x

Port Royal Mini i Bombaj Masala w Browarach Warszawskich

Kategoria: Miejsca    15.03.2022

Jest już komplet restauracji w Browarach Warszawskich! W gastronomicznym kwartale na warszawskiej Woli czynne są już dwa znane i lubiane przez warszawiaków lokale - Port Royal Mini i Bombaj Masala Wola.

Port Royal Mini w Browarach Warszawskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Port Royal Mini w Browarach Warszawskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Bombaj Masala Wola ulokowała się przy Krochmalnej 61. Szefem kuchni jest w niej rodowity Hindus, który w swoim menu postawił na dania street foodowe podobne do tych, które można zjeść na ulicach gwarnego Bombaju. Wyróżnikiem lokalu jest imponujący wybór autentycznych indyjskich koktajli. W karcie są także opcje bezalkoholowe.

Port Royal Mini przy Krochmalnej 59 oferuje z kolei ryby i owoce morza. W nowej karcie klasyczne fish & chips zostały zastąpione przez ravioli z ośmiornicą i podwójnie langustynkowe gnocchi. Do wyboru są dwie zupy: skandynawska z dorszem i śródziemnomorska na okoniu morskim z anchovies. Na uwagę zasługują szkocki łosoś w sosie kaparowo-cytrynowym, dorada w wydaniu koreańskim, rybne tatary i carpaccio, ostrygi w trzech różnych odsłonach (fine de claire, belon i gilardeau) oraz surowe langustynki z krewetkami. Poza tym w menu znajdziecie dania nie-rybne, jak choćby arancini suppli z ryżem czy fior di latte z parmezanem. Wszystko to można popić winami z całego świata, w tym szampanami, które idealnie są dopasowane do ostryg.

Bombaj Masala Wola w Browarach Warszawskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Bombaj Masala Wola w Browarach Warszawskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Bombaj Masala i Port Royal sąsiadują m. in. z NINE’s Restaurant & Sports Bar Roberta Lewandowskiego, Gastronomją ze smakami dawnej stolicy i francuskim akcentem czy Browaru Warszawskiego mieszczącego się w kolebkach XIX Leżakowni. To tylko kilka z 35 restauracji, delikatesów i kawiarni znajdujących się na terenie Browarach Warszawskich na Woli.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej