x

Metamorfoza warszawskiej Olivy. Po remoncie restauracja stawia na bar z wyborem oliw

Kategoria: Miejsca    22.04.2022

Stołeczna restauracja Oliva otworzyła się po remoncie - z odmienionym wnętrzem, nową identyfikacją oraz dopracowanym menu. W odświeżonym koncepcie postawiono na... oliwę. Kuchnia inspirowana jest kulinarną kulturą Grecji, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji.

Wnętrze restauracji Oliva. Zdjęcie: ONI Sudio
Wnętrze restauracji Oliva. Zdjęcie: ONI Sudio
Oliwa zajmuje teraz w lokalu centralne miejsce - na talerzach oraz w barze, a właściwie Olive Barze, jedynym takim w Polsce. Zawartość umieszczonych w specjalnej instalacji czterech beczek będzie zmieniała się cyklicznie, jednak zawsze będą to oliwy extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia, o różnym pochodzeniu, stopniu filtracji lub dojrzałości owoców.

- Chcieliśmy dać gościom dostęp do wielu oliw w tym samym czasie, aby można je było degustować, porównywać i koniecznie maczać w nich nasze wypiekane na miejscu pieczywa. Zachęcamy, aby goście podchodzili samodzielnie napełniać zaprojektowane przez nas oliwne czarki i odkrywali różnorodne oblicza oliwy - tłumaczy właścicielka Julia.

Specjalność Olivy - wybór oliw i własne pieczywo. Zdjęcie: NPA Photography Natalia Poniatowska-Anczok
Specjalność Olivy - wybór oliw i własne pieczywo. Zdjęcie: NPA Photography Natalia Poniatowska-Anczok
Na talerzach
Poza degustacją na początku posiłku oliwa jest naturalnie obecna także w daniach - od lżejszych przystawek, przez pełne dania główne, po desery. Pozycje w karcie będą zmieniać się cyklicznie i sezonowo, tak jak oliwy
w Olive Barze.

- Nasza kuchnia inspirowana jest kulinarną kulturą krajów takich jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Chorwacja, czyli tymi miejscami, z których przyjeżdża do nas oliwa i które z niej słyną. Będziemy jednak sięgać dalej
i przedstawiać także mniej oczywiste kierunki takie jak np. Izrael, Japonia, Stany Zjednoczone - opowiada menadżer Filip.

Załoga Olivy. Zdjęcie: NPA Photography Natalia Poniatowska-Anczok
Załoga Olivy. Zdjęcie: NPA Photography Natalia Poniatowska-Anczok
Aktualnie spróbujecie tu selekcji talerzyków do podziału, kanapek i podpłomyków w restauracyjnym wydaniu, doskonale przyrządzonej ośmiornicy, mięs oraz oryginalnych dań wegetariańskich. Nad kuchnią czuwa Artur Cichomski - szef o wieloletnim doświadczeniu, który chętnie przełamuje schematy i nie boi się nowych wyzwań. Łączy na talerzach smaki z oliwnych krajów sięgając po produkty najwyższej jakości od lokalnych dostawców.

Z menu Olivy - grzanka z makrelą. Zdjęcie: NPA Photography Natalia Poniatowska-Anczok
Z menu Olivy - grzanka z makrelą. Zdjęcie: NPA Photography Natalia Poniatowska-Anczok
We wnętrzach
Inspiracją do jasnego, przestronnego wnętrza był śródziemnomorski styl i klimat. Króluje biel z piaskowymi elementami oraz niebieskimi dodatkami. Wystrój jest połączeniem tradycji i nowoczesności, zastosowano tu naturalne materiały, takie jak kwarcyt czy drewno.

Całość dopełniają oryginalne detale: antyczne wazy, kamienna umywalka przy wejściu, szklano-mosiężne lampy rysujące na suficie i podłodze wzory niczym z kalejdoskopu. Kolorowe wykończenia na barze oraz kanapach ocieplają stonowaną przestrzeń i nawiązują do identyfikacji wizualnej.

Restauracja może pomieścić ponad stu gości i jest podzielona na kilka przestrzeni, które mogą być wynajmowane na wyłączność. Są to: sala Sky White z kamiennym stołem dla maks. 12 osób, antresola dla maks. 16 gości oraz sala Vino Bianco z niezależnym wejściem i projektorem na przyjęcia 24-osobowe. Do dyspozycji gości jest także zadaszony taras dla 30 osób.

Za odświeżonym konceptem lokalu przy Ordynackiej stoją nowa właścicielka Julia Adamczyk oraz manager Filip Książek. Za kreację odpowiedzialni byli Łukasz Hendzel i Matylda Iwańska z Paris Hendzel Studio.



Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Śniadania w Fabryce Norblina

Warszawski Food Town w Fabryce Norblina zaprasza gości na poranne posiłki. Śniadania serwowane są już od 8:00 rano.

Agnieszka Rojewska otworzyła palarnię kawy w Warszawie

Agnieszka Rojewska, wielokrotna mistrzyni Polski Barista oraz zwyciężczyni London Coffee Masters otworzyła w stolicy showroom oraz sklep z kawą Sheep and Raven.

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Wystawa "Special ingredient" w warszawskim Sakebar by Nobu

Do 24 marca w warszawskim Sakebar by Nobu można oglądać wystawę "Special ingredient". Ten artystyczno-kulinarny projekt jest efektem kilkumiesięcznej współpracy artystki Agnieszki Stopyry i Nobu Hotel Warsaw.

Brać - pierwszy w Warszawie wine bar z tylko polskimi winami

Działający w Porcie Praskim Brać to pierwszy w stolicy wine bar serwujący jedynie polskie wina. Właściciele chcą przybliżyć gościom świat wciąż niedocenianego rodzimego winiarstwa, więc stawiają również na edukację, organizując degustacje i spotkania z winiarzami.

Sushi Soul w Warszawie - japońska klasyka z nowoczesnym twistem według Mariusza Melcera

Sushi Soul to działająca od niedawna w mokotowskim Forcie Piłsudskiego restauracja, której współwłaścicielem jest szef kuchni Mariusz Melcer, znany z warszawskiego Sakana Sushi Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej