x

Transgourmet i Selgros Cash & Carry partnerami konferencji MADE FOR Restaurant

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    21.03.2022

Jak ważna jest odpowiedzialność środowiskowa w biznesie? Dla Transgourmet i Selgros Cash & Carry wsparcie i edukacja restauratorów to jedne z najważniejszych wartości, dlatego firma znów została sponsorem konferencji MADE FOR Restaurant, która odbędzie pod hasłem "Responsibility".

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Konferencja odbędzie się 28 marca w hotelu Novotel Centrum w Warszawie. Tegoroczna edycja MADE FOR Restaurant nastawiona jest na udzielenie odpowiedzi na istotne dla restauratorów kwestie związane z prowadzeniem działalności w obliczu pandemii czy wojny w Ukrainie.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej dostarcza wielu wyzwań, a ostatnie dwa lata były pod tym względem szczególne dla całej branży gastronomicznej. Przykre skutki pandemii są nadal odczuwalne, a dodatkowo branża boryka się ze sporymi brakami kadrowymi, dużą rotacją wśród pracowników, rosnącą inflacją i wysokimi cenami paliwa. Jak zatem reagować na pojawiające się z różnych stron wyzwania w branży?

Szczególnie podkreślona zostanie kwestia edukacji w branży gastronomicznej oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zostaną poruszone m.in. kwestie cyrkularnej gospodarki w restauracji, odpowiedzialności biznesowej i środowiskowej oraz kwestie ekonomiczne i zawiłości prawne.

Wydarzenie będzie podzielone na dwa etapy: konferencję i koktajl wieczorny, podczas którego wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu o stypendium biznesowe MADE FOR Restaurant – TOP Odpowiedzialny Restaurator. Lista 10 restauratorów, nominowanych w kategorii Responsibility, została opublikowana 16 marca. Od tego momentu, na stronie internetowej wydarzenia można oddawać głos na swojego faworyta. Nazwisko zwycięzcy poznamy w dniu konferencji. W jury zasiądą dziennikarze i blogerzy kulinarni, przedstawiciele partnerskich firm oraz eksperci biznesowi.

Podczas wieczornego koktajlu zaprezentowany zostanie również ranking TOP 50 najlepszych polskich restauratorów według magazynu Forbes i FOR Solutions, zwierający 50 najbardziej liczących się nazwisk w branży.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Hiszpański szef Dabiz Muñoz ponownie zdobywa tytuł The Best Chef

Znamy listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie - ogłoszono ją podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Jedynym Polakiem w tym gronie jest Przemysław Klima, który uplasował się na 92 lokacie. Podczas gali przyznano też 12 nagród specjalnych. Sprawdźcie, kto je zdobył!

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej