x

Adam Pawłowski: Kobiecy świat

Kategoria: Wino    03.04.2022

Marcowy numer "Food Service" daje mi świetny pretekst do poruszenia tematu pierwiastka kobiecego w świecie wina. Rozmowa o płci w jakiejkolwiek dziedzinie życia jest aktualnie kontrowersyjna, ale trudno jest odmówić sobie napisania kilku miłych słów o tym, dlaczego kobiety czynią tę branżę lepszą.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Sommelierki, ekspertki, enolożki, dziennikarki, handlowczynie, influencerki i inne panie pracujące w branży winiarskiej mają trudniejszą drogę do sukcesu niż panowie. Branża winiarska to „męski” świat przepełniony testosteronem i samcami alfa. Widzę tutaj analogię z gastronomią. Przed ambitnymi kucharkami aspirującymi do roli szefowych kuchni stoi niełatwe zadanie, bo pewne profesje, w tym właśnie szef kuchni, winiarz czy sommelier, kojarzone są z mężczyznami. I mimo że nie stawia się żadnych prawnych barier przed obejmowaniem tych stanowisk przez kobiety, to nadal jest ich w branży niewspółmiernie mniej. Nie bierze się to z niczego.

Próg wejścia do zawodu jest dla kobiet wyższy, a zdobyte uznanie nie trwa wiecznie i trzeba stale udowadniać swoją fachowość. Co na dłuższą metę jest bardzo męczące. Koleżanki sommelierki skarżą się na gości, którzy nagminnie nie przyjmują do wiadomości, że to one mogą dobrze doradzić w wyborze wina. Takie, co tu dużo mówić, seksistowskie zachowania dotyczą gości obu płci. Nietakt działa w obie strony, bo często obsługa z założenia przyjmuje, że to mężczyzna będzie wybierał wino i to jemu wręcza się kartę win. Najbardziej uznana na świecie krytyczka winiarska i dziennikarka Jancis Robinson MW mawia, że nadal bardzo często spotyka się z sytuacją, kiedy to jej mężowi, a nie jej podaje się kartę win w restauracji. Nawet jeśli to ona o nią prosi.

Co ciekawe, statystyki pokazują, że to panie częściej wybierają wino w ramach domowych zakupów. Badania Gallupa mówią, że w USA tylko 15% mężczyzn w stosunku do 49% kobiet preferuje wino jako alkohol do konsumpcji. Wine Intelligence wskazuje, że kobiety przeważają nad mężczyznami w kontekście konsumpcji wina w stosunku 51%-49%. Gambero Rosso informuje, że w 2021 r. we Włoszech konsumentki wina stanowiły 55%. Badania naukowe potwierdziły, że panie mają też większe predyspozycje do definiowania i opisywania aromatów w winie. Co za tym idzie, mogą bardzo dobrze, a nawet lepiej od mężczyzn odnaleźć się w rolach szefowych kuchni, enolożek, krytyczek winiarskich, sommelierek etc. Regularnie potwierdzają to różne konkursy. Aktualną wicemistrzynią świata sommelierów jest Nina Højgaard Jensen, a kilka dni temu po zaciętej rywalizacji Valeria Gamper zwyciężyła zawody ASI Best Sommelier of the Americas. 

Okazuje się, że za wybitnymi, a nawet wręcz kultowymi winami często stoją kobiety. Heidi Barrett przez lata tworzyła ikoniczne cabernet sauvignon Screaming Eagle, a od lat genialne pinot noir z Oregonu wychodzą z ręki Véronique Drouhin. Kalifornia jest regionem, w którym aż się roi od wpływowych dam w winiarskim biznesie. Barbara Banke jako właścicielka holdingu Jackson Family Wines zajmuje 116. miejsce na liście najbogatszych Amerykanów, a Gina Gallo jest u sterów E&J Gallo, czyli największej winiarskiej firmy na świecie. W innych zakątkach globu też nie brakuje utalentowanych enolożek i winiarskich business women. Susana Balbo i Laura Catena to niepodważalne ikony argentyńskiego winiarstwa. Osobiście szczególnie cenię wina Elisabetty Foradori, Marii Luz Marín z Casa Marín, Filipy Pato z Bairrady, Agnieszki Wyrobek-Rousseau z Winnicy Wieliczka i wielu innych. 

W marcu wznosimy toast za panie przynajmniej dwukrotnie, nie tylko 8, ale także 25 marca, kiedy to obchodzimy #womeninwineday.

Felieton ukazał się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

DOM BLISKOWICE

Lech Mill to samouk, outsider i jeden z najbardziej utalentowanych polskich winiarzy. Z zawodu architekt. Swego czasu zainteresował się offowym winiarstwem, którego tajniki zgłębiał podczas licznych podróży po nieznanych węgierskich winnicach.

Rozwój subskrypcji na wino

Jak wiadomo, życie nie znosi próżni. Gdy z dnia na dzień pozbawiono nas możliwości korzystania z usług wine barów czy restauracji, a wycieczki do sklepu winiarskiego nie zawsze są nam po drodze, w sukurs przyszła opcja zamawiania wina w subskrypcji.

Winnica Jana - wino z widokiem

Winnica Jana położona jest na wzgórzu w Zarzeczu w pobliżu Jasła. Jej największym atutem jest usytuowanie nad doliną Wisłoki. Z okien sali degustacyjnej rozciąga się niesamowity widok - panorama o długości ok. 40 km ukazująca spektakularne widoki na Beskid Niski oraz górę Liwocz.

Znamy wyniki Grand Prix "Magazynu Wino

Już po raz 11. "Magazyn Wino" wyróżnił doskonałe wina, promotorów kultury winiarskiej, restauracje i sommelierów, których wkład w rozwój kultury wina w Polsce został uhonorowany nagrodami Grand Prix 2016.

Jakie wina podawać do letnich dań?

Smaczny posiłek z kieliszkiem wina może uprzyjemnić letni dzień. Podpowiadamy, jak dobierać wino, by podkreślić i uwydatnić smak najpopularniejszych, wakacyjnych dań.

WINIARSKA FIESTA

25 września 2018 r. odbędzie się Wielka Wystawa Win Hiszpańskich Varsovino. We wnętrzach hotelu Raffles Europejski 30 winiarzy z Hiszpanii przedstawi swoją ofertę.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej