x

"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak

Kategoria: Lifestyle - książki    14.03.2022

Mija dziesięć lat od momentu, gdy w lokalu po sklepie centrali rybnej przy warszawskim placu Zbawiciela otworzyła się Charlotte Chleb i Wino - francuska piekarnia, kawiarnia i bistro w jednym. Takich konceptów wówczas nie było, a okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne.

\"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak. Fot. materiały prasowe
\"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak. Fot. materiały prasowe
Miejsce szybko zyskało status kultowego i rozwinęło się w sieć kilku lokali, również poza Warszawą. „Francuskie przepisy z Bistro Charlotte” napisały Justyna Kosmala i Ewa Dobak, założycielki Charlotte, a zarazem przyjaciółki zafascynowane Francją, którą znały z podróży. Ich książka to coś więcej niż receptury na najsłynniejsze potrawy i wypieki z Charlotte – poznacie dzięki niej filozofię miejsca i historię osób stojących za sukcesem Charlotte, poczujecie klimat Francji i zwrócicie uwagę na detale, które mogą umknąć przy codziennych wizytach. Piękna szata graficzna publikacji pozwoli wam się przenieść nie tylko do Charlotte, ale i dalej – do klimatycznego Paryża czy francuskich miasteczek i wiosek. 

JUSTYNA KOSMALA I EWA DOBAK, „FRANCUSKIE PRZEPISY Z BISTRO CHARLOTTE”, WYD. BUCHMANN, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2022 nr 212.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Bartosz Paluszkiewicz: W międzywojennej Warszawie sukcesem była każda restauracja działająca dłużej niż rok

Złe traktowanie pracowników, upadłości, skandale. A z drugiej strony - europejska jakość. Taką gastronomię opisuje Bartosz Paluszkiewicz w książce "Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie". Czy problemy i sukcesy lokali międzywojnia są podobne do bolączek współczesnej branży HoReCa?

Sophie Gordon "The whole vegetable: sustainable recipes for a happier planet"

Zero waste czy sustainability to hasła odmieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki. Wykorzystanie całych warzyw, powrót do dawnych metod obróbki i przetwarzania żywności, sprawdzanie pochodzenia produktów i dbanie o ich jakość to tylko kilka umiejętności, których możemy nauczyć się z książki.

"Vegetable Kingdom" Bryanta Terry'ego

Wydana w 2020 r. książka Bryanta Terry’ego pasuje do tematu tego numeru wprost idealnie. Pokazuje, jak wydobyć pełnię smaku z warzyw, kasz czy strączków bez konieczności używania substytutów mięsa.

"Adapt" Richadra Hawke'a

"Adapt" to prawdziwa biblia roślinnego cukiernictwa. Nie wszystkie przepisy sąw pełni wegańskie, ale wszystkie pomagają zmienić sposób myślenia i zgodnie z tytułem adaptować tradycyjne przepisy na potrzeby konkretnych diet czy preferencji żywieniowych.

"Ziemniak: wyznanie miłości" książka Iny Janine Johnsen

Gdy przed laty Joanna Jakubiuk wydała książkę o ziemniakach, pomyślałem, że jej zbiór przepisów na ziemniaczane dania wyczerpuje wszystkie możliwości w tym zakresie.

"Dokoła świata: niepokorny przewodnik kulinarny" książka Anthony'ego Bourdaina

Wiadomość o nagłej śmierci Anthony’ego Bourdaina - dziennikarza, kucharza i podróżnika - wstrząsnęła nie tylko kulinarnym światem.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej