x

Ogrody Wina w Dworze Sieraków już 4 czerwca

Kategoria: Wino    23.05.2022

To będzie jubileuszowa 10. edycja imprezy Ogrody Wina, która ma charakter plenerowego salonu degustacyjnego. 4 czerwca w parku Dworu Sieraków koło Krakowa entuzjaści wina będą mieli okazję poznać trunki z Republiki Południowej Afryki.

Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Co roku, na początku czerwca, do Sierakowa zjeżdżają się miłośnicy wina – zarówno konsumenci, jak i producenci, krytycy, dziennikarze, blogerzy, dyplomaci. Wśród gości są winiarscy amatorzy i profesjonaliści, w tym wielu członków Klubu Domu Wina. Wszystkich łączy jedno – fascynacja kulturą winiarską. Tłem imprezy jest piękny park, z którego rozpościera się widok na malownicze beskidzkie wzgórza.

Imponująca lista gości
Swój udział w imprezie zapowiedział chociażby François Philipponnat, przedstawiciel rodu, który założył jeden z najstarszych domów szampańskich we Francji. Z Argentyny przyjedzie Mauricio Lorca – współwłaściciel jednej z najbardziej znanych winnic z Mendozy, zaś z Urugwaju spodziewani są reprezentanci Bodegas Carrau oraz Bodegas Garzón – winiarni produkującej wina z listy TOP 100 magazynu „Decanter”.

– Nie zabraknie także przedstawicieli Chile, w tym Riccardo Ulricha z Viña la Rosa. Z Nowej Zelandii spodziewamy się winiarni Saint Clair Family Estate, a z USA przedstawicieli Scheid Family Wines. Z Europy przyjedzie kilkunastu winiarzy, w tym z tak słynnych bodeg, jak hiszpańska Abadia Retuerta i Alvaro Palacios. Biondi - Santi – firma, w której narodziło się Brunello di Montalcino zapowiedziała masterclass. Nasz kontynent reprezentować będą również wina z różnych regionów Portugalii, Czech, Węgier, Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Mołdawii, Gruzji i Polski. Wśród nowości pojawią się wina z Grecji, które zaprezentują przedstawiciele winiarni Nemea z Peloponezu – opowiada Paweł Gąsiorek, organizator imprezy i prezes Domu Wina.

W Sierakowie reprezentowany będzie każdy kontynent i kilkadziesiąt regionów. Na stoiskach można poznać smak medalowych win opisywanych w międzynarodowych magazynach, takich jak „Wine Spectator” czy „Wine Advocat”.
– Nie ma tu słabych win, bo nasza firma specjalizuje się w segmencie premium – mówi Paweł Gąsiorek.

Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Jubileuszowa edycja
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Ogrodów Wina odbedzie się pod hasłem „Smaki Południowej Afryki”. Skąd taki wybór?

– Afrykański Przylądek to jedno z najbardziej wciągających miejsc winiarskiego globu. Znajdziemy tam winiarnie działające nieprzerwanie od trzystu lat, co nie zdarza się w żadnym innym zakątku Nowego Świata, setki rozmaitych siedlisk, od gorących po chłodne i mgliste, i – co najważniejsze – nadzwyczajną mozaikę kulturową, której bogactwo zaczyna się w ostatnich latach odzwierciedlać w miejscowych winach. A wina powstające w kraju, w którym mówi się jedenastoma urzędowymi językami, nie mają prawa się znudzić. Zapraszamy do barwnej rzeczywistości najdalszych krańców afrykańskiego kontynentu, pachnącej shirazem, pinotagem i chenin blanc – zachęca Paweł Gąsiorek.

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 30 producentów z całego świata. Na imprezie będzie można spróbować ponad stu win i osobiście poznać ich twórców. Dodatkiem do znakomitych trunków będą natomiast dania serwowane przez obsypaną wyróżnieniami restaurację Hotelu Dwór Sieraków.

Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Wino i kapelusze
Ale nie tylko wino przyciąga gości do Sierakowa. Symbolem Ogrodów Wina są kapelusze – zakładają je zarówno panie, jak i panowie.
– Nasze wydarzenie ma charakter garden party. Zawsze jest ciepło i słonecznie, więc kapelusz zwyczajnie się przydaje, a przy tym trochę narzuca elegancki dress-code – tłumaczy Gąsiorek.

Pomysł spodobał się do tego stopnia, że wielu gości tworzy ze swoich nakryć głowy prawdziwe dzieła sztuki, często ozdabiając je motywami winiarskimi. Autor najciekawszego projektu co roku może liczyć na specjalną nagrodę.
W tym roku w programie imprezy zaplanowano jeszcze jedną atrakcję – widowisko „Podróż Afiyi”. Odbędzie się po zmierzchu. To historia afrykańskiej księżniczki opowiadana za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem, muzyką i odgłosami dżungli. Autorami spektaklu są artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Szczegóły na tej stronie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: vege food and wine

To prawda, że najwięcej klasycznych połączeń bazuje na produktach zwierzęcych, ale diety i upodobania kulinarne nieuchronnie zmierzają w stronę wege, co pobudza kreatywność i otwiera nowy rozdział w księgach food & wine pairingu.

Wina (wcale nie tak) egzotyczne

Jak zwiększyć atrakcyjność karty win i ich sprzedaż? W poszukiwaniu butelek zejść z utartej ścieżki!

Wino bardziej socjalne

Dobra, przemyślana karta win to dla lokalu nie tylko źródło dodatkowych, czasem znaczących przychodów, ale także istotny element budowania wizerunku. Dookreśla koncept w percepcji gości i lokuje go w odpowiednim miejscu na ich mentalnych mapach.

Adam Pawłowski: Raport z winnic

Ciągłość powtarzalnych trendów pogodowych przechodzi do historii. Ostatnia dekada pokazuje, że jedyne, czego można być pewnym, to… nieprzewidywalności. Susza, rekordowo wysokie temperatury, pożary i zaburzony kalendarz prac są największymi wyzwaniami tegorocznych zbiorów.

Kursy Court of Master Sommeliers w Warszawie

Sommelierzy i sommelierki z Europy i świata ponownie przybędą do Warszawy żeby zmierzyć się z egzaminami w ramach międzynarodowych kursów Court of Master Sommeliers.

Magda Gessler z własną marką win. Dostępne online i w sieci Żabka

Znana restauratorka Magda Gessler wkracza na polski rynek alkoholi z własną marką win - "R". Trunki pochodzące z winnicy Bodegas Villarrica Manor w Hiszpanii zostały osobiście wyselekcjonowane przez nią i Janusza Palikota. Kolekcja win jest dostępna online i w sieci Żabka.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej