x

U Wieniawy - międzywojenna kuchnia w Warszawie

Kategoria: Miejsca    07.04.2022

Stołeczna restauracja U Wieniawy czerpie inspiracje z najlepszego okresu polskiej sztuki kulinarnej - międzywojnia. Patronem miejsca jest legendarny generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, symbol tego, co najlepsze w warszawskiej przedwojennej gastronomii.

Wnętrze restauracji U Wieniawy nawiązuje do tradycji 20-lecia międzywojennego.Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze restauracji U Wieniawy nawiązuje do tradycji 20-lecia międzywojennego.Zdjęcie: materiały prasowe
Bolesław Wieniawa-Długoszowski jest jedną z najciekawszych i najbarwniejszych osobowości 20-lecia międzywojennego. O jego ułańskiej fantazji i poczuciu humoru krążą legendy, był smakoszem i arbitrem elegantiarum życia towarzyskiego przedwojennej stolicy. Koncept restauracji przy Placu Piłsudskiego 9 zrodził się z fascynacji postacią generała, a także z pasji badania kulinarnej historii i konfrontowania jej ze współczesnymi oczekiwaniami.

"Każdy lokal przedwojennej Warszawy marzył, żeby odwiedził go  Wieniawa-Długoszowski. I niemal każdy utrzymywał, że przynajmniej raz generała gościł. Gdyby zliczyć wszystkie legendarne wizyty opowiadane przez restauratorów, to, choćby każda trwała pięć minut, Wieniawa musiałby dziś żyć jeszcze i od stołu nie wstawać. Ale wielkość tej legendy świadczy o tym, że był postacią, której jak dotąd nikt nie dorównał" - czytamy na stronie internetowej restauracji.

Polska kuchnia oficerska, czyli jaka?
Gastronomiczne propozycje oparto na przedwojennych recepturach z uwzględnieniem tego, co najbardziej smakowało nie tylko Wieniawie, ale również wielu polskim oficerom. Stąd formuła polskiej kuchni oficerskiej, na którą postawiła właścicielka restauracji Marta Sternicka.

Aby zaspokoić apetyty wojskowej elity II Rzeczpospolitej, międzywojenni restauratorzy wykreowali kuchnię efektowną i bogatą, opartą na polskiej tradycji, ale nie stroniącą od wpływów kultury kulinarnej zaborów i trendów europejskich. Kucharze U Wieniawy czerpią więc z kuchni 20-lecia, jej polskości i domowości, ale urozmaicają ją smakami tradycji żydowskiej, francuskiej i włoskiej.

U Wieniawy - popisowe danie szefa kuchni, czyli tatar z polędwicy wołowej. Zdjęcie: materiały prasowe
U Wieniawy - popisowe danie szefa kuchni, czyli tatar z polędwicy wołowej. Zdjęcie: materiały prasowe
Co my tutaj zjemy?
Za menu U Wieniawy odpowiada Krzysztof Kowalski, który wcześniej piastował stanowisko szefa kuchni w Kancelarii Prezydenta RP i gotował dla wszystkich współczesnych polskich głów państwa z wyjątkiem Andrzeja Dudy. Gotowanie ma w genach – odziedziczył je po babci Halince, która szefowała w kuchni Instytutu Przygotowań Olimpijskich.

Zdaniem Kowalskiego, w sztuce kulinarnej sprawdza się ciągła chęć eksperymentowania i łączenia tradycji z nowoczesnością. – Sama tradycja byłaby nudna i zbyt przewidywalna, dlatego trzeba ją podrasować. Sama nowoczesność z kolei mogłaby być zbyt odważna, a nie każdy to lubi – wyjaśnia szef kuchni. Dodaje jednak, że choć ciągle poszukuje nowych smaków i inspiracji, to prywatnie i tak najbardziej lubi schabowego.

W karcie restauracji znajdziemy za to mnóstwo wykwintnych propozycji nawiązujących do międzywojnia: foie gras, bliny z wędzonym węgorzem, przepiórkę w płatkach z ragout śliwkowym z fondantem z wątróbki, polędwicę Wellington czy kawior z bieługi. Nie brakuje również dań, które uchodzą za bardziej pospolite, takich jak śledź w oleju lnianym, kotlety mielone i cynaderki cielęce. Popisowe dania szefa kuchni to: tatar z polędwicy wołowej, kaczka w sosie jarzębinowym z ziemniaczanymi ciasteczkami i modrą kapustą oraz rumsztyk wołowy ze smażoną cebulą, ziemniakami i salsą z kiszonego ogórka.

Restauracja oferuje szeroką selekcję napojów z procentami – ponad 160 etykiet wina, 70 destylatów i alkoholi mocnych, 40 rodzajów nalewek własnej produkcji i 8 gatunków piwa. Lokal serwuje także lunche – zupę i dwa dania główne do wyboru (mięsne i wege) w cenie 49 zł.  

Szable i kryształowe kieliszki
U Wieniawy otwarto w czasie pandemii – we wrześniu 2020 roku. Lokal ma ponad 600 mkw. powierzchni. Miejsc siedzących jest 150 w serwisie a la carte, a w organizowanych tu eventach może uczestniczyć ponad 200 osób.

Wnętrze, które urządziła właścicielka Marta Sternicka wraz z pracowniami architektonicznymi, łączy nowoczesność z tradycją 20-lecia międzywojennego. Na gości z obrazu spogląda patron restauracji generał Wieniawa-Długoszewski (w otoczeniu szabel). Na ścianach wiszą także repliki karykatur znanych przedwojennych postaci oraz archiwalne zdjęcia.

Uwagę przykuwa wiele innych detali nawiązujących do międzywojnia, np. menażka wojskowa służąca za koszyk na pieczywo, zestaw srebrnych sztućców czy kryształowe kieliszki. Zadbano również o takie szczegóły jak uchwyt do otwierania drzwi w kształcie rękojeści szabli czy zakończenie poręczy schodów z podobnym rozwiązaniem.

Restauracja U Wieniawy - tu się gotuje bezpośrednio na oczach gości. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja U Wieniawy - tu się gotuje bezpośrednio na oczach gości. Zdjęcie: materiały prasowe
Atmosfera: Ordonówna z głośnika i szarmanccy kelnerzy
W restauracji można nie tylko zjeść jak przed wojną, a dzięki rekwizytom poczuć się jak w II RP. W tle sączy się muzyka z tamtych lat w wykonaniu m. in. Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Jana Kiepury, Mieczysława Fogga i Zuli Pogorzelskiej.

– Nasi goście przychodzą do nas nie tylko po to, żeby dobrze zjeść. Staramy się również stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Restaurację zawsze tworzą ludzie, a nasz zespół to doświadczeni kelnerzy i kucharze, którzy wcześniej pracowali w największych i najważniejszych restauracjach Warszawy. Kelnerami, tak jak przed wojną, są tylko mężczyźni – opowiada Rafał Borowski, menedżer lokalu. – No i u nas zawsze dużo dzieje się przy stołach. Kelnerzy serwują zupy z waz, kucharze flambirują i smażą potrawy przy stolikach albo siekają tatar bezpośrednio na oczach gości. To wszystko powoduje, że wytwarza się ta specjalna atmosfera – podsumowuje.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka odmienia kawiarnie warszawskiego Kina Iluzjon

Bogdan Gałązka, wraz ze wspólnikiem Piotrem Wierzbowskim wygrał przetarg na prowadzenie kawiarni w warszawskim kinie Iluzjon. Stolica Cafe ma zadebiutować pod koniec stycznia i stać się miejscem spotkania filmu z kuchnią.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej