x

Garmaż od Ukrainek. W Warszawie wystartowała restauracja,w której gotują uchodźczynie wojenne

Kategoria: Miejsca    13.04.2022

Na warszawskiej Pradze powstała restauracja z ukraińskimi specjałami: barszczem, pielmieni czy kotletami po kijowsku. Gotują w niej Ukrainki, które musiały opuścić swoją ojczyznę w związku z trwającą wojną. Dań można spróbować na miejscu lub kupić je na wynos.

Garmaż od Ukrainek. Uchodźczynie gotują tu m.in. pielmieni czy pierogi. Zdjęcie: materiały prasowe
Garmaż od Ukrainek. Uchodźczynie gotują tu m.in. pielmieni czy pierogi. Zdjęcie: materiały prasowe
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest grupa Arche, właściciel między innymi 16 hoteli na terenie całej Polski. Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę hotele grupy goszczą Ukraińców poszukujących w naszym kraju dachu nad głową. Część uchodźczyń znalazła pracę w restauracji otwartej przy ul. Kijowskiej 1. Gotują w niej tradycyjne potrawy ukraińskie takie jak pielmieni, barszcz czy pierogi, w menu nie zabrakło miejsca także na słynne kotlety po kijowsku czy sernik na deser. Potrawy te można zjeść na miejscu albo kupić na wynos.

Garmaż od Ukrainek. Chętnych do spróbowania ukraińskich dań nie brakuje. Zdjęcie: materiały prasowe
Garmaż od Ukrainek. Chętnych do spróbowania ukraińskich dań nie brakuje. Zdjęcie: materiały prasowe
Obecnie lokal zatrudnia siedem uchodźczyń. Ósmą pracującą tam osobą jest mieszkająca w Polsce od 6 lat pani Krystyna, także pochodząca z Ukrainy. Pełni ona również rolę tłumaczki.
– W gastronomii łatwo się przebranżowić. Zatrudnione panie nie są kucharkami z zawodu. W Ukrainie zajmowały się zawodowo zupełnie innymi sprawami, np. Natalia była dyrektorem w żłobku, a Oksana miała swój sklep obuwniczy. Ale gotowały przecież dla swoich rodzin, i tak samo teraz z poszanowaniem tradycji gotują dla naszych gości  – mówi Dorota Wereszczyńska, menadżerka projektu Garmaż od Ukrainek.

Garmaż od Ukrainek - restauracja przy Kijowskiej 1 w Warszawie jest dla grupy Arche pierwszym, ale nie ostatnim lokalem tego typu.Zdjęcie: materiały prasowe
Garmaż od Ukrainek - restauracja przy Kijowskiej 1 w Warszawie jest dla grupy Arche pierwszym, ale nie ostatnim lokalem tego typu.Zdjęcie: materiały prasowe
Chętnych do spróbowania ukraińskich dań nie brakuje.
– Wśród naszych klientów są osoby, które pracują w okolicy, ale także żywi się tu lokalna społeczność. Zarówno emeryci, jak i studenci czy matki z dziećmi. Ci, którzy docierają z innych stron Warszawy, mówią nam, że przyjechali tu specjalnie, żeby pomóc. Naszym hasłem jest „Kupujesz, jesz, pomagasz” – opowiada Dorota Wereszczyńska.

Restauracja przy Kijowskiej 1 jest dla grupy Arche pierwszym, ale nie ostatnim lokalem tego typu.
– Garmaż od Ukrainek już zaczyna funkcjonować w naszych innych hotelach. Tam również zatrudnione są Ukrainki przygotowujące barszcz, pielmieni i pozostałe tradycyjne potrawy. Hotele Arche są w całej Polsce. Jedzenie będzie można zjeść w restauracjach hotelowych lub zabrać ze sobą na wynos – zapowiada menadżerka Garmażu od Ukrainek.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Van Dog - nowa marka Foodio Concepts

Od 26 kwietnia 2019 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie Foodio Concepts z grupy Helios otworzyło nowy lokal. Jego klienci będą mogli skosztować zarówno meksykańskich przysmaków Papa Diego, jak i oferty zupełnie nowej marki Van Dog.

Happa to Mame - mała Japonia na poznańskich Jeżycach

Po ich ręcznie robione japońskie słodycze ustawiają się kolejki. Ofertę lokalu docenił sam Robert Makłowicz, kręcąc w nim odcinek swego programu. Mowa o Happa to Mame - kawiarni prowadzonej przez Shotę Nakayamę i Marcina Cieśluka, który opowiada nam, jak tworzy się miejsce popularne w całej Polsce.

Już wkrótce rusza Muzeum Wódki

Pierwsza w Polsce taka instytucja otwiera się 16. grudnia w Warszawie, przy Placu Teatralnym.

Handelek - powrót do krakowskiej tradycji

Handelek wskrzesza dawną krakowską tradycję całodziennych śniadań spożywanych na mieście.

Metamorfoza warszawskiej Olivy. Po remoncie restauracja stawia na bar z wyborem oliw

Stołeczna restauracja Oliva otworzyła się po remoncie - z odmienionym wnętrzem, nową identyfikacją oraz dopracowanym menu. W odświeżonym koncepcie postawiono na... oliwę. Kuchnia inspirowana jest kulinarną kulturą Grecji, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji.

Cafe Bar Havana - lokalnie na warszawskim Żoliborzu

Cafe Bar Havana został otwarty na Żoliborzu w lipcu tego roku. Przestronne wnętrze oraz ogromny taras z widokiem na plac Wilsona urządzone są w stylu retro. Zarówno wystrój, jak i nazwa nawiązują do działającej w tym miejscu od lat 60. do 90. XX w. popularnej klubokawiarni.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej