x

Roksolana Bulvarenko z Ukrainy i Wojciech Rzepecki - nowe talenty w zespole Tomasza Dekera

Kategoria: Ludzie    25.03.2022

Zespół gdańskiego cukiernika Tomasza Dekera zasiliły dwie cukiernicze osobowości: specjalizująca się w tworzeniu i dekorowaniu tortów Roksolana Bulvarenko z Ukrainy oraz Wojciech Rzepecki, który objął stanowisko executive pastry chef. To nie koniec zmian!

Roksolana Bulvarenko i jedna z jej prac. Zdjęcie: Instagram
Roksolana Bulvarenko i jedna z jej prac. Zdjęcie: Instagram
Pochodząca z Ukrainy Roksolana Bulvarenko musiała opuścić swój kraj po wybuchu wojny z Rosją. Po przyjeździe do Polski poszukiwała pracy w zawodzie. 

– Zobaczyłem ogłoszenie na jednym z forów i stwierdziłam “dobra wchodzimy w to”. Dla nas to tak, jakby do Legii Warszawa ściągnęli Messiego, więc gdy pojawia się taka okazja, nie ma się co zastanawiać. Roksolana tworzy dojrzałe prace. Chodzi o estetykę, o kompozycję, o to jak dobiera środki wyrazu. U nas nikt takich rzeczy nie lubił robić, więc cieszę się. Sezon będzie pewnie trudny, ale jak to się mówi “jeśli się nie rozwijasz, to się cofasz”, dlatego “uciekamy do przodu”, inwestując w ludzi. W tej chwili to najważniejszy i najcenniejszy kapitał firmy – wyjaśnia Tomasz Deker.

Wojciech Rzepecki, executive pastry chef w cukierni Tomasza Dekera. Zdjęcie: Instagram
Wojciech Rzepecki, executive pastry chef w cukierni Tomasza Dekera. Zdjęcie: Instagram
Drugą z nowych osób w zespole trójmiejskiego cukiernika jest Wojciech Rzepecki, który doświadczenie zdobywał w Anglii, Francji i Niemczech. Specjalizuje się w deserach monoporcyjnych oraz restauracyjnych.

– Praca, którą do tej pory wykonywał, trochę go już zmęczyła, więc zaproponowałem mu współpracę ze mną, oferując więcej możliwości. Pracował już ze mną kilka lat temu, znamy się, więc doskonale wiedział, co i jak – mówi Tomasz Deker

Dodaje, że wkrótce w jego zespole pojawi się najprawdopodobniej także jeszcze jedna osoba, renomowany krakowski piekarz. Jest jednak za wcześnie, by zdradzić nazwisko.

Tort w stylu van Gogha wykonany przez Roksolanę Bulvarenko. Zdjęcie: Instagram
Tort w stylu van Gogha wykonany przez Roksolanę Bulvarenko. Zdjęcie: Instagram
​​Tomasz Deker to jeden z najbardziej utytułowanych polskich cukierników, mistrz cukiernictwa, właściciel autorskiego lokalu przy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oraz restauracji Tu Można Marzyć w Oliwie. Członek Fundacji Klub Szefów Kuchni i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Praktykował w Ośrodku Szkoleniowym dla Cukierników Profesional w Poznaniu, gdzie ukończył m.in. kursy rzeźby w czekoladzie, stylu angielskiego, nowoczesnej dekoracji, karmelu. Szkolił się także w Belgijskiej Akademii Czekolady Barry Callebaut w Wieze oraz w szkole Lenôtre koło Paryża. Wieloletni szef cukierni w sopockim Hotelu Haffner. Juror w wielu konkursach (Arte Culinaria Italia, Bocuse d'Or Europe, Dorszowe Żniwa, Sielawa Blues), a także reprezentant kraju oraz trener kadry narodowej w wielu międzynarodowych olimpiadach (dwukrotny brązowy medal na Culinary World Cup w Luksemburgu, złoty medal World Barbecue Championships).

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej