x

Adam Pawłowski: Kobiecy świat

Kategoria: Wino    03.04.2022

Marcowy numer "Food Service" daje mi świetny pretekst do poruszenia tematu pierwiastka kobiecego w świecie wina. Rozmowa o płci w jakiejkolwiek dziedzinie życia jest aktualnie kontrowersyjna, ale trudno jest odmówić sobie napisania kilku miłych słów o tym, dlaczego kobiety czynią tę branżę lepszą.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Sommelierki, ekspertki, enolożki, dziennikarki, handlowczynie, influencerki i inne panie pracujące w branży winiarskiej mają trudniejszą drogę do sukcesu niż panowie. Branża winiarska to „męski” świat przepełniony testosteronem i samcami alfa. Widzę tutaj analogię z gastronomią. Przed ambitnymi kucharkami aspirującymi do roli szefowych kuchni stoi niełatwe zadanie, bo pewne profesje, w tym właśnie szef kuchni, winiarz czy sommelier, kojarzone są z mężczyznami. I mimo że nie stawia się żadnych prawnych barier przed obejmowaniem tych stanowisk przez kobiety, to nadal jest ich w branży niewspółmiernie mniej. Nie bierze się to z niczego.

Próg wejścia do zawodu jest dla kobiet wyższy, a zdobyte uznanie nie trwa wiecznie i trzeba stale udowadniać swoją fachowość. Co na dłuższą metę jest bardzo męczące. Koleżanki sommelierki skarżą się na gości, którzy nagminnie nie przyjmują do wiadomości, że to one mogą dobrze doradzić w wyborze wina. Takie, co tu dużo mówić, seksistowskie zachowania dotyczą gości obu płci. Nietakt działa w obie strony, bo często obsługa z założenia przyjmuje, że to mężczyzna będzie wybierał wino i to jemu wręcza się kartę win. Najbardziej uznana na świecie krytyczka winiarska i dziennikarka Jancis Robinson MW mawia, że nadal bardzo często spotyka się z sytuacją, kiedy to jej mężowi, a nie jej podaje się kartę win w restauracji. Nawet jeśli to ona o nią prosi.

Co ciekawe, statystyki pokazują, że to panie częściej wybierają wino w ramach domowych zakupów. Badania Gallupa mówią, że w USA tylko 15% mężczyzn w stosunku do 49% kobiet preferuje wino jako alkohol do konsumpcji. Wine Intelligence wskazuje, że kobiety przeważają nad mężczyznami w kontekście konsumpcji wina w stosunku 51%-49%. Gambero Rosso informuje, że w 2021 r. we Włoszech konsumentki wina stanowiły 55%. Badania naukowe potwierdziły, że panie mają też większe predyspozycje do definiowania i opisywania aromatów w winie. Co za tym idzie, mogą bardzo dobrze, a nawet lepiej od mężczyzn odnaleźć się w rolach szefowych kuchni, enolożek, krytyczek winiarskich, sommelierek etc. Regularnie potwierdzają to różne konkursy. Aktualną wicemistrzynią świata sommelierów jest Nina Højgaard Jensen, a kilka dni temu po zaciętej rywalizacji Valeria Gamper zwyciężyła zawody ASI Best Sommelier of the Americas. 

Okazuje się, że za wybitnymi, a nawet wręcz kultowymi winami często stoją kobiety. Heidi Barrett przez lata tworzyła ikoniczne cabernet sauvignon Screaming Eagle, a od lat genialne pinot noir z Oregonu wychodzą z ręki Véronique Drouhin. Kalifornia jest regionem, w którym aż się roi od wpływowych dam w winiarskim biznesie. Barbara Banke jako właścicielka holdingu Jackson Family Wines zajmuje 116. miejsce na liście najbogatszych Amerykanów, a Gina Gallo jest u sterów E&J Gallo, czyli największej winiarskiej firmy na świecie. W innych zakątkach globu też nie brakuje utalentowanych enolożek i winiarskich business women. Susana Balbo i Laura Catena to niepodważalne ikony argentyńskiego winiarstwa. Osobiście szczególnie cenię wina Elisabetty Foradori, Marii Luz Marín z Casa Marín, Filipy Pato z Bairrady, Agnieszki Wyrobek-Rousseau z Winnicy Wieliczka i wielu innych. 

W marcu wznosimy toast za panie przynajmniej dwukrotnie, nie tylko 8, ale także 25 marca, kiedy to obchodzimy #womeninwineday.

Felieton ukazał się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej