x

Charlie Bar w Pałacu Kultury i Nauki. Karim Bibars serwuje filmowe koktajle

Kategoria: Miejsca    17.03.2022

Warszawski Charlie bar doczekał się rodzeństwa. Lokal pod tym samym szyldem działa w Kinotece zlokalizowanej w Pałacu Kultury i Nauki. - Wszystkie koktajle inspirowane są znanymi filmami - mówi właściciel lokalu, a zarazem znany barman Karim Bibars.

Charlie Bar w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Charlie Bar w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Mieszcząca się na parterze Pałacu Kultury i Nauki Kinoteka z kilkoma salami projekcyjnymi działa pod tą nazwą i w obecnym kształcie od 2001 roku, choć filmy w tym miejscu wyświetlane były od prawie pół wieku w ramach kin Przyjaźń, Wiedza oraz Młoda Gwardia. Adres na placu Defilad zna więc niemal każdy mieszkaniec Warszawy. Znacznie mniej osób wie o istnieniu równie historycznej przestrzeni barowej na ternie kina.

W 2020 roku na skutek pandemicznych obostrzeń i lockodownów kino popadło w tarapaty finansowe i zostało czasowo zamknięte. Przed likwidacją Kinotekę uratowało miasto wraz z nowym inwestorem, który postanowił kontynuować tradycję kina działającego wespół wraz z barem.

– Bar istniał tam od prawie 50 lat, choć serwował głównie lane piwo i może z pięć rodzajów innych alkoholi. Nowi właściciele Kinoteki, którzy uratowali ją od upadku, próbowali sami prowadzić gastronomię, ale zgadaliśmy się i uznaliśmy, że świetnie będzie się tam prezentował Charlie – mówi Karim Bibars, właściciel Charlie Baru przy Mokotowskiej, a od niedawna także tego w Pałacu Kultury.

Koktajl z oferty Charlie Baru w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Koktajl z oferty Charlie Baru w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy koktajlbar nawiązuje do historii nie tylko za sprawą swojej funkcji baru przy kinie, ale także dzięki serwowanym drinkom.
– Wszystkie są inspirowane znanymi filmami. Chcemy także przygotowywać kolejne karty tematyczne, na przykład poświęcone filmom azjatyckim, produkcjom tylko z Hollywood, albo tylko z superbohaterami. Pole do popisu jest bardzo duże.  Kino to doskonałe źródło inspiracji – przyznaje Bibars.

W menu znalazł się m.in. Taxi Driver, intensywnie żółty koktajl nawiązujący barwą do amerykańskiej taksówki. W jego składzie znajdziemy kurkumę, limonkę i miód, co ma odzwierciedlać obsesję głównego bohatera filmu na punkcie własnego zdrowia.

W nowej karcie pojawiła się także Psychoza inspirowana słynnym thrillerem Alfreda Hitchcocka. Koktajl, podobnie jak film, ma rozwijać się stopniowo, w kierunku zaskakującego finiszu. Jego głównym składnikiem jest piołunówka.
– Piołun, główny składnik piołunówki, był używany dawniej w leczeniu zaburzeń psychicznych. Piołunówce przypisywano też działanie odurzające i narkotyczne – tłumaczy Karim Bibars.

Charlie w Kinotece otworzył się pod koniec lutego tego roku. Jego starszy brat, Charlie Bar znajduje się przy ulicy Mokotowskiej 39.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej