x

McDonald's w wersji rosyjskiej jako Wujaszek Wania

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    18.03.2022

Po tym, jak McDonald's zamknął wszystkie swoje restauracje w kraju rosyjskiego agresora, Duma Państwowa zgłosiła pomysł, by w przejętych po firmie miejscach działały lokalne punkty z nowym, łudząco podobnym do oryginału, logo. Burgery byłyby sprzedawane w restauracjach Wujek Wania.

Czy w lokalach McDonald's w Rosji pojawi się niebawem Wujaszek Wania? Zdjęcie: Shutterstock.com
Czy w lokalach McDonald's w Rosji pojawi się niebawem Wujaszek Wania? Zdjęcie: Shutterstock.com
Przypomnijmy, że 8 marca McDonald's dołączył do wciąż wydłużającej się listy marek oraz firm, które zawiesiły działalność w Rosji. Josh Gerben, ekspert od amerykańskiego prawa własności przemysłowej oraz założyciel firmy Gerben Intellectual Property, która do tej pory zarejestrowała ok. 7 tys. znaków handlowych, niedawno ogłosił na Twitterze, że w Rosji rozpoczęło się skłotowanie znaków towarowych.

12 marca został złożony wniosek o rejestrację znaku towarowego kopiującego logo McDonald's, ale z nazwą „Wujek Wania”. Projekt nowego logo jest kolorystycznie i graficznie łudząco podobny do oryginalnego.

Jak donosi „Washington Post", przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że rosyjskie restauracje powinny przejąć lokalizacje McDonald's.
– Ogłosili, że się zamykają. No i dobrze. Ale jutro w tych lokalizacjach nie powinno być McDonald's, tylko Wujaszek Wania – oznajmił. I dodał, że miejsca pracy muszą być zachowane, a ceny obniżone.

– McDonald's, który tymczasowo zamyka swoje punkty usługowe, będzie nadal płacić pensje 62 tys. rosyjskim pracownikom i dokonywać płatności leasingowych w swoich lokalizacjach w kraju – poinformował tymczasem Kevin Ozan, dyrektor finansowy spółki.
Oszacował, że te płatności i inne koszty związane z zamknięciem firmy wyniosą 50 milionów dolarów miesięcznie. – Spodziewamy się, że będzie to tymczasowe i na pewno nie podejmujemy tej decyzji pochopnie – oświadczył.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Whisky Live Warsaw po raz dziewiąty w stolicy

Festiwal Whisky Live Warsaw powraca! 28 i 29 października na gości imprezy czekać będą wyjątkowe sesje degustacyjne masterclass oraz rekordowa liczba wystawców.

Mistrzowskie kolacje w Instytucie Kulinarnym Transgourmet

Od 3 października przez 6 tygodni można spróbować mistrzowskich dań Juniorów z Kadry Narodowej Polskich Kucharzy podczas kolacji degustacyjnej w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Te same potrawy zaserwują jurorom Kulinarnego Pucharu Świata, którego finał odbędzie się w listopadzie w Luksemburgu.

Owca Showroom Food najlepszym tegorocznym wystawcą na Nocnym Markecie w Warszawie

Plebiscyt Nocne Koty 2022 - na najlepszych tegorocznych wystawców street foodu na Nocnym Markecie w Warszawie - rozstrzygnięty! Finał głosowania był najważniejszym wydarzeniem ostatniego w tym sezonie weekendu na starym dworcu Warszawa Główna.

McDonald’s pomału wraca na Ukrainę

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę McDonald's otworzył swoje restauracje w Kijowie. Póki co, sieć sprzedaje jedynie posiłki na wynos we współpracy z firmami kurierskimi i za pośrednictwem aplikacji McDelivery.

Nocny Market w Warszawie - zakończenie sezonu 2022

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin - tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym - królestwo street foodu w Warszawie. Przed nami weekend zamykający tegoroczny sezon, podczas którego rozstrzygnięty zostanie plebiscyt Nocne Koty 2022.

#FoodLooksGood! Ruszyły rezerwacje na Restaurant Week

Restaurant Week powraca pod hasłem #FoodLooksGood! Ma ono zachęcać gości restauracji do robienia zdjęć dań i dzielenia się nimi w social mediach. Od 12 października do 13 listopada trzy pięknie podane potrawy i koktajl dostępne będą w cenie 69 zł w ponad 400 lokalach.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej