x

Transgourmet i Selgros Cash & Carry partnerami konferencji MADE FOR Restaurant

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    21.03.2022

Jak ważna jest odpowiedzialność środowiskowa w biznesie? Dla Transgourmet i Selgros Cash & Carry wsparcie i edukacja restauratorów to jedne z najważniejszych wartości, dlatego firma znów została sponsorem konferencji MADE FOR Restaurant, która odbędzie pod hasłem "Responsibility".

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Konferencja odbędzie się 28 marca w hotelu Novotel Centrum w Warszawie. Tegoroczna edycja MADE FOR Restaurant nastawiona jest na udzielenie odpowiedzi na istotne dla restauratorów kwestie związane z prowadzeniem działalności w obliczu pandemii czy wojny w Ukrainie.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej dostarcza wielu wyzwań, a ostatnie dwa lata były pod tym względem szczególne dla całej branży gastronomicznej. Przykre skutki pandemii są nadal odczuwalne, a dodatkowo branża boryka się ze sporymi brakami kadrowymi, dużą rotacją wśród pracowników, rosnącą inflacją i wysokimi cenami paliwa. Jak zatem reagować na pojawiające się z różnych stron wyzwania w branży?

Szczególnie podkreślona zostanie kwestia edukacji w branży gastronomicznej oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zostaną poruszone m.in. kwestie cyrkularnej gospodarki w restauracji, odpowiedzialności biznesowej i środowiskowej oraz kwestie ekonomiczne i zawiłości prawne.

Wydarzenie będzie podzielone na dwa etapy: konferencję i koktajl wieczorny, podczas którego wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu o stypendium biznesowe MADE FOR Restaurant – TOP Odpowiedzialny Restaurator. Lista 10 restauratorów, nominowanych w kategorii Responsibility, została opublikowana 16 marca. Od tego momentu, na stronie internetowej wydarzenia można oddawać głos na swojego faworyta. Nazwisko zwycięzcy poznamy w dniu konferencji. W jury zasiądą dziennikarze i blogerzy kulinarni, przedstawiciele partnerskich firm oraz eksperci biznesowi.

Podczas wieczornego koktajlu zaprezentowany zostanie również ranking TOP 50 najlepszych polskich restauratorów według magazynu Forbes i FOR Solutions, zwierający 50 najbardziej liczących się nazwisk w branży.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej