x

Charlie Bar w Pałacu Kultury i Nauki. Karim Bibars serwuje filmowe koktajle

Kategoria: Miejsca    17.03.2022

Warszawski Charlie bar doczekał się rodzeństwa. Lokal pod tym samym szyldem działa w Kinotece zlokalizowanej w Pałacu Kultury i Nauki. - Wszystkie koktajle inspirowane są znanymi filmami - mówi właściciel lokalu, a zarazem znany barman Karim Bibars.

Charlie Bar w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Charlie Bar w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Mieszcząca się na parterze Pałacu Kultury i Nauki Kinoteka z kilkoma salami projekcyjnymi działa pod tą nazwą i w obecnym kształcie od 2001 roku, choć filmy w tym miejscu wyświetlane były od prawie pół wieku w ramach kin Przyjaźń, Wiedza oraz Młoda Gwardia. Adres na placu Defilad zna więc niemal każdy mieszkaniec Warszawy. Znacznie mniej osób wie o istnieniu równie historycznej przestrzeni barowej na ternie kina.

W 2020 roku na skutek pandemicznych obostrzeń i lockodownów kino popadło w tarapaty finansowe i zostało czasowo zamknięte. Przed likwidacją Kinotekę uratowało miasto wraz z nowym inwestorem, który postanowił kontynuować tradycję kina działającego wespół wraz z barem.

– Bar istniał tam od prawie 50 lat, choć serwował głównie lane piwo i może z pięć rodzajów innych alkoholi. Nowi właściciele Kinoteki, którzy uratowali ją od upadku, próbowali sami prowadzić gastronomię, ale zgadaliśmy się i uznaliśmy, że świetnie będzie się tam prezentował Charlie – mówi Karim Bibars, właściciel Charlie Baru przy Mokotowskiej, a od niedawna także tego w Pałacu Kultury.

Koktajl z oferty Charlie Baru w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Koktajl z oferty Charlie Baru w Kinotece. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy koktajlbar nawiązuje do historii nie tylko za sprawą swojej funkcji baru przy kinie, ale także dzięki serwowanym drinkom.
– Wszystkie są inspirowane znanymi filmami. Chcemy także przygotowywać kolejne karty tematyczne, na przykład poświęcone filmom azjatyckim, produkcjom tylko z Hollywood, albo tylko z superbohaterami. Pole do popisu jest bardzo duże.  Kino to doskonałe źródło inspiracji – przyznaje Bibars.

W menu znalazł się m.in. Taxi Driver, intensywnie żółty koktajl nawiązujący barwą do amerykańskiej taksówki. W jego składzie znajdziemy kurkumę, limonkę i miód, co ma odzwierciedlać obsesję głównego bohatera filmu na punkcie własnego zdrowia.

W nowej karcie pojawiła się także Psychoza inspirowana słynnym thrillerem Alfreda Hitchcocka. Koktajl, podobnie jak film, ma rozwijać się stopniowo, w kierunku zaskakującego finiszu. Jego głównym składnikiem jest piołunówka.
– Piołun, główny składnik piołunówki, był używany dawniej w leczeniu zaburzeń psychicznych. Piołunówce przypisywano też działanie odurzające i narkotyczne – tłumaczy Karim Bibars.

Charlie w Kinotece otworzył się pod koniec lutego tego roku. Jego starszy brat, Charlie Bar znajduje się przy ulicy Mokotowskiej 39.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: tradycja w wersji 3 w 1

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową jest konceptem, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Bistro Młyn na gdańskiej Wyspie Spichrzów

Nowo otwarty Bistro Młyn mieści się w sercu gdańskiej Wyspy Spichrzów, w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznych atrakcji miasta. Lokal powstał z myślą o rodzinach poszukujących dobrej kuchni oraz wytchnienia od miejskiego zgiełku. Inspiracją do wystroju wnętrza był zachód słońca nad morzem.

Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu - trzecia restauracja Marcina Popielarza

Na gastronomicznej mapie Gdańska pojawiło się nowe miejsce - 20 lipca znany szef kuchni Marcin Popielarz otworzył swą nową restaurację Hewelke Restaurant & Bakery we Wrzeszczu. To już trzeci jego lokal, po Białym Króliku w Gdyni i Biôłim Trusie w Sulęczynie.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej