x

Stołeczny Syty Chmiel już działa. Szefem kuchni Pan Tasak, czyli Wit Szychowski

Kategoria: Miejsca    21.04.2022

Syty Chmiel to bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią. Jego współzałożycielem jest Norbert Rożnowski, który do współpracy zaprosił szefa kuchni Wita Szychowskiego, znanego także jako Pan Tasak.

Syty Chmiel to bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią. Zdjęcie: materiały prasowe
Syty Chmiel to bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią. Zdjęcie: materiały prasowe
Syty Chmiel – bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią – zadebiutował z początkiem kwietnia 2022 roku przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Jego współzałożycielem jest Norbert Rożnowski, który do współpracy zaprosił szefa kuchni Wita Szychowskiego, znanego także jako Pan Tasak. Wcześniej pełnił on funkcję szefa kuchni m.in. w Soul Kitchen Bistro oraz w restauracji Florentin w Warszawie.

Od lewej: szef kuchni bistro Syty Chmiel Wit Szychowski i współzałożyciel miejsca Norbert Rożnowski. Zdjęcie: materiały prasowe
Od lewej: szef kuchni bistro Syty Chmiel Wit Szychowski i współzałożyciel miejsca Norbert Rożnowski. Zdjęcie: materiały prasowe
– Norbert, mój wieloletni kolega, zarówno prywatnie jak i zawodowo, jest miłośnikiem piwa kraftowego, a ja jestem fanatykiem pracy z dobrym produktem. Od wielu lat chodziła nam po głowie współpraca, chcieliśmy coś razem zrobić. Oferta Sytego Chmielu jest próbą przedefiniowania polskiej kuchni, która wszystkim wydaje się tłusta i ciężka. U nas połowa menu to warzywa, na przykład konfitowany seler z zsiadłym mlekiem i czosnkiem niedźwiedzim czy baba z kiszonej kapusty, która jest chyba jedną z najbardziej popularnych przystawek. Mamy w karcie także kaszankę. Robimy z nią naleśniki z dodatkiem karmelizowanego jabłka i piwa – mówi Wit Szychowski.

Baba z kiszonej kapusty. Zdjęcie: materiały prasowe
Baba z kiszonej kapusty. Zdjęcie: materiały prasowe
W karcie nie zabrakło także miejsca na nieco bardziej typowe smaki, takie jak biała kiełbasa w sosie żurkowym z prażoną cebulą, sztuka mięsa w sosie chrzanowym, tatar, pieczona golonka czy żurek w wersjach klasycznej i bezmięsnej. Dania bazują na lokalnych polskich produktach i samodzielnie wytwarzanych składnikach.
– Praktycznie wszystko robimy sami, począwszy od masła. Nie ma tu żadnych półproduktów, karta jest bardzo minimalistyczna. Można to określić jako neo kraftowe bistro – wyjaśnia półżartem szef kuchni.

Zupa pieczarkowa z pieczonymi ziemniakami oraz poliki wołowe w sosie piwnym z pampuchem. Zdjęcie: materiały prasowe
Zupa pieczarkowa z pieczonymi ziemniakami oraz poliki wołowe w sosie piwnym z pampuchem. Zdjęcie: materiały prasowe
Syty Chmiel oprócz kuchni oferuje także piwo rzemieślnicze w wersji butelkowej i lanej. Do dyspozycji gości jest 12 kranów z rotującą ofertą, a także krótki wybór alkoholi mocnych. Lokal zadebiutował w miejscu, gdzie przed laty mieściła się kultowa warszawska kawiarnia Świtezianka. W ostatnich latach pod tym samym adresem działały multitap i restauracja nepalska Chmielarnia.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej