x

Stołeczny Syty Chmiel już działa. Szefem kuchni Pan Tasak, czyli Wit Szychowski

Kategoria: Miejsca    21.04.2022

Syty Chmiel to bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią. Jego współzałożycielem jest Norbert Rożnowski, który do współpracy zaprosił szefa kuchni Wita Szychowskiego, znanego także jako Pan Tasak.

Syty Chmiel to bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią. Zdjęcie: materiały prasowe
Syty Chmiel to bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią. Zdjęcie: materiały prasowe
Syty Chmiel – bistro z kraftowym piwem i polską kuchnią – zadebiutował z początkiem kwietnia 2022 roku przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Jego współzałożycielem jest Norbert Rożnowski, który do współpracy zaprosił szefa kuchni Wita Szychowskiego, znanego także jako Pan Tasak. Wcześniej pełnił on funkcję szefa kuchni m.in. w Soul Kitchen Bistro oraz w restauracji Florentin w Warszawie.

Od lewej: szef kuchni bistro Syty Chmiel Wit Szychowski i współzałożyciel miejsca Norbert Rożnowski. Zdjęcie: materiały prasowe
Od lewej: szef kuchni bistro Syty Chmiel Wit Szychowski i współzałożyciel miejsca Norbert Rożnowski. Zdjęcie: materiały prasowe
– Norbert, mój wieloletni kolega, zarówno prywatnie jak i zawodowo, jest miłośnikiem piwa kraftowego, a ja jestem fanatykiem pracy z dobrym produktem. Od wielu lat chodziła nam po głowie współpraca, chcieliśmy coś razem zrobić. Oferta Sytego Chmielu jest próbą przedefiniowania polskiej kuchni, która wszystkim wydaje się tłusta i ciężka. U nas połowa menu to warzywa, na przykład konfitowany seler z zsiadłym mlekiem i czosnkiem niedźwiedzim czy baba z kiszonej kapusty, która jest chyba jedną z najbardziej popularnych przystawek. Mamy w karcie także kaszankę. Robimy z nią naleśniki z dodatkiem karmelizowanego jabłka i piwa – mówi Wit Szychowski.

Baba z kiszonej kapusty. Zdjęcie: materiały prasowe
Baba z kiszonej kapusty. Zdjęcie: materiały prasowe
W karcie nie zabrakło także miejsca na nieco bardziej typowe smaki, takie jak biała kiełbasa w sosie żurkowym z prażoną cebulą, sztuka mięsa w sosie chrzanowym, tatar, pieczona golonka czy żurek w wersjach klasycznej i bezmięsnej. Dania bazują na lokalnych polskich produktach i samodzielnie wytwarzanych składnikach.
– Praktycznie wszystko robimy sami, począwszy od masła. Nie ma tu żadnych półproduktów, karta jest bardzo minimalistyczna. Można to określić jako neo kraftowe bistro – wyjaśnia półżartem szef kuchni.

Zupa pieczarkowa z pieczonymi ziemniakami oraz poliki wołowe w sosie piwnym z pampuchem. Zdjęcie: materiały prasowe
Zupa pieczarkowa z pieczonymi ziemniakami oraz poliki wołowe w sosie piwnym z pampuchem. Zdjęcie: materiały prasowe
Syty Chmiel oprócz kuchni oferuje także piwo rzemieślnicze w wersji butelkowej i lanej. Do dyspozycji gości jest 12 kranów z rotującą ofertą, a także krótki wybór alkoholi mocnych. Lokal zadebiutował w miejscu, gdzie przed laty mieściła się kultowa warszawska kawiarnia Świtezianka. W ostatnich latach pod tym samym adresem działały multitap i restauracja nepalska Chmielarnia.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: tradycja w wersji 3 w 1

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową jest konceptem, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Bistro Młyn na gdańskiej Wyspie Spichrzów

Nowo otwarty Bistro Młyn mieści się w sercu gdańskiej Wyspy Spichrzów, w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznych atrakcji miasta. Lokal powstał z myślą o rodzinach poszukujących dobrej kuchni oraz wytchnienia od miejskiego zgiełku. Inspiracją do wystroju wnętrza był zachód słońca nad morzem.

Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu - trzecia restauracja Marcina Popielarza

Na gastronomicznej mapie Gdańska pojawiło się nowe miejsce - 20 lipca znany szef kuchni Marcin Popielarz otworzył swą nową restaurację Hewelke Restaurant & Bakery we Wrzeszczu. To już trzeci jego lokal, po Białym Króliku w Gdyni i Biôłim Trusie w Sulęczynie.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej