x

"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak

Kategoria: Lifestyle - książki    14.03.2022

Mija dziesięć lat od momentu, gdy w lokalu po sklepie centrali rybnej przy warszawskim placu Zbawiciela otworzyła się Charlotte Chleb i Wino - francuska piekarnia, kawiarnia i bistro w jednym. Takich konceptów wówczas nie było, a okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne.

\"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak. Fot. materiały prasowe
\"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak. Fot. materiały prasowe
Miejsce szybko zyskało status kultowego i rozwinęło się w sieć kilku lokali, również poza Warszawą. „Francuskie przepisy z Bistro Charlotte” napisały Justyna Kosmala i Ewa Dobak, założycielki Charlotte, a zarazem przyjaciółki zafascynowane Francją, którą znały z podróży. Ich książka to coś więcej niż receptury na najsłynniejsze potrawy i wypieki z Charlotte – poznacie dzięki niej filozofię miejsca i historię osób stojących za sukcesem Charlotte, poczujecie klimat Francji i zwrócicie uwagę na detale, które mogą umknąć przy codziennych wizytach. Piękna szata graficzna publikacji pozwoli wam się przenieść nie tylko do Charlotte, ale i dalej – do klimatycznego Paryża czy francuskich miasteczek i wiosek. 

JUSTYNA KOSMALA I EWA DOBAK, „FRANCUSKIE PRZEPISY Z BISTRO CHARLOTTE”, WYD. BUCHMANN, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2022 nr 212.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Barcelona do zjedzenia

Stolica Katalonii to popularne miejsce gastronomicznych wypadów. Wszystko przemawia na jej korzyść: klimat, doskonałe ryby i owoce morza oraz wielość różnorodnych restauracji. Chcecie się przekonać, co stanowi o atrakcyjności i unikatowości Barcelony?

Roślinny Przewodnik Cukierniczy: najlepsi szefowie kuchni podzielili się swoimi przepisami

Perfekcyjny deser bez masła, jajek i śmietany - to nie tylko możliwe, ale dzięki tej publikacji - jeszcze łatwiejsze. Roślinny Przewodnik Cukierniczy to nowa publikacji autorstwa zespołu i ambasadorów projektu Chefs for Change.

Cukierniczy hit - książka "Kreacje - Iwaniuk, Rosiński, Wiśniewski"

Starannie wydana książka znanych cukierników Michała Iwaniuka, Macieja Rosińskiego i Macieja Wiśniewskiego adresowana jest głównie do profesjonalistów - cukierników i kucharzy oraz osób, które są pasjonatami nowoczesnego cukiernictwa.

KAWOWYM SZLAKIEM

O ile nie brakuje przewodników po restauracjach oraz internetowych rankingów gastronomicznych, o tyle odnalezienie w nowym mieście atrakcyjnej kawiarni nie zawsze jest proste.

WŁASNA PRODUKCJA

Mam znajomych, którzy szukali tej książki przez kilka lat, a oryginalna wersja od jakiegoś czasu właściwie jest nieosiągalna (pierwsze wydanie ukazało się w 2007 r.). Odświeżona polska wersja to solidny przekład książki Davida Lebovitza, jednej z najsłynniejszych osobowości kulinarnych.

Kulinaria na Festiwalu Nowe Epifanie

Festiwal odbędzie się w dniach 14.02-25.03 w Warszawie a motywy przewodnie części kulinarnej to: post, przednówek i prostota.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej