x

Praca dla uchodźców w HoReCa - perspektywy i problemy

Kategoria: Twój biznes - wiedza    15.03.2022

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na zatrudnienie w gastronomii i w hotelach, skąd w czasie pandemicznych lockdownów odpłynęło dużo pracowników. Już dziś niektóre miejsca intensywnie rekrutują wśród Ukraińców. Potrzebna jest jednak systemowa pomoc ze strony państwa i samorządów.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com

Jeszcze kilka miesięcy temu na łamach Ouichef.pl informowaliśmy o problemach, z jakimi borykają się polscy przedsiębiorcy próbujący znaleźć pracowników do barów, restauracji czy kawiarni. Na rynku brakowało głównie pomocy kuchennych i sous chef’ów, choć zdarzały się lokale bez szefów kuchni, a nawet bez managerów.

Dziś za sprawą tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą sytuacja diametralnie się zmieniła. 12 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy legalizującą ich pobyt na terytorium Polski na okres 9 miesięcy. Dokument ten znacząco ułatwia zatrudnianie osób uciekających przed rosyjską agresją.

Ogłoszenie rekrutacyjne na fanpage'u lokalu Wozownia Bar. Grafika: Facebook.cob/ Wozownia Bar
Ogłoszenie rekrutacyjne na fanpage'u lokalu Wozownia Bar. Grafika: Facebook.cob/ Wozownia Bar
„Czekam z otwartymi rękami”
Wielu uchodźców będzie szukało zajęcia w gastronomii, gdzie nadal brakuje rąk do pracy. Nie dziwi więc, że restauracje już dziś intensywnie szukają pracowników wśród obywateli Ukrainy.
– Wiem, że kandydatom bardzo zależy na czasie, od razu chcą umówić się na rozmowy. Zgłaszają się bardzo różne osoby, zarówno takie z doświadczeniem, jak i zupełnie bez. Jesteśmy otwarci na wszystkich – deklaruje właścicielka lokalu Wozownia Bar Barbara Kłosińska, która prowadzi rekrutacje do otwierającej się właśnie włoskiej restauracji przy ulicy Chmielnej w Warszawie.

O pracownikach ze Wschodu entuzjastycznie wypowiadają się restauratorzy nie tylko w stolicy.
– Gastronomia we Lwowie czy Kijowie była na naprawdę wysokim poziomie. Miejmy nadzieję, że te osoby trafią do miejsc, gdzie będą mogły się realizować. Czekam z otwartymi rękami. Jestem gotów dać pracę, dla mnie każdy człowiek jest równy – mówi Sebastian Krauzowicz, restaurator, szef kuchni i zakopiański przedsiębiorca.

Proces rekrutacji z pewnością przyspiesza chęć samych kandydatów do szybkiego podjęcia pracy.
– To niesamowite, że mimo takich doświadczeń, od razu przechodzą do działania. Do obywateli Ukrainy, którzy już od dłuższego czasu pracują w naszych hotelach, w ostatnim czasie dołączyli kolejni. Dwie panie znalazły zatrudnienie w dziale housekeepingu. Stało się to zaledwie kilka dni po ich przyjeździe do Polski – opowiada Joanna Ostrowska, zarządzająca rodzinną siecią Osti-hotele w Krakowie.

Gastronomia pomaga gastronomii
Sprawną komunikację między poszukującymi pracę Ukraińcom a pracodawcami utrudniają na razie: szybki napływ kolejnych uchodźców, brak systemowych rozwiązań dotyczących pomocy oraz bariera językowa. Na szczęście wśród udzielających pomocy przybyszom z Ukrainy nie brakuje organizacji, które postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc uchodźcom w organizacji życia na obczyźnie.

Na przykład inicjatywa Chefs for Ukraine pomaga uciekającym przed wojną pracownikom HoReCa w znalezieniu nowej pracy w krajach, do których napływają.
– Wysyłam do restauratora ankietę, w której odpowiada on na kilka pytań. Potem przesyłana jest ona do centrali, gdzie szuka się kogoś pasującego na oferowane przez niego stanowisko. Dziewczyny otrzymują kontakt do osoby, która zatrudnia i bezpośrednio się z nią kontaktują. Dużo ludzi się zgłasza, chce pomóc – tłumaczy Aniela Redelbach, koordynatorka akcji w Polsce. Osoby, które chciałyby zatrudnić pracowników z Ukrainy mogą kontaktować się z nią pod adresem mailowym pomocukrainie@redelbach.pl.

Obywatele Ukrainy czekający we Lwowie na pociąg do Polski. Zdjęcie: Shutterstock.com
Obywatele Ukrainy czekający we Lwowie na pociąg do Polski. Zdjęcie: Shutterstock.com
Moja rozmówczyni mówi o „dziewczynach”, ponieważ to kobiety stanowią większość przyjeżdżających do Polski uchodźców. Niedługo po wybuchu wojny ukraińscy mężczyźni w poborowym wieku 18-60 lat zostali objęci zakazem opuszczania kraju. Dodatkowo z powodu mobilizacji Polskę opuścić mogło – według różnych szacunków – od 200 do 300 tysięcy wcześniej zatrudnionych w naszym kraju osób, które ruszyły na front.

Nie wszystkie Ukrainki, które od 24 lutego przekroczyły polsko-ukraińską granicę, będą w stanie od razu bez problemu podjąć pracę w naszym kraju.
– Niektóre przyjechały tu z dziećmi, którymi muszą się opiekować lub zapewnić opiekę. Albo uratowały starszą mamę czy babcię. One wszystkie potrzebują mieszkań, a niestety w Polsce trudno jest wynająć coś na np. trzy miesiące, oczekiwany minimalny okres wynajmu to rok. A koszt krótkiego najmu np. Air b’n’b  to około 25 tysięcy złotych za miesiąc – mówi Redelbach.

Zakwaterowanie i praca to dopiero początek
Brak miejsc do zakwaterowania napływających z Ukrainy pracowników będzie jednym z pierwszych problemów wymagających systemowego rozwiązania. Jak na razie, większość uchodźców przyjeżdża do dużych miast, ale rąk do pracy potrzebować będą nie tylko restauratorzy z Krakowa, Przemyśla, Lublina, czy Gdańska.

– Wszystko zależy od tego, co zrobią gminy. Czy pomogą ludziom z zakwaterowaniem. Sporo osób kumuluje się w Warszawie czy w Poznaniu. Nie wiem, czemu wybierają duże miasta, a nie mniejsze miejscowości, gdzie to wsparcie teoretycznie mogłoby być nieco szybsze i prostsze – zauważa Sebastian Krauzowicz.

Zanim obywatele Ukrainy będą mogli bez przeszkód wejść na polski rynek pracy, potrzeba będzie wielu dodatkowych zmian dotyczących nie tylko warunków zatrudnienia cudzoziemców. Kluczowe wydaje się m.in. zapewnienie miejsc w przedszkolach i szkołach dla dzieci, których matki poszukują obecnie pracy. Uchodźcy będą potrzebować także kursów języka polskiego, opieki medycznej i zapewne także pomocy przy załatwianiu spraw urzędowych. Część z kłopotów na jakie mogą natrafić da się przewidzieć i rozwiązać już dzisiaj. Inne dopiero się przed nami pojawią.

Osoby, które będą chciały zostać w Polsce ponad wspomniane w ustawie 9 miesięcy, będą musiały starać się o legalizację pobytu. Zapewne nie wszyscy się na to zdecydują. Według szacunków dziennika „Rzeczpospolita”, pracę w Polsce może znaleźć od 200 do 700 tysięcy przybyszów ze Wschodu.

Niepewna przyszłość
Czy napływ uchodźców z Ukrainy może rozwiązać problem braku pracowników w gastronomii hotelach? Moi rozmówcy przypominają, że trudno przewidzieć dziś, co przyniosą najbliższe tygodnie i miesiące.
– Musimy pamiętać, że nie wszyscy Ukraińcy będą chcieli tu zostać. Dla niektórych Polska to tylko przystanek. Obecnie nie wiadomo, ilu ludzi z tych, którzy do nas przyjechali, przebywa tu tylko tranzytem. Nie wiemy, ile ta wojna potrwa. Bilans poznamy w sezonie wakacyjno-letnim. Być może nastąpi odpływ klientów restauracji, bo ludzie nie będą mieli pieniędzy na takie przyjemności – przewiduje Sebastian Krauzowicz.

Sezon wakacyjny to czas, gdy wiele lokali poszukuje dodatkowego personelu. Dotyczy to nie tylko restauracji, ale przede wszystkim branży hotelarskiej, którą pandemia dotknęła w równie dużym co gastronomię stopniu.    
– Brak pracowników szczególnie mocno widoczny był w sezonie letnim, kiedy pracę można było znaleźć praktycznie na wszystkich stanowiskach: zarówno w recepcji, hotelowej restauracji, kuchni, jak i w dziale housekeepingu. Dlatego w każdym momencie jesteśmy gotowi przyjąć nowe osoby – mówi Joanna Ostrowska z sieci Osti-hotele.

Na pytanie, czy nasi wschodni sąsiedzi będą w stanie wypełnić lukę na rynku spowodowaną pandemicznym kryzysem ostatnich dwóch lat, również Barbara Kłosińska odpowiada z wahaniem.  
– Myślę, że sami Ukraińcy nie znają swojej przyszłości. Wciąż wierzę, że ta wojna się jednak szybko skończy i te osoby będą mogły wrócić do swoich domów. Oczywiście, są czarne scenariusze mówiące o tym, że ten konflikt szybko się nie zakończy. Wtedy, być może rynek pracy się zmieni. Problemem może być bariera językowa, ale mamy w Polsce tak duże zrozumienie dla sytuacji na Ukrainie, że i z tym sobie poradzimy – podsumowuje właścicielka Wozowni.

Poradnik, jak zatrudnić obywatela Ukrainy – przeczytacie na tej stronie.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Trzy hot dogi na sekundę. Największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce? Żabka!

Sprzedaje średnio trzy hot dogi na sekundę. Rekordy sprzedaży notują też panini oraz kawa, od niedawna dostępna w kawonamencie. Plany Żabki są jeszcze szersze!

W 2023 roku pustki w restauracjach? Polacy mocno ograniczą wydatki na gastronomię [BADANIE]

Obserwacje i obawy lokali potwierdzają liczby. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oszczędności gospodarstw domowych najbardziej odbiją się na wydatkach na rozrywkę i jedzenie na mieście - wynika z badania firmy doradczej Bain & Company.

Trendy na globalnym rynku żywności i napojów 2023 - raport firmy Mintel

Firma Mintel ogłosiła cztery kluczowe trendy, które będą kształtować globalny rynek żywności, napojów i gastronomii w roku 2023 oraz w perspektywie pięciu i więcej lat. Raport zawiera analizę zmian w zachowaniach konsumentów i strategiczne rekomendacje, które pomogą podjąć decyzje biznesowe.

Upfield Professional zmienia nazwę na Violife Professional

Violife Professional to teraz nowa nazwa Upfield Professional. Zmiana jest związana ze zwiększeniem zaangażowania firmy Upfield w promowanie produktów roślinnych dla branży gastronomicznej.

Astronomiczne rachunki za gaz. Pizzeria w Gdańsku: opłaty nas dobijają, zamykamy lokal

Gdańska pizzeria New Port z końcem 2022 r. otrzymała rachunek za gaz w wysokości 72 tys. zł. Siedmiokrotnie więcej niż zwykle, a to tylko jeden z problemów finansowych tego lokalu. Pizzeria ogłosiła tymczasowe zamknięcie, bo na pomoc rządu małe, lokalne biznesy nie mogą liczyć.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej