x

Ogrody Wina w Dworze Sieraków już 4 czerwca

Kategoria: Wino    23.05.2022

To będzie jubileuszowa 10. edycja imprezy Ogrody Wina, która ma charakter plenerowego salonu degustacyjnego. 4 czerwca w parku Dworu Sieraków koło Krakowa entuzjaści wina będą mieli okazję poznać trunki z Republiki Południowej Afryki.

Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Co roku, na początku czerwca, do Sierakowa zjeżdżają się miłośnicy wina – zarówno konsumenci, jak i producenci, krytycy, dziennikarze, blogerzy, dyplomaci. Wśród gości są winiarscy amatorzy i profesjonaliści, w tym wielu członków Klubu Domu Wina. Wszystkich łączy jedno – fascynacja kulturą winiarską. Tłem imprezy jest piękny park, z którego rozpościera się widok na malownicze beskidzkie wzgórza.

Imponująca lista gości
Swój udział w imprezie zapowiedział chociażby François Philipponnat, przedstawiciel rodu, który założył jeden z najstarszych domów szampańskich we Francji. Z Argentyny przyjedzie Mauricio Lorca – współwłaściciel jednej z najbardziej znanych winnic z Mendozy, zaś z Urugwaju spodziewani są reprezentanci Bodegas Carrau oraz Bodegas Garzón – winiarni produkującej wina z listy TOP 100 magazynu „Decanter”.

– Nie zabraknie także przedstawicieli Chile, w tym Riccardo Ulricha z Viña la Rosa. Z Nowej Zelandii spodziewamy się winiarni Saint Clair Family Estate, a z USA przedstawicieli Scheid Family Wines. Z Europy przyjedzie kilkunastu winiarzy, w tym z tak słynnych bodeg, jak hiszpańska Abadia Retuerta i Alvaro Palacios. Biondi - Santi – firma, w której narodziło się Brunello di Montalcino zapowiedziała masterclass. Nasz kontynent reprezentować będą również wina z różnych regionów Portugalii, Czech, Węgier, Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Mołdawii, Gruzji i Polski. Wśród nowości pojawią się wina z Grecji, które zaprezentują przedstawiciele winiarni Nemea z Peloponezu – opowiada Paweł Gąsiorek, organizator imprezy i prezes Domu Wina.

W Sierakowie reprezentowany będzie każdy kontynent i kilkadziesiąt regionów. Na stoiskach można poznać smak medalowych win opisywanych w międzynarodowych magazynach, takich jak „Wine Spectator” czy „Wine Advocat”.
– Nie ma tu słabych win, bo nasza firma specjalizuje się w segmencie premium – mówi Paweł Gąsiorek.

Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Jubileuszowa edycja
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Ogrodów Wina odbedzie się pod hasłem „Smaki Południowej Afryki”. Skąd taki wybór?

– Afrykański Przylądek to jedno z najbardziej wciągających miejsc winiarskiego globu. Znajdziemy tam winiarnie działające nieprzerwanie od trzystu lat, co nie zdarza się w żadnym innym zakątku Nowego Świata, setki rozmaitych siedlisk, od gorących po chłodne i mgliste, i – co najważniejsze – nadzwyczajną mozaikę kulturową, której bogactwo zaczyna się w ostatnich latach odzwierciedlać w miejscowych winach. A wina powstające w kraju, w którym mówi się jedenastoma urzędowymi językami, nie mają prawa się znudzić. Zapraszamy do barwnej rzeczywistości najdalszych krańców afrykańskiego kontynentu, pachnącej shirazem, pinotagem i chenin blanc – zachęca Paweł Gąsiorek.

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 30 producentów z całego świata. Na imprezie będzie można spróbować ponad stu win i osobiście poznać ich twórców. Dodatkiem do znakomitych trunków będą natomiast dania serwowane przez obsypaną wyróżnieniami restaurację Hotelu Dwór Sieraków.

Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogrody Wina w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Wino i kapelusze
Ale nie tylko wino przyciąga gości do Sierakowa. Symbolem Ogrodów Wina są kapelusze – zakładają je zarówno panie, jak i panowie.
– Nasze wydarzenie ma charakter garden party. Zawsze jest ciepło i słonecznie, więc kapelusz zwyczajnie się przydaje, a przy tym trochę narzuca elegancki dress-code – tłumaczy Gąsiorek.

Pomysł spodobał się do tego stopnia, że wielu gości tworzy ze swoich nakryć głowy prawdziwe dzieła sztuki, często ozdabiając je motywami winiarskimi. Autor najciekawszego projektu co roku może liczyć na specjalną nagrodę.
W tym roku w programie imprezy zaplanowano jeszcze jedną atrakcję – widowisko „Podróż Afiyi”. Odbędzie się po zmierzchu. To historia afrykańskiej księżniczki opowiadana za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem, muzyką i odgłosami dżungli. Autorami spektaklu są artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Szczegóły na tej stronie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: KAMIL ŚLADEWSKI

Kamil Śladewski swoją przygodę z winem rozpoczął w 2011 r. Od 5 lat pracuje jako główny sommelier w OK WineBar we Wrocławiu. Uważa, że dobrego sommeliera cechuje gościnność, bogata wiedza oraz umiejętności sprzedażowe.

15 lat z Generation Riesling

Generation Riesling to największe na świecie stowarzyszenie młodych winiarzy liczące około 530 członków. Właśnie obchodzi 15 rocznice powstania.

Riesling & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

W Filtracji w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyła się 21 kwietnia największa w Polsce degustacja win niemieckich. To 12 edycja wydarzenia, która w tym roku przyciągnęła wielu gości branżowych.

ADAM PAWŁOWSKI: WCZEŚNIAK

Rocznik 2018 zapisze się w historii winiarstwa europejskiego jako jeden z najwcześniejszych. Wszystkiemu winne letnie upały, które zintensyfikowały dojrzewanie owoców i tym samym przyspieszyły zbiory nawet o miesiąc.

Wine Spectator's Restaurant Awards: dlaczego warto zdobyć tę nagrodę?

Wyróżnienia w gastronomii nie kończą się na znanych przewodnikach kulinarnych. Przykładem są nagrody dla restauracji magazynu "Wine Spectator's". Ubiega się o nie w Polsce tylko garstka lokali. A szkoda, bo wielu krajowych restauratorów mogłoby z sukcesem zawalczyć o Award of Excellence.

PRZEZ IGŁĘ DO WINA

19 kwietnia br. w hotelu Bristol odbyła się degustacja win z udziałem przedstawicieli branży winiarskiej, sommelierów oraz dziennikarzy. Rozmawiamy z gościem specjalnym tej degustacji Marteenem Dekkerem, wiceprezydentem marki Coravin na świat.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej