x

Baton z świerszcza i zupa z szarańczy? To żywność przyszłości! [ROZMOWA]

Kategoria: Twój biznes - wiedza    30.03.2022

Do 2030 r. światowy rynek owadów jadalnych będzie większy niż obecnie warta jest branża roślinnych zamienników mięsa. - Choć dopiero się rozwija, dobrze wróży mu otwartość polskiego konsumenta. Liczę na to, że niebawem kupi on owady w markecie - mówi Patryk Sienkiewicz, właściciel firmy FoodBugs.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Na mocy unijnego rozporządzenia, od 1 stycznia 2018 r. dozwolone jest stosowanie przetworzonego białka owadów oraz zawierających je mieszanek paszowych do karmienia zwierząt i także traktowanie go jako nowej żywności. Co przez te 4 lata zmieniło się dla producentów tej białkowej alternatywy mięsa?
Patryk Sienkiewicz, właściciel firmy FoodBugs: – Z mojej perspektywy to przepisy z 2021 roku i oficjalne zatwierdzenie pierwszego gatunku – mącznika młynarka – jako tzw. novel food w UE było game changerem dla całej branży [novel food to nowa żywność wytworzona za pomocą nowoczesnych technologii i procesów produkcyjnych, w terminologii UE określa się tak również żywność tradycyjnie spożywaną poza obszarem UE – przyp. Red.).

To wtedy zaczęto mówić o owadach jako idealnym źródle białka i jedzeniu przyszłości w diecie człowieka. Dlatego mówimy tutaj zaledwie o jednym roku i bardzo młodej branży w Polsce. Natomiast zainteresowanie i otwartość Polaków są coraz większe. Mamy świadomość, że musimy walczyć z obecnymi barierami kulturowymi i jest to pewien proces uświadamiania społeczeństwa, że owady powinno się brać pod uwagę jako pełnowartościowy zamiennik mięsa pochodzącego z hodowli zwierząt gospodarczych oraz jako nową alternatywę białka.

Ile jest wart rynek żywności produkowanej z owadów wygląda w Polsce? Ilu jest producentów?
– Jeszcze nie zostały przeprowadzone żadne badania, ponieważ to zbyt młody rynek, ale w skali europejskiej rozwija się on dynamicznie i ma przed sobą perspektywy. Obecnie Food Bugs jest jednym z dwóch producentów żywności z owadów w Polsce.

Patryk Sienkiewicz, właściciel firmy FoodBugs. Zdjęcie: materiały prasowe
Patryk Sienkiewicz, właściciel firmy FoodBugs. Zdjęcie: materiały prasowe
W krajach UE żywność z owadów jest sprzedawana w sieciach handlowych. Jak to wygląda u nas?
– To prawda, w krajach takich jak Holandia, Belgia czy Francja żywność z owadów sprzedawana jest już w sieciach handlowych i cieszy się sporą popularnością. Warto wspomnieć, że na początku roku 2021 polskie sklepy sieci Kaufland również testowo wprowadziły produkty, takie jak: pieczywo z mączki ze świerszczy, suszone świerszcze w przyprawach oraz gotowe mieszanki z mączką z owadów. Myślę że to kwestia maksymalnie roku, aż kolejne sieci handlowe otworzą się na nowe produkty i zobaczymy je w rodzimych supermarketach.

Jakie gatunki owadów jadalnych są dostępne na polskim rynku?
– Mamy na razie dostępne produkty z mącznika młynarka, świerszcza oraz szarańczy wędrownej. Natomiast sytuacja ta zmienia się dynamicznie i oficjalnie mogę już potwierdzić, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie dopuszczonych kilka nowych gatunków owadów.  

Żywność z owadów jeszcze do niedawna była nieobecnym segmentem na rynku spożywczym. Czy obecnie można mówić już o trendach konsumenckich w tej kategorii?
– Myślę, że możemy zdecydowanie nazwać trendem to, co dzieje się w Europie, czyli niesamowity wzrost zainteresowania tego typu produktami. W Polsce na trend trzeba chwilę poczekać, ponieważ na początku to my jako firma przecieramy szlaki i musimy zwalczyć panujące stereotypy i uświadomić Polakom, że owady są jedną z bardziej ekologicznych alternatyw i zdrową formą żywności, która sprawdzi się w naszej diecie. Myślę, że to kwestia roku, może dwóch, abyśmy mogli mówić o trendzie tak mocnym jak w Holandii, Belgii czy Czechach, ale widzimy, że zainteresowanie tematem rośnie z miesiąca na miesiąc, a konsumenci chętnie do nas wracają.

Od jak dawna działa firma, a jak długo sklep internetowy? Jakie mają państwo swoje największe osiągnięcia?
– Rozpoczęliśmy właśnie od sklepu internetowego i pierwsi klienci pojawili się z początkiem lipca 2021 roku. W kolejnych miesiącach naszą działalność poszerzyliśmy o dystrybucję produktów do punktów stacjonarnych.
Myślę, że do największych osiągnięć w minionym roku możemy zaliczyć współpracę z Centrum Nauki Kopernik oraz licznymi uniwersytetami. To właśnie dzięki takim placówkom edukacyjnym i kulturowym mamy możliwość silniejszego oddziaływania i uświadamiania społeczeństwa o korzyściach płynących z włączania owadów do codziennej diety.

Warto wspomnieć, iż zostaliśmy zaproszeni przez CKN do współpracy w ramach organizowanego od kilku lat festiwalu przemian, poruszającego temat zmian klimatu i wyzwań, które ze sobą niesie. Nasze produkty na bazie owadów były jednym z trzech głównych zagadnień w kategorii żywności przyszłości, obok grzybów oraz alg morskich. Tam także można było skosztować potraw z tychże składników oraz dowiedzieć się więcej o ich zaletach.  

Krakersy z mąki ze świerszczy. Zdjęcie: Shutterstock.com
Krakersy z mąki ze świerszczy. Zdjęcie: Shutterstock.com
Proszę nakreślić profil konsumenta, odbiorcy waszych produktów? Kto nim jest? Bo zdecydowanie nie jest to rynek dla wegan i wegetarian, a to, zdaje się, zawęża grupę konsumentów? A może jednak nie?
– Myślę, że przy obecnie rozwiniętej świadomości Polaków, kategoryzacja i dzielenie konsumentów na wegan czy wegetarian mogą być zbytnim uproszczeniem, ponieważ Polacy coraz częściej rezygnują z konkretnych grup produktów z bardzo różnych względów. Czasami są to aspekty ekologiczne, czasami kwestie nietolerancji pokarmowych lub alergii, a jeszcze innym razem – kwestie etyczne.

Oprócz wegan i wegetarian jest spora grupa fleksitarian, czyli osób, których dieta opiera się głownie na wegetarianizmie, a mięso jedzą sporadycznie. To właśnie oni ograniczają mięso głównie ze względów ekologicznych. Nasze produkty mogą zainteresować każdego i chcemy pokazać, że są świetną alternatywną dla konwencjonalnej żywności. Może po nią sięgnąć każdy. Nawet wegetarianie próbują naszych produktów.
Dodam tylko, że sam przed ostatnie cztery lata byłem wegetarianinem. Teraz, kiedy od roku włączyłem do swojej diety produkty na bazie owadów, już nie mogę tak siebie określać .  

Cena paczki suszonych świerszczy w waszym sklepie kosztuje ponad 15 zł. Krakersy z proszkiem ze świerszczy – ok. 13 zł. Dla porównania chipsy naturalne kukurydziane ok. 11 zł, a zwykłe – 5-6 zł. Co sprawia, że ludzie sięgają po wasze produkty, wciąż jednak, jak sam pan przyznał, egzotyczne w naszym kraju i droższe niż tradycyjna przekąska typu paluszki, kabanosy, krakersy z pszennej mąki?
– Zdajemy sobie sprawę, że nasze produkty są średnio droższe od standardowych przekąsek, natomiast idą za tym przede wszystkim walory zdrowotne oraz smakowe. Mają więcej białka od konwencjonalnych przekąsek oraz są źródłem wapnia i witaminy B12, niewątpliwie są ciekawą alternatywą dla osób szukających nowych rozwiązań. Naturalnie wyższa cena jest związana z rozwijającym się jeszcze rynkiem i małą liczbą producentów w kraju, natomiast wraz ze wzrostem pobytu myślę, że takie produkty będą miały bardziej konkurencyjną cenę. Na pewno wpływ na cenę ma również brak w Polsce farm owadów przeznaczonych do spożycia dla ludzi. Mamy nadzieję, że to również zmieni się w niedalekiej przyszłości.

Owady smażone w woku w Tajlandii. Zdjęcie: Shutterstock.com
Owady smażone w woku w Tajlandii. Zdjęcie: Shutterstock.com
Jakie produkty z portfolio FoodBugs mają największe wzięcie wśród klientów? Co na to wpływa? Które produkty sprowadzacie, a które produkujecie sami – i dlaczego?
– Jesteśmy producentem owadów jadalnych: suszonych mączników oraz świerszczy, natomiast w naszym asortymencie na stronie można znaleźć także produkty innych zagranicznych producentów, którzy oferują asortyment na bazie mąki z owadów: krakersy, batony proteinowe, chipsy czy granolę.

Dla nas najważniejsza jest budowa świadomości o produktach na bazie owadów, dlatego jesteśmy pierwszym i jedynym obecnie sklepem w Polsce, w którym konsument może znaleźć szeroki wybór produktów na bazie owadów i spróbować ich w różnej formie. Dlatego mamy także produkty zagranicznych liderów rynku.

Ku naszemu zdziwieniu zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą właśnie owady w formie suszonej. Na początku myśleliśmy, że ze względu na mniej kontrowersyjną formę podania większe wzięcie będą miały produkty przetworzone, choćby batony. A okazało się że Polacy są bardziej otwarci na nowe i ciekawe formy żywności, niż można się było początkowo spodziewać. Naszym bestsellerem, o którym także warto wspomnieć, jest także mąka ze świerszczy. To świetny produkt do eksperymentowania w kuchni i sposób na wzbogacenie diety w składniki mineralne.

Pojawia się coraz więcej zamienników roślinnych mięsa oraz nabiału i ta branża rośnie w siłę. Czy jest ona konkurencją dla producentów żywności z owadów, czy wręcz przeciwnie? Jaką część rynku zamienników mięsa na świecie i w Polsce stanowią produkty z owadów?
– Kibicuję branży roślinnych zamienników mięsa i nabiału. To wspaniałe, że mamy coraz więcej smacznych i wysokiej jakości produktów roślinnych. Uważam, że nie jest ona dla nas konkurencją, ponieważ wszyscy mamy wspólne cele, którymi są zminimalizowanie wpływu na ocieplenie klimatu i dostarczenie przy tym pełnowartościowych posiłków dla każdego.

Szacuje się, że do 2030 r. światowy rynek owadów jadalnych będzie większy niż dzisiaj wart jest rynek roślinnych zamienników mięsa. Jestem pewien, że to zjawisko będzie widoczne również w Polsce.
Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Boom na lody. Pomimo albo dzięki pandemii...

Wydawałoby się, że z powodu pandemii ten sezon będzie dla lodziarzy stracony. Nic bardziej mylnego. Czerwcowo-lipcowe obroty franczyzobiorców LodyBonano i Wytwórni Lodów Polskich są na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, a często wyższe. Niektórzy odnotowali rekordowy wzrost, nawet o 50%.

Gotowe posiłki Polacy kupują najczęściej w lokalach fast food

Lokale typu fast-food to miejsca, w których Polacy najczęściej zamawiają gotowe posiłki. Kolejne pod względem popularności są restauracje, stacje benzynowe oraz sklepy convenience czy piekarnie. Po otwarciu gastronomii częściej zamawiamy posiłki na miejscu w restauracji niż przez internet.

Kasy online: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wznowisz działalność

Otwierasz ponownie restaurację dla gości lub myślisz o odwieszeniu działalności? Od 2021 r. każdy lokal gastronomiczny zobowiązany jest do posiadania kasy online. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by funkcjonować legalnie.

Marketingowcy najchętniej czytają "Media & Marketing Polska"

Z radością informujemy, że magazyn Media i Marketing Polska (MMP) oraz Serwis Internetowy MMP24 zostały bardzo wysoko ocenione przez wszystkich uczestników rynku reklamowego w badaniu popularności mediów przeprowadzonym przez blogerów ze ScreenLovers.

Era taniej mąki to już przeszłość. Czy w Polsce zabraknie chleba?

Eksperci nie mają wątpliwości - w najbliższym czasie czekają nas radykalne podwyżki wielu produktów spożywczych, w tym również pieczywa. Wszystko przez to, że ceny mąki nie nadążają za ceną pszenicy, która w ostatnim półroczu wzrosła o 35 procent.

Mycie i dezynfekcja

Każda kuchnia powinna lśnić czystością. Aby we właściwy sposób doprowadzić ją do porządku, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej