x

Targi World of Coffee przenoszą się z Warszawy do Mediolanu

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    05.04.2022

Targi World of Coffee 2022, które miały odbyć się w Warszawie, zostały przeniesione do Mediolanu. Dochód z biletów wstępu na imprezę zostanie przekazany ukraińskim firmom z branży kawowej.

Targi World of Coffee. Zdjęcie: materiały prasowe
Targi World of Coffee. Zdjęcie: materiały prasowe
The Specialty Coffee Association (SCA) ogłosiło, że targi które pierwotnie miały odbyć się w stolicy Polski, zostają przeniesione do Mediolanu we Włoszech. Inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła tysiące Ukraińców do szukania schronienia w Polsce, w tym w centrum kongresowym PTAK, gdzie miało się odbyć World of Coffee. Oznacza to, że targi nie mogą zostać zorganizowane w pierwotnej lokalizacji. Największa kawowa impreza w Europie odbędzie się w tym roku między 22 a 25 czerwca w Milano Convention Center.

– Podejmując decyzję o przeniesieniu World of Coffee do Mediolanu, mamy nadzieję uniknąć dodatkowego obciążenia społeczności Warszawy, jednocześnie wspierając grupy takie jak SCA Polska i SCA Czechy, które udzielają pomocy osobom uciekającym przed wojną. Z niecierpliwością czekamy na powrót do Warszawy w przyszłości i zobowiązaliśmy się przekazać 100% przychodów ze sprzedaży biletów World of Coffee ukraińskim firmom i profesjonalistom kawowym  – czytamy w komunikacie organizatorów targów.

World Coffee Championships w nowej lokalizacji
To nie jedyna zmiana. Wraz z World of Coffee w Warszawie rozegrane miały być zawody mistrzostw świata World Coffee Championships w następujących kategoriach: Latte Art, Coffee in Good Spirits, Cup Tasters, Cezve/Ibrik oraz Roasting.

Po przeniesieniu imprezy targowej rywalizacja również odbędzie się w Mediolanie w dniach 23-25 ​​czerwca. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie worldofcoffee.org.

Największe targi branży speciality
World of Coffee to największe targi kawy segmentu speciality organizowane przez SCA. W ciągu ostatnich sześciu lat wydarzenie powiększyło się ponad trzykrotnie - z  3000 odwiedzających i 45 wystawców do 10 945 odwiedzających i ponad 240 wystawców.

Targi w Warszawie miały odbyć się jeszcze w roku 2020, jednak z powodu pandemii Covid – 19 impreza musiała zostać przesunięta w czasie. W ubiegłym roku odbyła się w Atenach.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gwiazdki Michelin w Wielkiej Brytanii i Irlandii rozdane

Prestiżowy francuski przewodnik kulinarny Michelin nagrodził restauracje ze Zjednoczonego Królestwa oraz Irlandii. Do grona lokali trzygwiazdkowych dołączyły dwie nowe restauracje z Londynu.

Poprzeczka coraz wyżej - podsumowanie Targów HORECA® i ENOEXPO®

By prowadzić skuteczny biznes w branży HoReCa zawsze trzeba być o krok przed konkurencją, śledzić najnowsze trendy i - jak w sporcie - zaskarbiać sympatię fanów. Trzeba też mieć świetną ekipę - dream team, który regularnie podnosi swoje umiejętności.

Znamy pierwszych jurorów Kulinarnego Pucharu Polski 2019

Organizatorzy Kulinarnego Pucharu Polski już od kilku miesięcy pracują na składem sędziowskim, mimo że tegoroczna edycja konkursu odbędzie się dopiero na początku października.

Transgourmet i Selgros Cash&Carry wspierają młodych kucharzy

26 września odbył się drugi półfinał konkursu kulinarnego dla szkół gastronomicznych organizowanego przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry. Uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-hotelarskich w Gdańsku przygotowywali konkursowe danie z kaczki, dyni piżmowej oraz suszonych śliwek.

Magia świąt w Akademii Smaku Sokołów - Warsztaty kulinarne dla blogerów

Święta Bożego Narodzenia to prawdziwie magiczny czas - pełen wyjątkowych smaków i aromatów, uroczystych spotkań przy stole w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Takie też były warsztaty, na które firma Sokołów zaprosiła blogerów do swojej Akademii Smaku.

BACARDI LEGACY GLOBAL COCKTAIL COMPETITION

To jeden z najbardziej znanych konkursów barmańskich, skierowany do najlepszych barmanów na świecie. Zwycięzcą etapu regionalnego został Grzegorz Nowicki.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej