x

Gaja Grażyna Kuroń nową prowadzącą program "Na Szlaku Smaku"

Kategoria: Ludzie    28.03.2022

Gaja Grażyna Kuroń, dietetyczka i była uczestniczka programu MasterChef, została nową prowadzącą programu kulinarnego "Na Szlaku Smaku" produkowanego przez sieć supermarketów Grupę POLOmarket.

Gaja Grażyna Kuroń. Zdjęcie: Grzegorz Gołębiowski
Gaja Grażyna Kuroń. Zdjęcie: Grzegorz Gołębiowski
Program kulinarny „Na Szlaku Smaku” to projekt realizowany przez POLOmarket od wielu lat. Jego format wpisuje się w trend spotykania się przy wspólnym, rodzinnym stole i czerpania przyjemności ze wspólnego gotowania.

Gaja Grażyna Kuroń prezentować będzie zdrowe i atrakcyjne kulinarnie dania, które każdy będzie mógł samodzielnie przygotować w domu. Przepisy będą atrakcyjne dla miłośników gotowania w różnym wieku. Nowe odcinki programu promowane są pod hasłem: „Ma być smacznie i po Twojemu!”. Premiera pierwszego odcinka z nową prowadzącą miała miejsce 17 marca na kanale YouTube „Na Szlaku Smaku”.

Gaja pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach kulinarnych. To dietetyczka, dla której gotowanie jest wielką pasją. Uczestniczyła także w telewizyjnymi konkursie MasterChef.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej