x

Kolacja i komedia w jednym. Shitty Dinner dotarła do Polski, a konkretnie do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.04.2022

Z jednej strony - doskonałe jedzenie, z drugiej - gapowaty kelner i papier toaletowy zamiast serwetek. To nie opinia o dziwnej restauracji, tylko namiastka scenariusza absurdalnej i komediowej kolacji Shitty Dinner, która dostępna jest już w Polsce, w łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Shitty Dinner to połączenie komediowej improwizacji ze smacznym jedzeniem – podczas wieczoru w restauracji kelnerzy i kucharze nie ukrywają przed gośćmi niczego. Pełną niespodzianek kolację można zamówić na platformie Wyjątkowy Prezent – 1 kwietnia wystartowała przedsprzedaż, a premiera eventu odbędzie się w czerwcu 2022 r.

– Przygotowanie i wdrożenie tego projektu zajęło kilka miesięcy. Wizja, scenariusz, aktorzy, rekwizyty – wszystko powstało z dbałością o najdrobniejsze szczegóły – mówi Ewelina Kaźmierczak, specjalista ds. projektów firmy Wyjątkowy Prezent.

Zrodzona na Litwie
Pomysł na absurdalną kolację pojawił się na Litwie, gdzie uznano, że wieczór w restauracji, podczas którego nic nie idzie zgodnie z planem, to wdzięczny temat do żartów i zabawy nie tylko dla gości kolacji, ale także dla aktorów wcielających się w obsługę. Shitty Dinner stała się – obok Kolacji w Ciemności – jedną z najpopularniejszych tematycznych kolacji na Litwie oraz w Łotwie. Teraz można w niej uczestniczyć również w Polsce.

– Pracę nad Shitty Dinner w Polsce rozpoczęliśmy w czerwcu 2021 roku. Udało się nam znaleźć idealną restaurację serwującą pyszne jedzenie i z odpowiednim układem sali. Później rozpoczęły się prace nad scenariuszem oraz szukanie aktorów, czyli najważniejsza część projektu. Łącznie przeprowadziliśmy 6 castingów, w których wzięło udział kilkudziesięciu kandydatów. Jestem przekonana, że wybraliśmy spośród nich najlepszych, którzy sprostają wyzwaniu i będą zabawiać gości do łez – opowiada Ewelina Kaźmierczak

Połączenie komediowej improwizacji i jedzenia okazało się sukcesem. Z kolacji na Litwie, Łotwie, w Estonii i Finlandii  skorzystało już ponad 6000 osób. Pomimo pandemii zainteresowanie kolacją wciąż rośnie. – Dzieje się tak, ponieważ jest to okazja na przeżycie fajnego wieczoru, z której mogą korzystać osoby w różnym wieku – mówi Marcin Rumiński, kierownik działu produktu i marki własnej Wyjątkowego Prezentu.

Osoby dramatu
Goście kolacji znajdą się w samym centrum komediowego spektaklu, który będzie dział się na żywo, tuż przed ich oczami. Za udany wieczór odpowiadać będą: szef kuchni Tomir, kelnerka Dżesika oraz kelner Maciuś.

Szef kuchni Shitty Dinner, Tomir, jest mocno podenerwowanym człowiekiem. Ma żal do całego świata, że przez kontuzję nadgarstka nie wziął udziału w popularnym programie kulinarnym i przez to nie zrobił wspaniałej kariery. Czasem krzyczy i „wspomaga" się trunkami, ale jedzenie przeważnie robi doskonałe.

Kelnerka Dżesika przypomina nieco krokodyla. Ma małe rączki do pracy, ale ogromną buzię do zabawiania gości rozmową, plotkowania i starania się o lepszą przyszłość… dla siebie. Co niby obchodzą ją inni ludzie?

Kelner Maciuś ma serce ze złota i zawsze stara się być perfekcjonistą. Jednak rzadka choroba „gapowactwo złośliwe" skutecznie uniemożliwia mu bycie dobrym kelnerem. Z powodu braku lepszych propozycji wylądował w Shitty Dinner. Startował w wielu konkursach muzycznych. Bez powodzenia.

Nieprzypadkowa lokalizacja
Shitty Dinner odbywa się w łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki specjalizującej się w kuchni fusion. Na dwie godziny spektaklu zmieni się ona w miejsce, które ma „nóż na gardle" i walczy o przetrwanie. Szef kuchni oraz jego zespół, by restauracja nie splajtowała, zrobią wszystko... źle.

Tylko jedna rzecz wyjdzie świetnie –  trzydaniowa kolacja z kieliszkiem wina będzie najbardziej udaną rzeczą podczas tego wieczoru. W cenę kolacji są również wliczone napoje, a kolacja występuje w trzech wariantach: mięsnym, wegetariańskim bądź rybnym.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

GWIAZDKI MICHELIN 2018

Ukazała się najnowsza edycja przewodnika Michelin na kraje nordyckie. Największym zaskoczeniem okazała się informacja o trzech gwiazdkach dla restauracji Frantzén w Sztokholmie. To pierwsza w historii restauracja w Szwecji, która otrzymała trzy gwiazdki.

MUZEUM WÓDKI OTWARTE

Pierwszy tego typu obiekt w Polsce zaczął działać 16 grudnia w Warszawie, przy placu Teatralnym. Muzeum Wódki w Warszawie to największa na świecie kolekcja eksponatów związanych z historią wódki.

Gęsina (i rogale) na Świętego Marcina w Browarach Warszawskich

Od 11 do 21 listopada restauracje w Browarach Warszawskich serwować będą dania z gęsiną w roli głównej. Choćby udka z gęsi confit z glazurowanymi burakami czy gnocchi z szarpaną gęsiną w sosie z pora. Podpowiadamy, które miejsca przygotowały menu z tej okazji.

Letnia edycja Fine Dining Week

29 sierpnia - 9 września 2018 r. odbędzie się piąta edycja Fine Dining Week. Festiwal poświęcony jest polskiej sztuce restauracyjnej.

Selgros Cash & Carry kolejny raz wspiera wigilię Caritasu

13 500 świątecznych paczek trafi po raz kolejny do potrzebujących za pośrednictwem Caritasu. Ich fundatorem jest Selgros Cash & Carry.

Dzień Babci i Dzień Dziadka inaczej. Kup lunch i pomóż seniorom

Stołeczne lokale proponują nietypowe obchody dnia babci i dziadka. Kupując lunch możemy przekazać go potrzebującym seniorom w całej Polsce. Dodatkowo, restauracje podwoją ilość sprzedanych posiłków.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej