JUSTYNA KOSMALA I EWA DOBAK, „FRANCUSKIE PRZEPISY Z BISTRO CHARLOTTE”, WYD. BUCHMANN, 2021 R.
Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2022 nr 212.
Mija dziesięć lat od momentu, gdy w lokalu po sklepie centrali rybnej przy warszawskim placu Zbawiciela otworzyła się Charlotte Chleb i Wino - francuska piekarnia, kawiarnia i bistro w jednym. Takich konceptów wówczas nie było, a okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne.
JUSTYNA KOSMALA I EWA DOBAK, „FRANCUSKIE PRZEPISY Z BISTRO CHARLOTTE”, WYD. BUCHMANN, 2021 R.
Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2022 nr 212.
Złe traktowanie pracowników, upadłości, skandale. A z drugiej strony - europejska jakość. Taką gastronomię opisuje Bartosz Paluszkiewicz w książce "Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie". Czy problemy i sukcesy lokali międzywojnia są podobne do bolączek współczesnej branży HoReCa?
Zero waste czy sustainability to hasła odmieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki. Wykorzystanie całych warzyw, powrót do dawnych metod obróbki i przetwarzania żywności, sprawdzanie pochodzenia produktów i dbanie o ich jakość to tylko kilka umiejętności, których możemy nauczyć się z książki.
Wydana w 2020 r. książka Bryanta Terry’ego pasuje do tematu tego numeru wprost idealnie. Pokazuje, jak wydobyć pełnię smaku z warzyw, kasz czy strączków bez konieczności używania substytutów mięsa.
"Adapt" to prawdziwa biblia roślinnego cukiernictwa. Nie wszystkie przepisy sąw pełni wegańskie, ale wszystkie pomagają zmienić sposób myślenia i zgodnie z tytułem adaptować tradycyjne przepisy na potrzeby konkretnych diet czy preferencji żywieniowych.
Gdy przed laty Joanna Jakubiuk wydała książkę o ziemniakach, pomyślałem, że jej zbiór przepisów na ziemniaczane dania wyczerpuje wszystkie możliwości w tym zakresie.
Wiadomość o nagłej śmierci Anthony’ego Bourdaina - dziennikarza, kucharza i podróżnika - wstrząsnęła nie tylko kulinarnym światem.