x

Adam Pawłowski: Wina z nowego klimatu

Kategoria: Wino    16.03.2022

Small talk o pogodzie to nie to samo co dyskusja o klimacie. Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej alarmującym problemem w wielu dziedzinach życia. W ogromnym stopniu wpływają również na uprawę, produkcję i smak wina.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Dwa najważniejsze naturalne czynniki wpływające na styl i jakość wina to klimat i odmiany winogron. Są one ze sobą ściśle skorelowane, ponieważ decyzja o uprawie konkretnych odmian winogron uzależniona jest od klimatu.

Winogrodnicy na całym świecie mierzą się z następstwami zmian klimatycznych. Ich nieodłącznym elementem są drastyczne anomalie pogodowe, takie jak pożary, susze, podtopienia, gradobicia, wzmożone ulewy, nieoczekiwane przymrozki. Winiarze są zmuszeni do działania dwutorowego. Muszą mieć plan postępowania w wypadku zaburzeń pogodowych i jednocześnie myśleć długofalowo pod kątem uprawy szczepów winorośli.

Wraz z ocieplającym się klimatem i wzrostem temperatury na Ziemi w ostatnich 90 latach o 1 stopień Celsjusza, już za kilka dekad dobrze nam znane tradycyjne regiony winiarskie, jak Bordeaux, Rioja, Toskania, mogą być zbyt ciepłe, żeby produkować wina w stylach, do których przywykliśmy. Władze regionu Bordeaux już kilka lat temu umożliwiły uprawę bardziej „ciepłolubnych odmian”, jak touriga nacional, marselan czy alvarinho, natomiast winiarze Chateauneuf du Pape, aby obniżyć poziom alkoholu w winie, dodają do kupażu więcej białych odmian. Z kolei tradycyjnie zimne regiony, jak Dolina Mozeli, Szampania, Dolina Loary, wytwarzały najlepsze wina w tzw. ciepłych rocznikach, które ostatnimi czasy stają się już normą. Więc nie wszyscy mają gorzej, ale wszyscy mierzą się z nieuniknionymi zmianami.

Ocieplenie klimatu powoduje, że niegdyś przyjęty rekomendowany do uprawy pas szerokości geograficznej między 30 a 50 stopniem szerokości geograficznej zarówno na północnej, jak i na południowej półkuli zaczyna przesuwać się powyżej 50. Stąd świetne wina angielskie, coraz lepsze polskie i obecność winorośli w tak nieoczywistych miejscach jak Benelux czy Skandynawia. Na drugiej połówce świata winorośl wędruje coraz dalej na południe lub „pnie” się wyżej, bo im wyżej, tym chłodniej. Świetnym przykładem jest Argentyna, która eksploruje zimną Patagonię, ale również nasadza winorośl w Andach nawet do 3000 m n.p.m. Na znaczeniu zyskuje także chłodna Tasmania, której specjalizacją stają się do złudzenia przypominające szampana wina musujące. Historycznie w krajach Europy Północnej, w tym w Polsce, stosowano tzw. hybrydy, czyli wcześnie dojrzewające, odporne na choroby i mróz międzygatunkowe krzyżówki. 

Trwają prace nad tworzeniem odmian odpornych na suszę i wysokie temperatury. Eksplorowanie nowych miejsc do uprawy winorośli jest szczególnie interesującym tematem kreującym nowy rozdział w księgach winiarskich i być może nawet w niedalekiej przyszłości poświęcającym polskim winom miejsce w rozdziale nowych winnych odkryć. Wraz z ocieplaniem się klimatu nie będzie przeszkód, żebyśmy wytwarzali świetne wina oparte na szlachetnych gatunkach winorośli.

Poza reagowaniem na skutki ocieplenia klimatu producenci wina mogą dołożyć swoją cegiełkę do obniżenia śladu węglowego, chociażby stosując lżejsze szkło i opakowania, niwelując zużycie energii i paliw oraz stosując rolnicze metody zmierzające do naturalnej regeneracji winnicy. Niektórzy już idą tą drogą. W 2019 r. powstała organizacja International Wineries for Climate Action skupiająca aktualnie 20 producentów z pięciu kontynentów, w tym takie tuzy jak Torres czy Jackson Family. Organizacja i jej członkowie postawili sobie ambitny cel: osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji dwutlenku węgla przy produkcji win. Tego typu inicjatywy robią wrażenie na konsumentach, a w szczególności na młodym pokoleniu, dla którego kwestia klimatu jest kluczowym zagadnieniem.

Felieton ukazał się w „Food Service" 2/2022 nr 212.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Do Polski przyjechało wino, które ma 144 lata! To gratka dla kolekcjonerów i inwestorów

Prawdopodobnie najstarszym winem, które można dziś kupić w Polsce, jest Leon XIII Pedro Ximénez, wyprodukowane w hiszpańskiej winiarni González Byass w 1878 r. Dwie butelki tego unikatowego trunku sprowadził Dom Wina na zamówienie kieleckich delikatesów Wehikuł Smaku.

Adam Pawłowski: Szampan od rolnika

W ostatnich dekadach uwidocznił się podział na dwa nurty w regionie Szampanii. Z jednej strony mamy powszechnie rozpoznawalne marki dużych domów szampańskich jak Moët et Chandon czy Ruinart, a z drugiej znani jedynie w wąskich gronach smakoszy, mali producenci jak Jacques Selosse, David Léclapart.

Winnica Rymanów - wino z koleją w tle

Rymanów to niewielka miejscowość uzdrowiskowa we wschodniej części Beskidu Niskiego, na Wzgórzach Rymanowskich. Winnicę Rymanów wyróżniają południowo zorientowane stoki o ok. 8-procentowym nachyleniu będące gwarancją dłuższego nasłonecznienia.

Kwestionariusz sommeliera: Mikołaj Skrzypczak

O pracy sommeliera w londyńskiej restauracji Trishna opowiada Mikołaj Skrzypczak.

"Golden State of Mind"- startuje nowa kampania wizerunkowa California Wines

California Wine Institute, organizacja reprezentująca winnice i winiarzy kalifornijskich, inauguruje globalną kampanię wizerunkową, przedstawiając Kalifornię i jej winiarskie oblicze jako lidera zrównoważonego rozwoju, innowacji oraz zaawansowanych praktyk upraw i produkcji.

Przed nami skokowy wzrost cen wina

To już pewne: skokowy wzrost cen wina w tym roku jest nieunikniony - mówią szefowie firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Choć podsumowanie minionego roku nie wypada źle, to rok 2022 będzie dla branży winiarskiej wyzwaniem. I to nie tylko z powodu inflacji.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej