x

"Jedzenie i inne namiętności" Mai Sobczak

Kategoria: Lifestyle - książki    11.04.2022

Maia Sobczak od kilku lat swoją pasją do zdrowego i świadomego odżywiania dzieli się na blogu Qmam kaszę, w książkach i na warsztatach. Z wykształcenia psycholożka, zajmuje się też jogą i ajurwedą.

\"Jedzenie i inne namiętności" Maii Sobczak. Fot. materiały prasowe
\"Jedzenie i inne namiętności" Maii Sobczak. Fot. materiały prasowe
W najnowszej publikacji „Jedzenie i inne namiętności” wybrała formę, w której dobrze się czuje – to skrzyżowanie książki kulinarnej z elementami powieści. Opowiadając historie różnych bohaterów, pokazuje, że jedzenie jest istotnym elementem codzienności i łączy ludzi, budzi emocje, może być wyrazem miłości do siebie i innych, sposobem na poznawanie się i budowanie relacji. Nie brakuje oczywiście przepisów (częściowo pochodzących z rodzinnych zapisków), w których autorka po raz kolejny udowadnia, że przyjemność z życia można czerpać wszystkimi zmysłami i pełnymi garściami. Maia Sobczak lubi eksperymentować i prezentuje, jak zaskakująco dobre efekty wynikają z tych eksperymentów: dynia w soku jabłkowym z czekoladą, sałatka z arbuza, gnudi z szałwią, pomarańczą i porem czy cydrowy crème brûlée z rozmarynem. Zobaczcie, jaką moc daje jedzenie! 

„JEDZENIE I INNE NAMIĘTNOŚCI”, MAIA SOBCZAK, WYD. ZNAK, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej