x

Riesling & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Kategoria: Wino    09.05.2022

W Filtracji w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyła się 21 kwietnia największa w Polsce degustacja win niemieckich. To 12 edycja wydarzenia, która w tym roku przyciągnęła wielu gości branżowych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W godzinach przedpołudniowych odbyła się komentowana degustacja German’s Pinot Paradise, którą poprowadzili Manuela Liebchen reprezentująca Deutsches Weininstitut z Bodenheim i Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu „Ferment. Pismo o winie”. Gości powitała Anna Gmurczyk, przedstawicielka Niemieckiego Instytutu Wina w Polsce:

- Cieszymy się bardzo, że po dwóch bardzo trudnych latach mogliśmy się spotkać w tak szerokim gronie. Riesling & Co., który zastąpił nazwą festiwal win niemieckich, jest naszym najważniejszym corocznym wydarzeniem, które organizujemy dla profesjonalistów - mówiła.

Spotkanie było doskonałą okazją do porozmawiania z winiarzami i poszerzenia swojej wiedzy. W stolikowej degustacji jakościowych win wzięło udział ponad 20 producentów z 9 niemieckich regionów winiarskich. Wśród nich osobiście 14 winiarzy, dla których Polska jest ważnym rynkiem, jak również polscy importerzy, którzy prezentowali wina niemieckie ze swojej oferty, nawiązując relacje biznesowe z przedstawicielami branży HoReCa.

Takie spotkania to między innymi okazja, by spróbować rieslinga (najważniejszej odmiany w Niemczech) w wielu odsłonach, jak również win z innych odmian, m.in. pinotów, które zajmują prawie 30% wszystkich winnic w Niemczech.

Aktualnie Niemiecki Instytut Wina przygotowuje się do corocznej akcji promującej wina niemieckie w restauracjach i sklepach specjalistycznych, czyli Riesling Weeks. Akcja ta jest prowadzona w tym samym czasie w wielu krajach na całym świecie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wyrok NSA w sprawie sprzedaży alkoholu przez internet nadzieją dla polskiej branży winiarskiej

Sklep stacjonarny, który umożliwia zakup alkoholu przez witrynę internetową i jego dostawę do domu klienta, nie może mieć z tego powodu odebranego zezwolenia - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa jednego z krakowskich sklepów monopolowych zelektryzowała branżę winiarską.

Za nami Varsovino & Taste Spain

20 winiarzy i 10 firm spożywczych z Hiszpanii zaprezentowało swoją najnowszą ofertę podczas degustacji Varsovino & Taste Spain, która odbyła się 20 września w hotelu Crowne Plaza w Warszawie. Wydarzenie gościło ponad 200 profesjonalnych gości z branży winiarskiej i spożywczo- delikatesowej.

Zwycięzcy Grand Prix Blind Tasting w Gdańsku

Arkadiusz Kurowski z warszawskiego Flaming & Co. zwyciężył Grand Prix w Gdańsku, konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w formule Blind Tasting. Drugie miejsce zajął Maciej Selwent z Vininova z Gdańska, a trzecie Bartosz Nowakowski z restauracji Czosnek i Oliwa w Bydgoszczy.

California Wine Weeks 2022

W tegorocznej akcji California Wine Weeks wzięło udział 40 restauracji i wine barów z całej Polski. Kampanię promocyjnej sprzedaży win kalifornijskich w HoReCa zorganizowano między 15 maja a 20 czerwca.

Adam Pawłowski: Winne Chiny

Ustępując tylko Hiszpanii i Francji, Chiny plasują się na trzecim miejscu wśród krajów o największym areale winnic. Czy to oznacza, że już wkrótce zaleje nas chińskie wino? Raczej nie, bo na większości winnic uprawiane są winogrona stołowe i na rodzynki. Niemniej jednak chińska branża rośnie w siłę.

Jacek Kapała z Winnicy Ingrid: Dogoniliśmy światowy peleton

Założona w 2008 r. winnica Ingrid należy do grona najstarszych komercyjnych w Polsce. Dziś rodzime etykiety zdobywają uznanie na światowych konkursach. O to jak przez 15 lat zmienił się polski rynek wina, pytamy współwłaściciela i założyciela winnicy Ingrid - Jacka Kapałę.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej