x

Sebastian Wełpa odchodzi z Alewino. Zastąpił go Daniel Uliczny

Kategoria: Ludzie    22.03.2022

Po ośmiu latach pracy szef kuchni Sebastian Wełpa rozstaje się z restauracją Alewino. - Czas zamknąć ten rozdział i iść dalej - mówi.

Sebastian Wełpa. Zdjęcie: materiały prasowe
Sebastian Wełpa. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Alewino przy ulicy Mokotowskiej 38 w Warszawie należy do Katarzyny Błońskiej oraz Tomasza Czudowskiego i w obecnym formacie działa od ośmiu lat. Odchodzący z niej szef kuchni Sebastian Wełpa był związany z lokalem od początku. Pół żartem, pół serio mówi o niej jak o dziecku, które dojrzało do tego, by się usamodzielnić.

– To była moja decyzja, oczywiście konsultowana z Tomkiem i Kasią. Po ośmiu latach trzeba jakiś rozdział zamknąć i iść dalej. Alewino traktowałem jak młodsze dziecko, o które się dba, które się dopinguje, wychowuje. Pod koniec mojej pracy miałem wrażenie, że to dziecko dorosło i dobrze sobie poradzi samodzielnie – opowiada Sebastian Wełpa.

Zaznacza, że ma już sprecyzowane plany na najbliższą przyszłość, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.
– Nie mam jeszcze podpisanej umowy, więc nie mogę tego zdradzić. Będę współpracował z osobą, która ma w Warszawie kilka restauracji. Rozmawiamy od września, jesteśmy na finiszu rozmów  – mówi Wełpa.

Wakat po dotychczasowym szefie kuchni w Alewino objął Daniel Uliczny, który miał już okazję pracować tam pięć lat temu. Od 2019 roku był szefem kuchni restauracji Forty, także należącej do właścicieli Alewino. Po zamknięciu Fortów powrócił do pracy przy Mokotowskiej 38.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Paweł Stawicki odchodzi z Hotelu Hilton Gdańsk. Będzie szefem kuchni w Scorii

Utytułowany szef kuchni Paweł Stawicki po 10 latach pracy w restauracji Mercato w gdańskim hotelu Hilton odchodzi w inne miejsce. Teraz przejmuje stery w restauracji Scoria, nowym lokalu na kulinarnej mapie Bydgoszczy.

Marta Dymek: Przyszłość jest roślinna

Rok 2019 okrzyknięty został rokiem weganizmu. Według ostatnich badań już ponad połowa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa. Marta Dymek - ambasadorka kuchni roślinnej - podpowiada, co mogą zrobić polscy restauratorzy i szefowie kuchni, aby nie przegapić tej rewolucji.

KUCHNIA BLISKA SERCU

Olga Lompa w Pałacu i Folwarku Galiny pracuje od 20 lat. Podaje kuchnię domową opartą na lokalnym produkcie. I choć inspiruje ją świat wielkiej, nowoczesnej gastronomii, najważniejszymi recenzentami kulinarnymi zawsze są goście. A oni wracają do Galin niezmiennie, od lat.

Lara Gessler ambasadorką wód S.Pellegrino i Acqua Panna

Restauratorka Lara Gessler nawiązała współpracę ze znaną włoską marką naturalnej wody mineralnej S.Pellegrino i Acqua Panna. Wspólne działania obejmują m.in. komunikację w mediach społecznościowych, w tym warsztaty kulinarne na żywo z udziałem gości ze świata gastronomii.

SŁODKA GWIAZDA MEKSYKU

Dwa lata temu znalazł się w gronie 20 najlepszych cukierników na świecie. Reprezentował Meksyk w konkursie cukierniczym World Chocolate Masters w Paryżu. Udział w tym prestiżowym wydarzeniu zapewnił sobie, pokonując rywali z Ameryki Łacińskiej.

NINA NAWROCKA

"Cukiernictwo to nie tylko trzymanie się ściśle receptur i opanowanie technik przyrządzania deserów. Proporcje i gramy są niezwykle istotne, jeżeli chcemy, żeby efekt końcowy był powtarzalny. To jednak kreatywność jest kluczem do sukcesu".

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej