x

Startują czwartkowe spotkania Klubu Terroirystów

Kategoria: Wino    19.04.2022

Klub Terroirystów to wspólnota założona przez Master Sommeliera Piotra Pietrasa, a zbudowana wokół win naturalnych. - Naszym celem są degustacje, spotkania, rozmowy, odkrycia i przyjaźnie. Bez zobowiązań, za to z czystą przyjemnością - mówi Piotr Pietras. Pierwsze spotkanie - 21 kwietnia.

Piotr Pietras, Master Sommelier, założyciel Terroirystów i współwłaściciel kontakt wino&bistro. Zdjęcie: Joanna Matyjek
Piotr Pietras, Master Sommelier, założyciel Terroirystów i współwłaściciel kontakt wino&bistro. Zdjęcie: Joanna Matyjek
Spotkania Klubu Terroirystów będą organizowane co kilka tygodni w czwartki o godzinie 19:00 w warszawskim wine barze kontakt wino&bistro przy ul. Sandomierskiej 13. Każde ma dotyczyć innego tematu i przebiegać w swobodnej formule masterclass. Do klubu można dołączyć bez zobowiązań (informacje poniżej, w dalszej część i tekstu).

Warsztaty prowadzić będzie Piotr Pietras, Master Sommelier, założyciel Terroirystów i współwłaściciel kontakt wino&bistro. W części spotkań będą uczestniczyć zaproszeni winiarze z portfolio Terroirystów. Dziś to ponad 50 producentów z całego świata wytwarzających wina ekologiczne, biodynamiczne i naturalne.

Pierwsze spotkanie Klubu zaplanowano na 21 kwietnia. Weźmie w nim udział troje producentów: Alwin Jurtschitsch, Théo & Natalie Milan oraz Fabien Jouves. Na rozpoczynających się o godzinie 19:00 warsztatach osobiście zaprezentują oni swoje wina – w sumie przewidziano degustację 12 etykiet. O 22:00 warsztaty zamienią się w afterparty i przeniosą do baru, gdzie w nieformalnej atmosferze, przy przekąskach i muzyce kontynuowana będzie degustacja.

Kolejne warsztaty w maju:
12.05.2022
kontakt z terroir #2: Lekkość ponad ekstraktem – przegląd czerwieni na lato

26.05.2022
kontakt z terroir #3: Alternatywna Francja – od Jury po Côtes Catalanes

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Zapisy do klubu
Do Klubu Terroirystów można się zapisać bez żadnych zobowiązań na https://www.terroirysci.pl.
Korzyści dla klubowiczów:
1. Pierwszeństwo w dokonywaniu rezerwacji na wydarzenie i gwarancja dostępności miejsc.
2. Specjalna, klubowa cena za udział w warsztatach.
3. Dostęp do limitowanych, niedostępnych nigdzie indziej w Polsce, etykiet.
4. Ceny specjalne na zakup degustowanych butelek w dniu wydarzenia.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej