x

Sebastian Wełpa odchodzi z Alewino. Zastąpił go Daniel Uliczny

Kategoria: Ludzie    22.03.2022

Po ośmiu latach pracy szef kuchni Sebastian Wełpa rozstaje się z restauracją Alewino. - Czas zamknąć ten rozdział i iść dalej - mówi.

Sebastian Wełpa. Zdjęcie: materiały prasowe
Sebastian Wełpa. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Alewino przy ulicy Mokotowskiej 38 w Warszawie należy do Katarzyny Błońskiej oraz Tomasza Czudowskiego i w obecnym formacie działa od ośmiu lat. Odchodzący z niej szef kuchni Sebastian Wełpa był związany z lokalem od początku. Pół żartem, pół serio mówi o niej jak o dziecku, które dojrzało do tego, by się usamodzielnić.

– To była moja decyzja, oczywiście konsultowana z Tomkiem i Kasią. Po ośmiu latach trzeba jakiś rozdział zamknąć i iść dalej. Alewino traktowałem jak młodsze dziecko, o które się dba, które się dopinguje, wychowuje. Pod koniec mojej pracy miałem wrażenie, że to dziecko dorosło i dobrze sobie poradzi samodzielnie – opowiada Sebastian Wełpa.

Zaznacza, że ma już sprecyzowane plany na najbliższą przyszłość, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.
– Nie mam jeszcze podpisanej umowy, więc nie mogę tego zdradzić. Będę współpracował z osobą, która ma w Warszawie kilka restauracji. Rozmawiamy od września, jesteśmy na finiszu rozmów  – mówi Wełpa.

Wakat po dotychczasowym szefie kuchni w Alewino objął Daniel Uliczny, który miał już okazję pracować tam pięć lat temu. Od 2019 roku był szefem kuchni restauracji Forty, także należącej do właścicieli Alewino. Po zamknięciu Fortów powrócił do pracy przy Mokotowskiej 38.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej