x

Roślinni liderzy gastronomii 2021 r.

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    03.04.2022

Poznaliśmy wyniki czwartej edycji plebiscytu na Roślinny Produkt Roku, organizowanego przez kampanię RoślinnieJemy. Projekt kolejny rok z rzędu powiększył się o nowe kategorie, aby docenić różnorodność działań firm tworzących wegańskie dania i produkty.

Maciej Otrębski z RoślinnieJemy – organizator plebiscytu. Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
Maciej Otrębski z RoślinnieJemy – organizator plebiscytu. Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
RoślinnieJemy z pomocą konsumentów i ekspertów nagrodziło najciekawsze wegańskie nowości minionego roku. 

W tegorocznym głosowaniu udział wzięło prawie 6 tys. osób. Ekscytująca jest wzrastająca różnorodność dostępnych na rynku produktów wege. W 2021 r. obserwowaliśmy pojawienie się tych bardziej specjalistycznych, jak kaszanka, krakowska i salami w roślinnej odsłonie, co tworzy jeszcze więcej możliwości dla osób, które chcą rezygnować z jedzenia mięsa. 

Konsumenci docenili tę innowacyjność i tytuł Najlepszego Roślinnego Produktu 2021 otrzymała Roślinna Kaszanka marki Dobra Kaloria, zdobywając 15,9% głosów. Częstochowska firma jest liderem tej kategorii trzeci rok z kolei. Można śmiało powiedzieć, że Dobra Kaloria to pionier w segmencie alternatyw mięsa, który konsekwentnie wprowadza na rynek innowacyjne wegańskie produkty. Podobnie jak w poprzednim roku wszystkie miejsca na podium zajęły roślinne alternatywy dla mięsa: na drugim uplasowały się Roślinne Kabanosy Piri Piri Tarczyński (9,4% głosów), a na trzecim Bezmięsne Salami od Bezmięsnego (7,7%). 

W tegorocznym plebiscycie firmy walczyły o nagrody w sześciu kategoriach, dwie z nich – Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny 2021 r. oraz Nagroda Chefs for Change za Najlepszy Roślinny Produkt 2021 dla Profesjonalistów – poświęcone są ofercie wegańskich produktów i dań dla gastronomii. Mimo że 2021 był kolejnym rokiem pełnym wyzwań związanych z pandemią, nie zabrakło w nim nowości. Według głosujących konsumentów Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny 2021 r. to catering dietetyczny Nice to Fit You (12% głosów). Na drugim miejscu znalazły się Roślinne Nuggesty z Burger Kinga (11,6%), a na trzecim burgery z boczniakiem i stripsy z boczniaka dostępne w North Fish (10,5%). Dodatkowo RoślinnieJemy przyznało dwa wyróżnienia za wegańskie wypieki – dla Piekarni Putka oraz Cukierni Starowicz. 

Cieszy fakt, że zaangażowane w zmianę są zarówno firmy z tradycją, jak i duzi gracze. – Produkty roślinne to już must have dla restauracji szybkiej obsługi i wszyscy widzimy potrzebę ich wprowadzania oraz zapotrzebowanie naszych gości na nie – komentowała Zuzanna Killar, brand manager z Burger King Poland. 

Jedną z nagród wręczyła Michalina Szczepańska, redaktor naczelna miesięcznika \"Handel". Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
Jedną z nagród wręczyła Michalina Szczepańska, redaktor naczelna miesięcznika \"Handel". Fot. Michał Matraszek / RoślinnieJemy
Wśród tegorocznych nominowanych produktów roślinnych przeznaczonych dla gastronomii znaleźli się: Koliber/Vege Concept, Novish, Upfield Rama, The Vegetarian Butcher oraz Veganation. Oferta ta była oceniona przez jury w składzie: Artur Górecki, Krzysztof Konieczny, Laura Monti, Tadeusz Müller, Dominika Targosz. Decyzją jury Nagrodę Chefs for Change 2021 zdobyła firma The Vegetarian Butcher za produkt NoMince, który zapunktował wysoką uniwersalnością i łatwością zastosowania. Jurorzy docenili również markę Novish, przyznając jej wyróżnienie za wysokiej jakości produkt Battered Vish Chunks, który znakomicie uzupełnia segment roślinnych alternatyw dla mięsa w kanale HoReCa. 

– Dwa lata temu podejście szefów kuchni do roślinnych dań było ostrożne. Dziś rozmawia się już z nimi dużo łatwiej, gastronomia dostrzega zmieniające się trendy i potrzebę zaspokojenia upodobań kulinarnych swoich gości – powiedział podczas gali Rafał Lankosz, marketing manager z The Vegetarian Butcher Unilever Food Solutions. 

Reprezentująca Novish export manager Anna Roskam, przyjmując nagrodę, przybliżyła kolejne kroki firmy: – Nasze plany na przyszłość to jeszcze większa demokratyzacja i lepsza dostępność naszych produktów w sklepach stacjonarnych i online. Plebiscyt RoślinnieJemy pokazuje, że jest ogromny potencjał, zainteresowanie i potrzeba, aby trafiły one również do HoReCa. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami głosowania, które znajdziecie na stronie www.roslinniejemy.org.

Autorka: Diana Tokarska

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej