x

Kolacja i komedia w jednym. Shitty Dinner dotarła do Polski, a konkretnie do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.04.2022

Z jednej strony - doskonałe jedzenie, z drugiej - gapowaty kelner i papier toaletowy zamiast serwetek. To nie opinia o dziwnej restauracji, tylko namiastka scenariusza absurdalnej i komediowej kolacji Shitty Dinner, która dostępna jest już w Polsce, w łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Shitty Dinner to połączenie komediowej improwizacji ze smacznym jedzeniem – podczas wieczoru w restauracji kelnerzy i kucharze nie ukrywają przed gośćmi niczego. Pełną niespodzianek kolację można zamówić na platformie Wyjątkowy Prezent – 1 kwietnia wystartowała przedsprzedaż, a premiera eventu odbędzie się w czerwcu 2022 r.

– Przygotowanie i wdrożenie tego projektu zajęło kilka miesięcy. Wizja, scenariusz, aktorzy, rekwizyty – wszystko powstało z dbałością o najdrobniejsze szczegóły – mówi Ewelina Kaźmierczak, specjalista ds. projektów firmy Wyjątkowy Prezent.

Zrodzona na Litwie
Pomysł na absurdalną kolację pojawił się na Litwie, gdzie uznano, że wieczór w restauracji, podczas którego nic nie idzie zgodnie z planem, to wdzięczny temat do żartów i zabawy nie tylko dla gości kolacji, ale także dla aktorów wcielających się w obsługę. Shitty Dinner stała się – obok Kolacji w Ciemności – jedną z najpopularniejszych tematycznych kolacji na Litwie oraz w Łotwie. Teraz można w niej uczestniczyć również w Polsce.

– Pracę nad Shitty Dinner w Polsce rozpoczęliśmy w czerwcu 2021 roku. Udało się nam znaleźć idealną restaurację serwującą pyszne jedzenie i z odpowiednim układem sali. Później rozpoczęły się prace nad scenariuszem oraz szukanie aktorów, czyli najważniejsza część projektu. Łącznie przeprowadziliśmy 6 castingów, w których wzięło udział kilkudziesięciu kandydatów. Jestem przekonana, że wybraliśmy spośród nich najlepszych, którzy sprostają wyzwaniu i będą zabawiać gości do łez – opowiada Ewelina Kaźmierczak

Połączenie komediowej improwizacji i jedzenia okazało się sukcesem. Z kolacji na Litwie, Łotwie, w Estonii i Finlandii  skorzystało już ponad 6000 osób. Pomimo pandemii zainteresowanie kolacją wciąż rośnie. – Dzieje się tak, ponieważ jest to okazja na przeżycie fajnego wieczoru, z której mogą korzystać osoby w różnym wieku – mówi Marcin Rumiński, kierownik działu produktu i marki własnej Wyjątkowego Prezentu.

Osoby dramatu
Goście kolacji znajdą się w samym centrum komediowego spektaklu, który będzie dział się na żywo, tuż przed ich oczami. Za udany wieczór odpowiadać będą: szef kuchni Tomir, kelnerka Dżesika oraz kelner Maciuś.

Szef kuchni Shitty Dinner, Tomir, jest mocno podenerwowanym człowiekiem. Ma żal do całego świata, że przez kontuzję nadgarstka nie wziął udziału w popularnym programie kulinarnym i przez to nie zrobił wspaniałej kariery. Czasem krzyczy i „wspomaga" się trunkami, ale jedzenie przeważnie robi doskonałe.

Kelnerka Dżesika przypomina nieco krokodyla. Ma małe rączki do pracy, ale ogromną buzię do zabawiania gości rozmową, plotkowania i starania się o lepszą przyszłość… dla siebie. Co niby obchodzą ją inni ludzie?

Kelner Maciuś ma serce ze złota i zawsze stara się być perfekcjonistą. Jednak rzadka choroba „gapowactwo złośliwe" skutecznie uniemożliwia mu bycie dobrym kelnerem. Z powodu braku lepszych propozycji wylądował w Shitty Dinner. Startował w wielu konkursach muzycznych. Bez powodzenia.

Nieprzypadkowa lokalizacja
Shitty Dinner odbywa się w łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki specjalizującej się w kuchni fusion. Na dwie godziny spektaklu zmieni się ona w miejsce, które ma „nóż na gardle" i walczy o przetrwanie. Szef kuchni oraz jego zespół, by restauracja nie splajtowała, zrobią wszystko... źle.

Tylko jedna rzecz wyjdzie świetnie –  trzydaniowa kolacja z kieliszkiem wina będzie najbardziej udaną rzeczą podczas tego wieczoru. W cenę kolacji są również wliczone napoje, a kolacja występuje w trzech wariantach: mięsnym, wegetariańskim bądź rybnym.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej