x

Roksolana Bulvarenko z Ukrainy i Wojciech Rzepecki - nowe talenty w zespole Tomasza Dekera

Kategoria: Ludzie    25.03.2022

Zespół gdańskiego cukiernika Tomasza Dekera zasiliły dwie cukiernicze osobowości: specjalizująca się w tworzeniu i dekorowaniu tortów Roksolana Bulvarenko z Ukrainy oraz Wojciech Rzepecki, który objął stanowisko executive pastry chef. To nie koniec zmian!

Roksolana Bulvarenko i jedna z jej prac. Zdjęcie: Instagram
Roksolana Bulvarenko i jedna z jej prac. Zdjęcie: Instagram
Pochodząca z Ukrainy Roksolana Bulvarenko musiała opuścić swój kraj po wybuchu wojny z Rosją. Po przyjeździe do Polski poszukiwała pracy w zawodzie. 

– Zobaczyłem ogłoszenie na jednym z forów i stwierdziłam “dobra wchodzimy w to”. Dla nas to tak, jakby do Legii Warszawa ściągnęli Messiego, więc gdy pojawia się taka okazja, nie ma się co zastanawiać. Roksolana tworzy dojrzałe prace. Chodzi o estetykę, o kompozycję, o to jak dobiera środki wyrazu. U nas nikt takich rzeczy nie lubił robić, więc cieszę się. Sezon będzie pewnie trudny, ale jak to się mówi “jeśli się nie rozwijasz, to się cofasz”, dlatego “uciekamy do przodu”, inwestując w ludzi. W tej chwili to najważniejszy i najcenniejszy kapitał firmy – wyjaśnia Tomasz Deker.

Wojciech Rzepecki, executive pastry chef w cukierni Tomasza Dekera. Zdjęcie: Instagram
Wojciech Rzepecki, executive pastry chef w cukierni Tomasza Dekera. Zdjęcie: Instagram
Drugą z nowych osób w zespole trójmiejskiego cukiernika jest Wojciech Rzepecki, który doświadczenie zdobywał w Anglii, Francji i Niemczech. Specjalizuje się w deserach monoporcyjnych oraz restauracyjnych.

– Praca, którą do tej pory wykonywał, trochę go już zmęczyła, więc zaproponowałem mu współpracę ze mną, oferując więcej możliwości. Pracował już ze mną kilka lat temu, znamy się, więc doskonale wiedział, co i jak – mówi Tomasz Deker

Dodaje, że wkrótce w jego zespole pojawi się najprawdopodobniej także jeszcze jedna osoba, renomowany krakowski piekarz. Jest jednak za wcześnie, by zdradzić nazwisko.

Tort w stylu van Gogha wykonany przez Roksolanę Bulvarenko. Zdjęcie: Instagram
Tort w stylu van Gogha wykonany przez Roksolanę Bulvarenko. Zdjęcie: Instagram
​​Tomasz Deker to jeden z najbardziej utytułowanych polskich cukierników, mistrz cukiernictwa, właściciel autorskiego lokalu przy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oraz restauracji Tu Można Marzyć w Oliwie. Członek Fundacji Klub Szefów Kuchni i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Praktykował w Ośrodku Szkoleniowym dla Cukierników Profesional w Poznaniu, gdzie ukończył m.in. kursy rzeźby w czekoladzie, stylu angielskiego, nowoczesnej dekoracji, karmelu. Szkolił się także w Belgijskiej Akademii Czekolady Barry Callebaut w Wieze oraz w szkole Lenôtre koło Paryża. Wieloletni szef cukierni w sopockim Hotelu Haffner. Juror w wielu konkursach (Arte Culinaria Italia, Bocuse d'Or Europe, Dorszowe Żniwa, Sielawa Blues), a także reprezentant kraju oraz trener kadry narodowej w wielu międzynarodowych olimpiadach (dwukrotny brązowy medal na Culinary World Cup w Luksemburgu, złoty medal World Barbecue Championships).

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Robert Trzópek: polska kuchnia regionów

W swojej restauracji Bez Gwiazdek postawił na odważny pomysł - serwowanie tylko dań regionalnych. Co miesiąc spróbujemy w niej menu z różnych części Polski. Z Robertem Trzópkiem rozmawiamy o kulinarnym potencjale regionów, najlepszych polskich produktach i przyszłości fine diningu.

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej