x

Roślinni liderzy gastronomii 2021 r.

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    03.04.2022

Poznaliśmy wyniki czwartej edycji plebiscytu na Roślinny Produkt Roku, organizowanego przez kampanię RoślinnieJemy. Projekt kolejny rok z rzędu powiększył się o nowe kategorie, aby docenić różnorodność działań firm tworzących wegańskie dania i produkty.

Maciej Otrębski z RoślinnieJemy – organizator plebiscytu. Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
Maciej Otrębski z RoślinnieJemy – organizator plebiscytu. Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
RoślinnieJemy z pomocą konsumentów i ekspertów nagrodziło najciekawsze wegańskie nowości minionego roku. 

W tegorocznym głosowaniu udział wzięło prawie 6 tys. osób. Ekscytująca jest wzrastająca różnorodność dostępnych na rynku produktów wege. W 2021 r. obserwowaliśmy pojawienie się tych bardziej specjalistycznych, jak kaszanka, krakowska i salami w roślinnej odsłonie, co tworzy jeszcze więcej możliwości dla osób, które chcą rezygnować z jedzenia mięsa. 

Konsumenci docenili tę innowacyjność i tytuł Najlepszego Roślinnego Produktu 2021 otrzymała Roślinna Kaszanka marki Dobra Kaloria, zdobywając 15,9% głosów. Częstochowska firma jest liderem tej kategorii trzeci rok z kolei. Można śmiało powiedzieć, że Dobra Kaloria to pionier w segmencie alternatyw mięsa, który konsekwentnie wprowadza na rynek innowacyjne wegańskie produkty. Podobnie jak w poprzednim roku wszystkie miejsca na podium zajęły roślinne alternatywy dla mięsa: na drugim uplasowały się Roślinne Kabanosy Piri Piri Tarczyński (9,4% głosów), a na trzecim Bezmięsne Salami od Bezmięsnego (7,7%). 

W tegorocznym plebiscycie firmy walczyły o nagrody w sześciu kategoriach, dwie z nich – Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny 2021 r. oraz Nagroda Chefs for Change za Najlepszy Roślinny Produkt 2021 dla Profesjonalistów – poświęcone są ofercie wegańskich produktów i dań dla gastronomii. Mimo że 2021 był kolejnym rokiem pełnym wyzwań związanych z pandemią, nie zabrakło w nim nowości. Według głosujących konsumentów Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny 2021 r. to catering dietetyczny Nice to Fit You (12% głosów). Na drugim miejscu znalazły się Roślinne Nuggesty z Burger Kinga (11,6%), a na trzecim burgery z boczniakiem i stripsy z boczniaka dostępne w North Fish (10,5%). Dodatkowo RoślinnieJemy przyznało dwa wyróżnienia za wegańskie wypieki – dla Piekarni Putka oraz Cukierni Starowicz. 

Cieszy fakt, że zaangażowane w zmianę są zarówno firmy z tradycją, jak i duzi gracze. – Produkty roślinne to już must have dla restauracji szybkiej obsługi i wszyscy widzimy potrzebę ich wprowadzania oraz zapotrzebowanie naszych gości na nie – komentowała Zuzanna Killar, brand manager z Burger King Poland. 

Jedną z nagród wręczyła Michalina Szczepańska, redaktor naczelna miesięcznika \"Handel". Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
Jedną z nagród wręczyła Michalina Szczepańska, redaktor naczelna miesięcznika \"Handel". Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
Wśród tegorocznych nominowanych produktów roślinnych przeznaczonych dla gastronomii znaleźli się: Koliber/Vege Concept, Novish, Upfield Rama, The Vegetarian Butcher oraz Veganation. Oferta ta była oceniona przez jury w składzie: Artur Górecki, Krzysztof Konieczny, Laura Monti, Tadeusz Müller, Dominika Targosz. Decyzją jury Nagrodę Chefs for Change 2021 zdobyła firma The Vegetarian Butcher za produkt NoMince, który zapunktował wysoką uniwersalnością i łatwością zastosowania. Jurorzy docenili również markę Novish, przyznając jej wyróżnienie za wysokiej jakości produkt Battered Vish Chunks, który znakomicie uzupełnia segment roślinnych alternatyw dla mięsa w kanale HoReCa. 

– Dwa lata temu podejście szefów kuchni do roślinnych dań było ostrożne. Dziś rozmawia się już z nimi dużo łatwiej, gastronomia dostrzega zmieniające się trendy i potrzebę zaspokojenia upodobań kulinarnych swoich gości – powiedział podczas gali Rafał Lankosz, marketing manager z The Vegetarian Butcher Unilever Food Solutions. 

Reprezentująca Novish export manager Anna Roskam, przyjmując nagrodę, przybliżyła kolejne kroki firmy: – Nasze plany na przyszłość to jeszcze większa demokratyzacja i lepsza dostępność naszych produktów w sklepach stacjonarnych i online. Plebiscyt RoślinnieJemy pokazuje, że jest ogromny potencjał, zainteresowanie i potrzeba, aby trafiły one również do HoReCa. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami głosowania, które znajdziecie na stronie www.roslinniejemy.org.

Autorka: Diana Tokarska

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej