x

Garmaż od Ukrainek. W Warszawie wystartowała restauracja,w której gotują uchodźczynie wojenne

Kategoria: Miejsca    13.04.2022

Na warszawskiej Pradze powstała restauracja z ukraińskimi specjałami: barszczem, pielmieni czy kotletami po kijowsku. Gotują w niej Ukrainki, które musiały opuścić swoją ojczyznę w związku z trwającą wojną. Dań można spróbować na miejscu lub kupić je na wynos.

Garmaż od Ukrainek. Uchodźczynie gotują tu m.in. pielmieni czy pierogi. Zdjęcie: materiały prasowe
Garmaż od Ukrainek. Uchodźczynie gotują tu m.in. pielmieni czy pierogi. Zdjęcie: materiały prasowe
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest grupa Arche, właściciel między innymi 16 hoteli na terenie całej Polski. Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę hotele grupy goszczą Ukraińców poszukujących w naszym kraju dachu nad głową. Część uchodźczyń znalazła pracę w restauracji otwartej przy ul. Kijowskiej 1. Gotują w niej tradycyjne potrawy ukraińskie takie jak pielmieni, barszcz czy pierogi, w menu nie zabrakło miejsca także na słynne kotlety po kijowsku czy sernik na deser. Potrawy te można zjeść na miejscu albo kupić na wynos.

Garmaż od Ukrainek. Chętnych do spróbowania ukraińskich dań nie brakuje. Zdjęcie: materiały prasowe
Garmaż od Ukrainek. Chętnych do spróbowania ukraińskich dań nie brakuje. Zdjęcie: materiały prasowe
Obecnie lokal zatrudnia siedem uchodźczyń. Ósmą pracującą tam osobą jest mieszkająca w Polsce od 6 lat pani Krystyna, także pochodząca z Ukrainy. Pełni ona również rolę tłumaczki.
– W gastronomii łatwo się przebranżowić. Zatrudnione panie nie są kucharkami z zawodu. W Ukrainie zajmowały się zawodowo zupełnie innymi sprawami, np. Natalia była dyrektorem w żłobku, a Oksana miała swój sklep obuwniczy. Ale gotowały przecież dla swoich rodzin, i tak samo teraz z poszanowaniem tradycji gotują dla naszych gości  – mówi Dorota Wereszczyńska, menadżerka projektu Garmaż od Ukrainek.

Garmaż od Ukrainek - restauracja przy Kijowskiej 1 w Warszawie jest dla grupy Arche pierwszym, ale nie ostatnim lokalem tego typu.Zdjęcie: materiały prasowe
Garmaż od Ukrainek - restauracja przy Kijowskiej 1 w Warszawie jest dla grupy Arche pierwszym, ale nie ostatnim lokalem tego typu.Zdjęcie: materiały prasowe
Chętnych do spróbowania ukraińskich dań nie brakuje.
– Wśród naszych klientów są osoby, które pracują w okolicy, ale także żywi się tu lokalna społeczność. Zarówno emeryci, jak i studenci czy matki z dziećmi. Ci, którzy docierają z innych stron Warszawy, mówią nam, że przyjechali tu specjalnie, żeby pomóc. Naszym hasłem jest „Kupujesz, jesz, pomagasz” – opowiada Dorota Wereszczyńska.

Restauracja przy Kijowskiej 1 jest dla grupy Arche pierwszym, ale nie ostatnim lokalem tego typu.
– Garmaż od Ukrainek już zaczyna funkcjonować w naszych innych hotelach. Tam również zatrudnione są Ukrainki przygotowujące barszcz, pielmieni i pozostałe tradycyjne potrawy. Hotele Arche są w całej Polsce. Jedzenie będzie można zjeść w restauracjach hotelowych lub zabrać ze sobą na wynos – zapowiada menadżerka Garmażu od Ukrainek.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej