x

Start restauracji Mielżyński Gdańsk. Marcin Leszczyński szefem kuchni

Kategoria: Miejsca    15.03.2022

Gdański lokal znanego importera win i restauratora Roberta Mielżyńskiego rusza 15 marca. Mieści się w zabytkowej Remizie na terenie rewitalizowanej Stoczni Cesarskiej. Za kuchennym sterem stanął Marcin Leszczyński.

Robert Mielżyński, właściiel wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Robert Mielżyński, właściiel wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy, gdański lokal Roberta Mielżyńskiego to sprawdzony koncept – sklep z winami, wine bar i restauracja w jednym. Miejsca o podobnym charakterze znany restaurator prowadzi także w Warszawie i Poznaniu.

Danie z oferty Mielżyński Gdańsk - filet z makreli z puree marchewkowym, pieczonymi pietruszkami i remuladą selerową. Zdjęcie: materiały prasowe
Danie z oferty Mielżyński Gdańsk - filet z makreli z puree marchewkowym, pieczonymi pietruszkami i remuladą selerową. Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni i jego menu
Za kuchennym sterem restauracji Mielżyński Gdańsk stanął Marcin Leszczyński, który doświadczenie zawodowe zdobywał w kilku hotelach i restauracjach – był m. in. szefem kuchni Brasserie d'Or (późniejszy Projekt 36) i Monastico. Jest jednym z członków Fundacji Klubu Szefów Kuchni, elitarnej organizacji zrzeszającej najlepszych kucharzy w Polsce. Uczestniczył w wielu konkursach kulinarnych, choćby Wine&Food Noble Night, Trendy Chef czy Profesionalista Roku.

Najbardziej lubi kuchnię polską i śródziemnomorską. W Mielżyńskim będzie serwował zmienne, sezonowe menu główne i stałą kartę przystawek do wina (talerzyki z wyborem serów, wędlin, oliwek, itp.). Podobna formuła obowiązuje w pozostałych wine barach z szyldem Mielżyński.

Charakterystyczne dla gdańskiego lokalu są dania rybne. W ofercie znajdziemy m. in. fish & chips i żur rybny. Popisowe potrawy to łosoś marynowany w soi i imbirze z sałatką z selera naciowego i creme fraiche oraz filet z makreli z puree marchewkowym, pieczonymi pietruszkami i remuladą selerową. Mięsożercom szef kuchni poleca polędwicę z regionalnej wołowiny z karmelizowaną cebulą, sernikiem ziemniaczanym, grillowaną sałatą rzymską oraz sosem demi-glace z dodatkiem octu balsamicznego.

W restauracji dostępne jest także menu lunchowe w opcji mięsnej i wegetariańskiej. Zupa dnia kosztuje 10 zł, danie główne – około 25 zł.

Oferta win
Gdański wine bar oferuje tę samą autorską i szeroką selekcję etykiet, co pozostałe winiarnie Mielżyński. To ponad 700 win i alkoholi mocnych (porto, sherry, koniaki, armaniaki) importowanych na wyłączność z niemal wszystkich najważniejszych regionów Europy i Nowego Świata.

Do tego dochodzi staranny wybór blisko 20 wyjątkowych trunków od polskich winiarzy.  Oferta jest skrojona na każdą kieszeń i na każdą okazję – od szerokiego wyboru win codziennych (w przedziale cenowym od 30 do 40 zł) po te przeznaczone do długiego starzenia w domowej piwniczce.

Wnętrze wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze: historia i przestrzeń
Mielżyński Gdańsk mieści się w zabytkowym budynku Remizy na terenie Stoczni Cesarskiej, której przestrzeń stanowi najstarszą część Stoczni Gdańskiej. Obiekt pochodzi z 1884 roku i początkowo pełnił funkcje administracyjno- społeczne. W 1903 roku został przekształcony w siedzibę Straży Pożarnej, w której mieściły się wozownia i stajnia dla koni drużyn pożarniczych.

Przez ostatni rok budynek był pieczołowicie odrestaurowywany pod opieką konserwatorską. Prace remontowo-rewitalizacyjne uwydatniły jego unikalne detale, takie jak ślizgi przeciwpożarowe, stalowe bramy, czy okna strzelnicze. Obecny wygląd wnętrza wine baru to efekt współpracy architektów z trójmiejskiego Roark Studio (rewitalizowali także budynek Dyrekcji w kompleksie Stoczni Cesarskiej) oraz Pracowni Projektowej Jana Terleckiego z Warszawy, która współtworzyła charakter wszystkich winiarni Mielżyński.

Pracownia zaprojektowała choćby surowe, stalowe regały stojące w magazynach z winami, bary okalające otwartą kuchnię stworzone m. in z fragmentów skrzynek po winach, charakterystyczne stoliki, w których „zatopione” są fronty skrzynek z logotypami producentów oraz elementy oświetlenia dekoracyjnego.

Ponad 600-metrowa przestrzeń winiarni dzieli się na dwie części. W dolnej znajdują się sklep z winem w formie magazynu, sala degustacyjna na około 20 osób oraz „stand-up bar” dla kolejnych 20-30 gości. Górna część to wine bar na około 70 miejsc siedzących oraz kameralna sala VIP (10-osobowa). W ciepłym sezonie udostępniony zostanie taras zewnętrzny na piętrze (na około 40 osób) oraz przestrzeń przed budynkiem, gdzie powstanie letni ogródek.  

Symboliczne miejsce i sąsiedzka przestrzeń
– Budując koncept sklepów i wine barów Mielżyński 18 lat temu, zależało mi bardzo by nie był to zwykły biznes. Chciałem aktywnie wspierać też rozwój kultury i uczestniczyć w kreowaniu autentycznych lokalnych przestrzeni sąsiedzkich. Pod tym względem udział w projekcie rewitalizacji Stoczni Cesarskiej jest dla mnie tak ważny. Mamy szansę wspólnie sprawić, że to symboliczne miejsce zacznie oddychać i wrośnie głęboko w tkankę miejską Gdańska nie tracą nic ze swojego charakteru – mówił Robert Mielżyński przed rokiem, gdy podpisywał umowę najmu budynku Remizy.
Umowa została zawarta na 10 lat.


Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej