x

"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak

Kategoria: Lifestyle - książki    14.03.2022

Mija dziesięć lat od momentu, gdy w lokalu po sklepie centrali rybnej przy warszawskim placu Zbawiciela otworzyła się Charlotte Chleb i Wino - francuska piekarnia, kawiarnia i bistro w jednym. Takich konceptów wówczas nie było, a okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne.

\"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak. Fot. materiały prasowe
\"Francuskie przepisy z Bistro Charlotte" Justyny Kosmali i Ewy Dobak. Fot. materiały prasowe
Miejsce szybko zyskało status kultowego i rozwinęło się w sieć kilku lokali, również poza Warszawą. „Francuskie przepisy z Bistro Charlotte” napisały Justyna Kosmala i Ewa Dobak, założycielki Charlotte, a zarazem przyjaciółki zafascynowane Francją, którą znały z podróży. Ich książka to coś więcej niż receptury na najsłynniejsze potrawy i wypieki z Charlotte – poznacie dzięki niej filozofię miejsca i historię osób stojących za sukcesem Charlotte, poczujecie klimat Francji i zwrócicie uwagę na detale, które mogą umknąć przy codziennych wizytach. Piękna szata graficzna publikacji pozwoli wam się przenieść nie tylko do Charlotte, ale i dalej – do klimatycznego Paryża czy francuskich miasteczek i wiosek. 

JUSTYNA KOSMALA I EWA DOBAK, „FRANCUSKIE PRZEPISY Z BISTRO CHARLOTTE”, WYD. BUCHMANN, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2022 nr 212.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

"Smaki Gdańska" Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer

Czy tradycyjna kuchnia polska istnieje? Oczywiście funkcjonuje pewien kanon klasycznych polskich dań, ale rodzimą kulturę kulinarną tworzą głównie kuchnie regionalne - potrawy charakterystyczne dla poszczególnych województw czy miejscowości.

"That noodle life: soulful, savory, spicy, slurpy" Mikea and Stephanie Le

Coraz częściej pojawiają się na rynku książki kulinarne instagramowych blogerów i influencerów i coraz więcej z tych pozycji jest bardzo dobrych.

"The Miller's daughter" Emmy Zimmermann

Nie ma idealnych wypieków bez świetnej mąki, a tej bez odpowiednich ziaren i dobrego młyna.

"Learning Korean. Recipes from home cooking" Petera Serpico

Peter Serpico przez wiele lat gotował z Davidem Changiem, twórcą Momofuku, prowadził też własną restaurację w Filadelfii.

"Kuchnia bezwzględna" Joshuy Weissmana

"Najbardziej kontrowersyjny, nieidący na kompromisy" to epitety dobrze charakteryzujące Joshuę Weissmana, autora "Kuchni bezwzględnej", który jest bezkompromisowy w kwestii jakości składników i przygotowania dań od podstaw, bez używania półproduktów.

"Tak gotuje TikTok" - pierwsza oficjalna książka kucharska twórców z popularnej platformy

"TikTok to coś więcej niż tylko rozrywka. To też narzędzie, które buduje kolejne pokolenie smakoszy" - uważa znany kucharz Gordon Ramsay, który wraz ze swą córką Tilly napisał przedmowę do książki "Tak gotuje TikTok". Zgromadzono w niej gorące trendy kulinarne z tej popularnej platformy.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej