x

Restauracja Tygiel w Szklarskiej Porębie. Szefem kuchni Dawid Klimaniec

Kategoria: Miejsca    29.03.2022

Autorem kuchni w restauracji Tygiel jest Dawid Klimaniec, który kieruje się filozofią "z pola na stół". Otwarcie lokalu zlokalizowanego przy pięciogwiazdkowym hotelu Platinum Mountain Hotel & SPA w w Szklarskiej Porębie zaplanowano w połowie kwietnia.

Wnętrze Restauracji Tygiel w Szklarskiej Porębie. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze Restauracji Tygiel w Szklarskiej Porębie. Zdjęcie: materiały prasowe
Spektakularny górski krajobraz i bliskość natury na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego – to malownicza sceneria nowego punktu na kulinarnej mapie Szklarskiej Poręby, zlokalizowanego tuż pod szczytem Szrenicy.

Restauracja Tygiel nawiązuje do idei chaty izerskiej – ma to być miejsce szanujące tradycję regionu, stawiające na wspólne biesiadowanie i kulturę „food sharingu” przy łączonych stołach. Będzie serwować wysublimowaną kuchnię polską uzupełnioną o propozycje wegańskie i wegetariańskie.

Nowoczesne wnętrze urządzono w duchu eko. Dużo tu naturalnego drewna, kamienia, gliny, miedzi, całości dopełnia piękna ceramika. Dystans między kucharzami a gośćmi będą skracać otwarta kuchnia i stacja live cooking.

Oferta menu restauracji Tygiel. Zdjęcie: materiały prasowe
Oferta menu restauracji Tygiel. Zdjęcie: materiały prasowe
Naturalne smaki
Za kuchnię odpowiada Dawid Klimaniec, utalentowany, wielokrotnie nagradzany szef, który jest zwolennikiem filozofii „z pola na stół”. Wychowany na wsi, od najmłodszych lat fascynował się gotowaniem opartym na naturalnych produktach. Pasjonuje go myślistwo i rybołówstwo, jest zwolennikiem świadomego żywienia.
W menu możemy się spodziewać nowoczesnych kompozycji bazujących na świeżych składnikach dostępnych lokalnie.

– To dla mnie powrót do korzeni. Pragnę czerpać energię z miejsca, w którym się znajduję, a Szklarska Poręba to głównie lasy, pola, lokalni dostawcy, regionalne sery, mięsa, ryby. Chcę serwować tradycyjną polską kuchnię w nowoczesnym wydaniu. Na pewno będę eksperymentować, bo to najbardziej lubię w gotowaniu. Najważniejszy jest dla mnie produkt i zawsze chcę wykorzystać go w 100 procentach – mówi  Dawid Klimaniec.

Dawid Klimaniec, szef kuchni restauracji Tygiel w Szklarskiej Porębie. Zdjęcie: materiały prasowe
Dawid Klimaniec, szef kuchni restauracji Tygiel w Szklarskiej Porębie. Zdjęcie: materiały prasowe
Dawid Klimaniec
Życie zawodowe rozpoczął na Śląsku, zaraz po ukończeniu szkoły gastronomicznej. Najpierw pracował w pszczyńskich restauracjach, by po 7 latach wyjechać za granicę. Doświadczenie zdobywał m. in. jako sous chef w Made in Belfast w Irlandii, head chef w Restaurant 25. Najbardziej ukształtowała go praca w gwiazdkowej Restauracji OX.

Po powrocie do Polski objął stanowisko szefa kuchni w poznańskiej restauracji FIGA. Członek stowarzyszenia „Poznańscy Kucharze Razem”, w 2019 roku dostał nominację w kategorii Restauracji z Renomą w Kulinarnych Hermesach. Laureat wielu konkursów kulinarnych m. in. Cieszyńskich Smaków, Międzynarodowego Festiwalu Pstrąga czy Mistrzostw Polski w Podawaniu Baraniny. Jest też zwycięzcą konkursu Gęsina na Św. Marcina 2019 organizowanego przez Slowfood Polska.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej