x

California Wine Weeks - edycja wiosenna

Kategoria: Wino    03.04.2022

Polskie restauracje i wine bary biorące udział w promocji win z Kalifornii otrzymają finansowe benefity. Rejestracja trwa do 1 kwietnia br.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
California Wine Weeks 2022 – druga edycja europejskiego programu promocji win kalifornijskich w HoReCa – zaplanowana jest w terminie 14 maja – 4 czerwca br. Restauracje i winebary, które wezmą udział w akcji, otrzymają 2300 zł brutto. Dodatkowe korzyści dla uczestników to wsparcie promocyjne na stronie www.californiawines.events/event/ cww2022 i w mediach społecznościowych @californiawinesurope, a także profesjonalne szkolenie online California Wine & Food dla szefów kuchni, sommelierów, menedżerów i kelnerów oraz pozostałego zespołu zarejestrowanych restauracji lub winebarów. Oprócz tego w programie California Wine Weeks 2022 zostaną przyznane trzy równorzędne nagrody finansowe dla restauracji/wine barów, które osiągną najwyższą sprzedaż ilościową i wartościową win kalifornijskich oraz wykażą się kreatywnością w przygotowaniu i przeprowadzeniu działań promujących akcję. 

Link do rejestracji: https://californiawines. events/event/california-wine-weeks-2022.pl. Szczegółowe informacje oraz kontakt do koordynatorki programu: Patrycja Siwiec, californiawineweeks@gmail.com Organizatorem programu California Wine Weeks 2022 jest California Wines. www.discovercaliforniawines.com Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi wydarzenia. 

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Piąta edycja festiwalu Polskich wina i cydrów i druga edycja konkursu winiarskiego Polskie korki

Festiwal odbywa się corocznie na przełomie wiosny i lata w restauracji SPOT. Poznaniu - w tym roku w terminie 16-17 czerwca. Patronat Honorowy nad festiwalem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Degustacja win australijskich #AussieWineInPoland już 15 marca w Warszawie

W czwartek 15 marca odbędzie się degustacja win australijskich organizowana przez Ambasadę Australii w przestrzeni konferencyjnej Piękno, przy ul. Szpitalnej 8A w Warszawie. Zaprezentuje się 11 wystawców, którzy przedstawią wina z ponad 16 winnic.

Kilka pytań do Dawida Sojki

O tym, dlaczego sommelier bywa detektywem, rozmawiamy z Dawidem Sojką, freelancerem w branży winiarskiej oraz aktywnym działaczem grupy Trójmiejskich Sommelierów.

Adam Pawłowski: Kobiecy świat

Marcowy numer "Food Service" daje mi świetny pretekst do poruszenia tematu pierwiastka kobiecego w świecie wina. Rozmowa o płci w jakiejkolwiek dziedzinie życia jest aktualnie kontrowersyjna, ale trudno jest odmówić sobie napisania kilku miłych słów o tym, dlaczego kobiety czynią tę branżę lepszą.

Adam Pawłowski: take away + wino i nie tylko

Dzwoniąc do lokalu lub klikając w aplikację smartfona w celu zamówienia posiłku na wynos, kierujemy się nie tylko głodem, ale także chęcią sprawienia sobie przyjemności. O ile zwykle mamy dobrze sprecyzowane preferencje w kwestii jedzenia, to rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki napój go dopełni.

Nabór do projektu Etykiety Polskich Win

Do połowy września potrwa nabór chętnych do uczestnictwa w drugiej edycji projektu Etykiety Polskich Win. Studenci grafiki Uniwersytetu SWPS wespół z Winoteką Ars Vini i portalem Have a Bite wezmą na kreatywny warsztat opakowania dla polskich winiarzy.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej