x

"Kuchnia towarzyska i uczuciowa" Andy Rottenberg

Kategoria: Lifestyle - książki    11.04.2022

Ta publikacja zrodziła się z potrzeby zagospodarowania pustki w czasach pandemii. Zamknięta w domu Anda Rottenberg, kuratorka sztuki współczesnej i wieloletnia dyrektorka Galerii Zachęta, gotowała, wymieniając się z bliskimi przepisami.

\"Kuchnia towarzyska i uczuciowa" Andy Rottenberg. Fot. materiały prasowe
\"Kuchnia towarzyska i uczuciowa" Andy Rottenberg. Fot. materiały prasowe
Potem otrzymała propozycję, aby te receptury i związane z nimi historie wydać. Powstała książka z domowymi i bardziej popisowymi daniami, która jest zarazem opowieścią o polskiej kulturze. Znajdziemy w niej przepisy na sos Cumberland i żur z grzybami Jacka Dehnela, szparagi po wiedeńsku Chrisa Niedenthala, jajka sadzone w śmietanie Małgorzaty Omilanowskiej, krem z białych warzyw Grażyny Torbickiej, cykorię z gorgonzolą i orzechami Olgi Tokarczuk czy ogórki faszerowane kozim serem Katarzyny Kozyry. Osobistości rodzimej kultury dzielą się swymi kulinarnymi doświadczeniami, a Rottenberg je porządkuje i komentuje. Zza tych kucharskich wskazówek wyłania się obraz relacji budowanych latami. I to jest główny atut tej publikacji ozdobionej fantastycznymi ilustracjami, grafikami i kolażami Alicji Białej. 

„KUCHNIA TOWARZYSKA I UCZUCIOWA”, ANDA ROTTENBERG, WYD. A5, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Droga przez mąkę. Literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego

Jeśli można mówić o czymś takim jak kultowe audycje kulinarne, to z pewnością zalicza się do nich "Droga przez Mąkę" Łukasza Modelskiego w radiowej Dwójce. W programie emitowanym od 7 lat w niemal każdą niedzielę goście opowiadają prowadzącemu o kulinarnej kulturze w różnych kontekstach.

"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek

W ciągu ostatnich lat Skandynawia stała się gorącą destynacją kulinarną. Oprócz gwiazdkowych restauracji powstałych po sukcesach Rene Redzepiego czy Magnussa Nilssona, neobistro i kawiarni warto zainteresować się też jej tradycyjnymi kulinariami.

Jedząc Londyn

"East London Food", Rosie Birkett, wyd. Hoxton Mini Press 2016

"Przewodnik kulinarny" Auguste'a Escoffiera

Przewodniki kulinarne zawsze wzbudzają sporo emocji - a szczególnie ostatnio w polskiej branży. Ten jest inny, nie czerwony, nie żółty, ale w jasno-zielonej okładce. W porównaniu z pozostałymi jest masywny, z grubą okładką, w formacie A4 i liczy aż 607 stron.

"Gościnność od kuchni" w finale Gourmand World Cookbook Awards

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Chrząstowskiego i Adama Pawłowskiego oraz angielski e-book "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii" ("On hospitality") znalazły się w finale Gourmand World Cookbook Awards - konkursu dla książek kulinarnych i gastronomicznych.

"Nienasycone" Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudii Igi Peres

W książce "Nienasycone" Norweżka Marianne Pfeffer Gjengedal i Polka Klaudia Iga Peres przyjrzały się 14 charyzmatycznym kobietom z różnych epok historycznych przez pryzmat kuchni i jedzenia.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej