x

McDonald’s otworzył punkt opieki "Maczek" na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    25.03.2022

McDonald’s ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i we współpracy z Grupą Centrum, oddolnym ruchem wolontariuszy z Dworca Centralnego, otworzył na stacji tymczasową świetlicę "Maczek". To ciepłe, przyjazne miejsce dla dzieci uchodźców z Ukrainy i ich opiekunów, czekających na dworcu na dalszą podróż.

McDonald’s otworzył punkt opieki \"Maczek" na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Zdjęcie: materiały prasowe
McDonald’s otworzył punkt opieki \"Maczek" na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Zdjęcie: materiały prasowe
– Widząc sytuację uchodźców, w tym osób przybywających na warszawski Dworzec Centralny i oczekujących na podróż, chcieliśmy pomóc w sposób odpowiadający na realną potrzebę, tu i teraz. Chcemy wesprzeć mamy i opiekunów dzieci, aby w czasie pobytu podopiecznych w „Maczku”, mogli złapać oddech, pozyskać niezbędne informacje i załatwić podstawowe sprawy, a potem – ruszyć dalej w podróż – mówi Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald’s Polska.

Chwila wytchnienia
Punkt opieki dziennej „Maczek” został otwarty w nowym Centrum Szkoleniowym McDonald’s Polska na warszawskim Dworcu Centralnym. To inwestycja firmy oddana kilka dni temu do użytku. Na potrzeby świetlicy, McDonald’s Polska udostępnia przestrzeń Centrum, złożoną z:
- ponad 80 m2 sali wyłożonej miękką wykładziną, z projektorem umożliwiającym emisję bajek, wyposażonej i umeblowanej z uwzględnieniem potrzeb dzieci w różnym wieku
- przestrzeni recepcyjnej dla mam i opiekunów dzieci
- szatni na odzież wierzchnią i bagaże 
- aneksu kuchennego
- dwóch toalet – dla dziewczynek i chłopców.

McDonald’s otworzył punkt opieki \"Maczek" na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Zdjęcie: materiały prasowe
McDonald’s otworzył punkt opieki \"Maczek" na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Zdjęcie: materiały prasowe
Dzieci przebywające w „Maczku” mogą odpocząć, bawić się, oglądać bajki, słuchać muzyki, grać w gry planszowe, wykonywać prace plastyczne, brać udział w animacjach i prostych zajęciach z programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych. Zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, wspierani przez nauczycieli z Ukrainy.

Partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, które ma wieloletnie doświadczenie w realizacji złożonych projektów edukacyjnych i animacji dla dzieci oraz młodzieży w różnych grupach wiekowych.
– W „Maczku” na Dworcu Centralnym odpowiadamy za opiekę nad przebywającymi w punkcie opieki dziećmi, zapewniając im zabawę, animacje i – jeśli jest na to przestrzeń oraz zainteresowanie – naukę z wykorzystaniem m.in. robotów edukacyjnych – mówi Iwona Brzózka-Złotnicka, Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.

Partnerzy, McDonald’s Polska i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, współpracują z liderkami wolontariuszy z Grupy Centrum działającej na Dworcu Centralnym. Wspólnie wypracowano zasady kierowania ruchem do punktu opieki, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz ich mamom. Inicjatywa może też liczyć na wsparcie harcerzy i wolontariuszy-pracowników z biura McDonald’s Polska.

Punkt działa codziennie, uwzględniając weekendy, w godzinach 10-16. Aby skorzystać z opieki, należy zgłosić się do wolontariuszy z Grupy Centrum na Dworcu Centralnym.

Nie tylko „Maczek” na Centralnym
– Sytuacja ofiar wojny w Ukrainie dotyczy wielu z nas osobiście, ponieważ 10% naszych pracowników w Polsce to Ukraińcy, dlatego od początku konfliktu skupiamy się na działaniach pomocowych, które mają namacalną wartość. Reagujemy na potrzeby. Wspólnie z franczyzobiorcami przekazujemy bezpłatne, ciepłe posiłki i napoje w punktach dla uchodźców, na dworcach oraz w naszych restauracjach. Pomagamy także pracownikom McDonald’s z rynku ukraińskiego w znalezieniu miejsca pracy i zakwaterowania w ramach naszego Systemu w Polsce. Stworzyliśmy fundusz zapomogowy, wspierający naszych pracowników w sprowadzaniu rodzin z Ukrainy – mówi Adam Pieńkowski. 

W działania pomocowe angażuje się także Fundacja Ronalda McDonalda, której ambulans udziela wsparcia medycznego w Przemyślu. Fundacja finansuje również łóżka w szpitalach dla rodziców małych pacjentów z Ukrainy i zapewnia zakwaterowanie w Domach Ronalda McDonalda opiekunom ciężko chorych dzieci.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

McDonald’s pomału wraca na Ukrainę

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę McDonald's otworzył swoje restauracje w Kijowie. Póki co, sieć sprzedaje jedynie posiłki na wynos we współpracy z firmami kurierskimi i za pośrednictwem aplikacji McDelivery.

Nocny Market w Warszawie - zakończenie sezonu 2022

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin - tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym - królestwo street foodu w Warszawie. Przed nami weekend zamykający tegoroczny sezon, podczas którego rozstrzygnięty zostanie plebiscyt Nocne Koty 2022.

#FoodLooksGood! Ruszyły rezerwacje na Restaurant Week

Restaurant Week powraca pod hasłem #FoodLooksGood! Ma ono zachęcać gości restauracji do robienia zdjęć dań i dzielenia się nimi w social mediach. Od 12 października do 13 listopada trzy pięknie podane potrawy i koktajl dostępne będą w cenie 69 zł w ponad 400 lokalach.

Bocuse d’Or on Tour w jesiennej odsłonie

16 września w krakowskiej restauracji Biała Róża odbędzie się druga z cyklu kolacja Bocuse d’Or Poland on Tour. Jej gospodarzem będzie szef kuchni Łukasz Cichy. Dzień później Bocuse d’Or Poland on Tour zawita do Restauracji Patio w Rzeszowie, gdzie za ucztę odpowiedzialny będzie Kamil Tłuczek.

Druga edycja Grand Dinners już w listopadzie!

Po majowym sukcesie premierowych kolacji Grand Dinners szykuje się jesienna edycja kulinarnych emocji na poziomie sześciu gwiazdek Michelin. 7-8 listopada w Warszawie odbędą się dwie ekskluzywne kolacje przygotowane przez kulinarnych artystów z Francji i Polski.

Let’s drink about it - powraca World Class Cocktail Festival!

Kolejna odsłona World Class Cocktail Festival potrwa od 24 sierpnia do 18 września w sześciu największych polskich miastach. Goście Festiwalu mogą odwiedzić ponad 100 koktajlbarów i barów restauracyjnych oraz skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 35 zł.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej