x

Daniel Pawełek najlepszym polskim restauratorem według "Forbes" i FOR Solutions

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    05.04.2022

Ogłoszono ranking TOP 50 polskich restauratorów według magazynu biznesowego "Forbes" i agencji FOR Solutions. Zwycięzcą okazał się Daniel Pawełek z Ferment Group, właściciel restauracji Kieliszki na Próżnej, Le Braci, Butchery & Wine, Koneser Grill i Rozbrat 20.

Daniel Pawełek, zwycięzca rankingu TOP 50 polskich restauratorów. Zdjęcie: archiwum prywatne
Daniel Pawełek, zwycięzca rankingu TOP 50 polskich restauratorów. Zdjęcie: archiwum prywatne
Jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele redakcji „Forbes”, branży gastronomicznej, przedsiębiorcy, ekonomiści i partnerzy konferencji MADE FOR Restaurant najwięcej głosów oddało na Daniela Pawełka z Ferment Group, właściciela restauracji Kieliszki na Próżnej, Le Braci, Butchery & Wine, Koneser Grill i Rozbrat 20.

Drugie miejsce w rankingu TOP 50 polskich restauratorów zajęli Agnieszka i Marcin Kręgliccy (restauracje Meltemi, Santorini, El Popo, Chianti, Opasły Tom oraz Targ - Forteca Kręgliccy i Catering Kręgliccy).
Trzecie miejsce przypadło w udziale Arturowi Jarczyńskiemu, właścicielowi restauracji Der Elefant, Otto Pompieri, U Szwejka, Podwale, Bazyliszek, Pod Wawelem, Sukiennice i Jeff's.

Wyłoniono także zwycięzców konkursu o stypendium biznesowe MADE FOR Restaurant, w kategorii Responsibility - TOP Odpowiedzialni Restauratorzy. Zdobywcy nagrody głównej to Aleksandra i Jacek Dojnikowscy z Bułkę przez Bibułkę oraz PollyPizza z Warszawy.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wystartował konkurs barmański World Class. Po raz pierwszy jako reality show

Po rocznej przerwie World Class powrócił, by mimo lockdownu promować scenę barmańską i kulturę koktajlową. Półfinały i finał potrwają do 29 kwietnia. Po raz pierwszy rywalizacja barmanów ma formułę reality show. Zmagania krajowych półfinalistów mogą oglądać fani kultury koktajlowej z całego kraju.

Next Day Summit 2020

Zwiększaliśmy konsumpcję, a potem nastąpiło wielkie zatrzymanie… Kim będzie konsument po pandemii i jak się zmieni przez kolejne lata? Na co wyda pieniądze? Gdzie i jak będzie robić zakupy?

Eliminacje MONIN Cup Junior 2019

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń szkół gastronomicznych do Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Junior 2019!

Nagrody Bolt Food Restaurant Awards po raz pierwszy przyznane w Polsce

Laureatami Bolt Food Restaurant Awards są najciekawsze polskie lokale, których oferta jest dostępna w aplikacji Bolt Food. Nagrody w 10 kategoriach przyznano m. in. na podstawie ocen użytkowników oraz liczby zamówień w 2021 roku.

BACARDI LEGACY GLOBAL COCKTAIL COMPETITION

To jeden z najbardziej znanych konkursów barmańskich, skierowany do najlepszych barmanów na świecie. Zwycięzcą etapu regionalnego został Grzegorz Nowicki.

Pudliszki dla gastronomii - do wygrania 50 kampanii billboardowych

Marka Pudliszki ogłasza konkurs dla branży gastronomicznej. Do wygrania jest 50 kampanii billboardowych dla restauracji, punktów gastronomicznych i food trucków.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej