x

Posiłek dla Ukrainy - pomóc może każdy

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    08.04.2022

Posiłek dla Ukrainy to akcja fundowania ciepłych posiłków mieszkańcom Ukrainy, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Do inicjatywy może włączyć się każdy restaurator, a mechanizm pomocy jest niezwykle prosty i nie wymaga zaangażowania dodatkowych sił czy środków.

Akcja Posiłek dla Ukrainy - ekipa z Charkowa. Zdjęcie: Sergij Spolnik
Akcja Posiłek dla Ukrainy - ekipa z Charkowa. Zdjęcie: Sergij Spolnik
Gość restauracji, który chce wspomóc akcję, może dopisać do swojego rachunku wybraną kwotę: 10, 20 lub 30 złotych. Środki te są w całości przekazywane fundacji Uniters, która przesyła je lokalnym ukraińskim działaczom. Ci zaś za zgromadzone pieniądze kupują niezbędne produkty, z których przygotowywane są darmowe posiłki.

– Pozyskaliśmy kontakty do dwóch inicjatyw, z Kijowa i Charkowa. Poznaliśmy ich potrzeby, dowiedzieliśmy się, czego konkretnie potrzebują. Są to restauratorzy, którzy mieli kilka własnych lokali. W czasie wojny zamknęli je i przeznaczyli swoje kuchnie na to, by wydawać posiłki. W Charkowie jest to obecnie do 2700 posiłków dziennie, a w Kijowie do tysiąca – opowiada Angelika Szkoduła, koordynatorka akcji Posiłek dla Ukrainy.

Na co przeznaczane są środki?
Pieniądze zbierane z pomocą biorących udział w akcji lokali przeznaczane są na zakup zarówno produktów potrzebnych do przygotowywania obiadów, jak i na przykład garnków czy sprzętu niezbędnego do gotowania i wydawania posiłków.

– Postawiliśmy na to, by zaopatrywać się na miejscu, jeśli tylko jest taka możliwość, by nie wysyłać produktów z Polski. To dodatkowy plus, bo nie wydajemy tych pieniędzy poza Ukrainą, a kupujemy wszystko, co jest na miejscu, to co zostało w UKrainie wyprodukowane. Także po to, by się nie zmarnowało – tłumaczy Angelika Szkoduła.

Akcja Posiłek dla Ukrainy - ekipa z Charkowa. Zdjęcie: Sergij Spolnik
Akcja Posiłek dla Ukrainy - ekipa z Charkowa. Zdjęcie: Sergij Spolnik
W jaki sposób wziąć udział?
Akcja nie wymaga od restauratorów zaangażowania dodatkowych sił czy środków. Jedyne, co należy zrobić, to poinformować gości o tym, że lokal uczestniczy w takiej inicjatywie, powiesić plakat czy rozłożyć ulotki z podstawowymi informacjami.

– Wystarczy wypełnić formularz na stronie i zdecydować, czy restauracja sama wydrukuje materiały informacyjne. Jeśli ma taką możliwość, posiadamy gotowe pliki do pobrania. Jeżeli nie, wystarczy podać adres i postaramy się sami te materiały dostarczyć – mówi Eugeniusz Adintsov, pomysładawca akcji.
Formularz zgłoszeniowy oraz niezbędne informacje można znaleźć na stronie https://posilekdlaukrainy.pl/.

 

 


 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

WARSZTATY CALIFORNIA WINES JUŻ 23 KWIETNIA

23-24 kwietnia w Art _ inkubatorze w Łodzi odbędzie się V edycja konferencji branżowej Food Service Summit. Podobnie jak w roku ubiegłym tematyka winiarska będzie stanowiła ważną część programu konferencji.

Maciej Mazur startuje w konkursie koktajli na bazie sherry

23 marca rusza "Tío Pepe 1on1 virtual bartender’s challenge", czyli międzynarodowy konkurs kreacji koktajli bazujących na sherry. Pierwszy raz w historii zawodów wystartuje reprezentant Polski - Maciej Mazur.

Winterhalter Polska Sponsorem Głównym EuroGastro 2019

Wielkimi krokami zbliżają się 23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro 2019, które odbędą się w dniach 27-29 marca w PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie. Winterhalter Polska, podobnie jak w latach ubiegłych wchodzi w najbardziej prestiżową rolę tego wydarzenia - Sponsora Głównego.

Jakub Kasprzak przygotowuje się do europejskiej rozgrywki Bocuse d’Or

Polska reprezentowana przez Jakuba Kasprzaka zakwalifikowała się do europejskiej selekcji Bocuse d’Or, która odbędzie się w dniach 3-4 września w Tallinie. Po raz kolejny nasz kandydat ma możliwość zaprezentowania się na międzynarodowej scenie kulinarnej.

Znamy półfinalistów World Class Poland 2019

Po raz piąty ruszyła polska edycja prestiżowego konkursu barmańskiego World Class. O tytuł mistrza rodzimej sceny koktajlowej powalczy 30 najlepszych barmanów z dziewięciu miast.

Mikser kulinarny - polska kuchnia od podszewki

Sieć hurtowni MAKRO Polska zorganizowała sześć spotkań z cyklu Mikser kulinarny dla przedstawicieli branży HoReCa, skupionych wokół prowadzonego przez firmę programu Polskie Skarby Kulinarne.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej