x

"That Sounds So Good" Carli Lalli Music

Kategoria: Lifestyle - książki    14.03.2022

Edukować kulinarnie, udowadniać, że gotowanie jest proste, oswajać z kuchnią, a jednocześnie uczyć technik i przyrządzania potraw, których nie powstydziłaby się dobra restauracja - taka misja przyświeca Carli Lalli Music.

\"That Sounds So Good" Carli Lalli Music. Fot. materiały prasowe
\"That Sounds So Good" Carli Lalli Music. Fot. materiały prasowe
Carla Lalli Music to nie tylko autorka niniejszej książki, lecz także była dyrektor kulinarna magazynu „Bon Appetitte”. Można powiedzieć, że jest kontynuatorką idei Julie Child. Nie tylko podaje przepisy i inspiruje, ale też podpowiada, jak zorganizować pracę w kuchni, tłumaczy, czym jest mis en place, opisuje, jak wiele możliwości dają poszczególne dania, w jaki sposób zamieniać składniki czy wykorzystywać resztki. Wskazuje również, które potrawy podawać w dni robocze, a które – jako bardziej czasochłonne – lepiej sprawdzą się w weekend. Jednogarnkowe danie z kurczaka z ryżem, jajka w sosie purgatory czy kremowy sos z kalafiora do makaronu i innych przysmaków – to tylko kilka jej pomysłów. Najważniejszy jest w tym wszystkim jednak jej sposób myślenia o planowaniu menu i samym gotowaniu. 

CARLA LALLI MUSIC, „THAT SOUNDS SO GOOD”, WYD. CLARKSON POTTER, 2021 R. 

Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2022 nr 212.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

"Smaki Gdańska" Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer

Czy tradycyjna kuchnia polska istnieje? Oczywiście funkcjonuje pewien kanon klasycznych polskich dań, ale rodzimą kulturę kulinarną tworzą głównie kuchnie regionalne - potrawy charakterystyczne dla poszczególnych województw czy miejscowości.

"That noodle life: soulful, savory, spicy, slurpy" Mikea and Stephanie Le

Coraz częściej pojawiają się na rynku książki kulinarne instagramowych blogerów i influencerów i coraz więcej z tych pozycji jest bardzo dobrych.

"The Miller's daughter" Emmy Zimmermann

Nie ma idealnych wypieków bez świetnej mąki, a tej bez odpowiednich ziaren i dobrego młyna.

"Learning Korean. Recipes from home cooking" Petera Serpico

Peter Serpico przez wiele lat gotował z Davidem Changiem, twórcą Momofuku, prowadził też własną restaurację w Filadelfii.

"Kuchnia bezwzględna" Joshuy Weissmana

"Najbardziej kontrowersyjny, nieidący na kompromisy" to epitety dobrze charakteryzujące Joshuę Weissmana, autora "Kuchni bezwzględnej", który jest bezkompromisowy w kwestii jakości składników i przygotowania dań od podstaw, bez używania półproduktów.

"Tak gotuje TikTok" - pierwsza oficjalna książka kucharska twórców z popularnej platformy

"TikTok to coś więcej niż tylko rozrywka. To też narzędzie, które buduje kolejne pokolenie smakoszy" - uważa znany kucharz Gordon Ramsay, który wraz ze swą córką Tilly napisał przedmowę do książki "Tak gotuje TikTok". Zgromadzono w niej gorące trendy kulinarne z tej popularnej platformy.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej