x

Daniel Pawełek najlepszym polskim restauratorem według "Forbes" i FOR Solutions

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    05.04.2022

Ogłoszono ranking TOP 50 polskich restauratorów według magazynu biznesowego "Forbes" i agencji FOR Solutions. Zwycięzcą okazał się Daniel Pawełek z Ferment Group, właściciel restauracji Kieliszki na Próżnej, Le Braci, Butchery & Wine, Koneser Grill i Rozbrat 20.

Daniel Pawełek, zwycięzca rankingu TOP 50 polskich restauratorów. Zdjęcie: archiwum prywatne
Daniel Pawełek, zwycięzca rankingu TOP 50 polskich restauratorów. Zdjęcie: archiwum prywatne
Jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele redakcji „Forbes”, branży gastronomicznej, przedsiębiorcy, ekonomiści i partnerzy konferencji MADE FOR Restaurant najwięcej głosów oddało na Daniela Pawełka z Ferment Group, właściciela restauracji Kieliszki na Próżnej, Le Braci, Butchery & Wine, Koneser Grill i Rozbrat 20.

Drugie miejsce w rankingu TOP 50 polskich restauratorów zajęli Agnieszka i Marcin Kręgliccy (restauracje Meltemi, Santorini, El Popo, Chianti, Opasły Tom oraz Targ - Forteca Kręgliccy i Catering Kręgliccy).
Trzecie miejsce przypadło w udziale Arturowi Jarczyńskiemu, właścicielowi restauracji Der Elefant, Otto Pompieri, U Szwejka, Podwale, Bazyliszek, Pod Wawelem, Sukiennice i Jeff's.

Wyłoniono także zwycięzców konkursu o stypendium biznesowe MADE FOR Restaurant, w kategorii Responsibility - TOP Odpowiedzialni Restauratorzy. Zdobywcy nagrody głównej to Aleksandra i Jacek Dojnikowscy z Bułkę przez Bibułkę oraz PollyPizza z Warszawy.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej