Imponująca lista gości
Swój udział w imprezie zapowiedział chociażby François Philipponnat, przedstawiciel rodu, który założył jeden z najstarszych domów szampańskich we Francji. Z Argentyny przyjedzie Mauricio Lorca – współwłaściciel jednej z najbardziej znanych winnic z Mendozy, zaś z Urugwaju spodziewani są reprezentanci Bodegas Carrau oraz Bodegas Garzón – winiarni produkującej wina z listy TOP 100 magazynu „Decanter”.
– Nie zabraknie także przedstawicieli Chile, w tym Riccardo Ulricha z Viña la Rosa. Z Nowej Zelandii spodziewamy się winiarni Saint Clair Family Estate, a z USA przedstawicieli Scheid Family Wines. Z Europy przyjedzie kilkunastu winiarzy, w tym z tak słynnych bodeg, jak hiszpańska Abadia Retuerta i Alvaro Palacios. Biondi - Santi – firma, w której narodziło się Brunello di Montalcino zapowiedziała masterclass. Nasz kontynent reprezentować będą również wina z różnych regionów Portugalii, Czech, Węgier, Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Mołdawii, Gruzji i Polski. Wśród nowości pojawią się wina z Grecji, które zaprezentują przedstawiciele winiarni Nemea z Peloponezu – opowiada Paweł Gąsiorek, organizator imprezy i prezes Domu Wina.
W Sierakowie reprezentowany będzie każdy kontynent i kilkadziesiąt regionów. Na stoiskach można poznać smak medalowych win opisywanych w międzynarodowych magazynach, takich jak „Wine Spectator” czy „Wine Advocat”.
– Nie ma tu słabych win, bo nasza firma specjalizuje się w segmencie premium – mówi Paweł Gąsiorek.
Jubileuszowa edycja
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Ogrodów Wina odbedzie się pod hasłem „Smaki Południowej Afryki”. Skąd taki wybór?
– Afrykański Przylądek to jedno z najbardziej wciągających miejsc winiarskiego globu. Znajdziemy tam winiarnie działające nieprzerwanie od trzystu lat, co nie zdarza się w żadnym innym zakątku Nowego Świata, setki rozmaitych siedlisk, od gorących po chłodne i mgliste, i – co najważniejsze – nadzwyczajną mozaikę kulturową, której bogactwo zaczyna się w ostatnich latach odzwierciedlać w miejscowych winach. A wina powstające w kraju, w którym mówi się jedenastoma urzędowymi językami, nie mają prawa się znudzić. Zapraszamy do barwnej rzeczywistości najdalszych krańców afrykańskiego kontynentu, pachnącej shirazem, pinotagem i chenin blanc – zachęca Paweł Gąsiorek.
Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 30 producentów z całego świata. Na imprezie będzie można spróbować ponad stu win i osobiście poznać ich twórców. Dodatkiem do znakomitych trunków będą natomiast dania serwowane przez obsypaną wyróżnieniami restaurację Hotelu Dwór Sieraków.
Wino i kapelusze
Ale nie tylko wino przyciąga gości do Sierakowa. Symbolem Ogrodów Wina są kapelusze – zakładają je zarówno panie, jak i panowie.
– Nasze wydarzenie ma charakter garden party. Zawsze jest ciepło i słonecznie, więc kapelusz zwyczajnie się przydaje, a przy tym trochę narzuca elegancki dress-code – tłumaczy Gąsiorek.
Pomysł spodobał się do tego stopnia, że wielu gości tworzy ze swoich nakryć głowy prawdziwe dzieła sztuki, często ozdabiając je motywami winiarskimi. Autor najciekawszego projektu co roku może liczyć na specjalną nagrodę.
W tym roku w programie imprezy zaplanowano jeszcze jedną atrakcję – widowisko „Podróż Afiyi”. Odbędzie się po zmierzchu. To historia afrykańskiej księżniczki opowiadana za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem, muzyką i odgłosami dżungli. Autorami spektaklu są artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego.
Szczegóły na tej stronie.