x

Riesling & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Kategoria: Wino    09.05.2022

W Filtracji w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyła się 21 kwietnia największa w Polsce degustacja win niemieckich. To 12 edycja wydarzenia, która w tym roku przyciągnęła wielu gości branżowych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W godzinach przedpołudniowych odbyła się komentowana degustacja German’s Pinot Paradise, którą poprowadzili Manuela Liebchen reprezentująca Deutsches Weininstitut z Bodenheim i Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu „Ferment. Pismo o winie”. Gości powitała Anna Gmurczyk, przedstawicielka Niemieckiego Instytutu Wina w Polsce:

- Cieszymy się bardzo, że po dwóch bardzo trudnych latach mogliśmy się spotkać w tak szerokim gronie. Riesling & Co., który zastąpił nazwą festiwal win niemieckich, jest naszym najważniejszym corocznym wydarzeniem, które organizujemy dla profesjonalistów - mówiła.

Spotkanie było doskonałą okazją do porozmawiania z winiarzami i poszerzenia swojej wiedzy. W stolikowej degustacji jakościowych win wzięło udział ponad 20 producentów z 9 niemieckich regionów winiarskich. Wśród nich osobiście 14 winiarzy, dla których Polska jest ważnym rynkiem, jak również polscy importerzy, którzy prezentowali wina niemieckie ze swojej oferty, nawiązując relacje biznesowe z przedstawicielami branży HoReCa.

Takie spotkania to między innymi okazja, by spróbować rieslinga (najważniejszej odmiany w Niemczech) w wielu odsłonach, jak również win z innych odmian, m.in. pinotów, które zajmują prawie 30% wszystkich winnic w Niemczech.

Aktualnie Niemiecki Instytut Wina przygotowuje się do corocznej akcji promującej wina niemieckie w restauracjach i sklepach specjalistycznych, czyli Riesling Weeks. Akcja ta jest prowadzona w tym samym czasie w wielu krajach na całym świecie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: vege food and wine

To prawda, że najwięcej klasycznych połączeń bazuje na produktach zwierzęcych, ale diety i upodobania kulinarne nieuchronnie zmierzają w stronę wege, co pobudza kreatywność i otwiera nowy rozdział w księgach food & wine pairingu.

Wina (wcale nie tak) egzotyczne

Jak zwiększyć atrakcyjność karty win i ich sprzedaż? W poszukiwaniu butelek zejść z utartej ścieżki!

Wino bardziej socjalne

Dobra, przemyślana karta win to dla lokalu nie tylko źródło dodatkowych, czasem znaczących przychodów, ale także istotny element budowania wizerunku. Dookreśla koncept w percepcji gości i lokuje go w odpowiednim miejscu na ich mentalnych mapach.

Adam Pawłowski: Raport z winnic

Ciągłość powtarzalnych trendów pogodowych przechodzi do historii. Ostatnia dekada pokazuje, że jedyne, czego można być pewnym, to… nieprzewidywalności. Susza, rekordowo wysokie temperatury, pożary i zaburzony kalendarz prac są największymi wyzwaniami tegorocznych zbiorów.

Kursy Court of Master Sommeliers w Warszawie

Sommelierzy i sommelierki z Europy i świata ponownie przybędą do Warszawy żeby zmierzyć się z egzaminami w ramach międzynarodowych kursów Court of Master Sommeliers.

Magda Gessler z własną marką win. Dostępne online i w sieci Żabka

Znana restauratorka Magda Gessler wkracza na polski rynek alkoholi z własną marką win - "R". Trunki pochodzące z winnicy Bodegas Villarrica Manor w Hiszpanii zostały osobiście wyselekcjonowane przez nią i Janusza Palikota. Kolekcja win jest dostępna online i w sieci Żabka.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej