x

California Wine Weeks - edycja wiosenna

Kategoria: Wino    03.04.2022

Polskie restauracje i wine bary biorące udział w promocji win z Kalifornii otrzymają finansowe benefity. Rejestracja trwa do 1 kwietnia br.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
California Wine Weeks 2022 – druga edycja europejskiego programu promocji win kalifornijskich w HoReCa – zaplanowana jest w terminie 14 maja – 4 czerwca br. Restauracje i winebary, które wezmą udział w akcji, otrzymają 2300 zł brutto. Dodatkowe korzyści dla uczestników to wsparcie promocyjne na stronie www.californiawines.events/event/ cww2022 i w mediach społecznościowych @californiawinesurope, a także profesjonalne szkolenie online California Wine & Food dla szefów kuchni, sommelierów, menedżerów i kelnerów oraz pozostałego zespołu zarejestrowanych restauracji lub winebarów. Oprócz tego w programie California Wine Weeks 2022 zostaną przyznane trzy równorzędne nagrody finansowe dla restauracji/wine barów, które osiągną najwyższą sprzedaż ilościową i wartościową win kalifornijskich oraz wykażą się kreatywnością w przygotowaniu i przeprowadzeniu działań promujących akcję. 

Link do rejestracji: https://californiawines. events/event/california-wine-weeks-2022.pl. Szczegółowe informacje oraz kontakt do koordynatorki programu: Patrycja Siwiec, californiawineweeks@gmail.com Organizatorem programu California Wine Weeks 2022 jest California Wines. www.discovercaliforniawines.com Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi wydarzenia. 

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej