x

Tomasz Kolecki nowym prezydentem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Kategoria: Ludzie    09.03.2022

Decyzją Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie Sommelierów Polskich Tomasz Kolecki został powołany na 3 letnią kadencję prezydenta SPP. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Kameckiego, który teraz będzie pełnił funkcję wiceprezydenta.

Tomasz Kolecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Zdjęcie: wineconsultant.pl
Tomasz Kolecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Zdjęcie: wineconsultant.pl
– Wstępując 18 lat temu w szeregi SSP, nawet przez myśl mi to nie przeszło, że będę próbować i dostąpię tego zaszczytu – napisał na swoim profilu Na Fecebooku Tomasz Kolecki. – Jednocześnie, najbardziej jak potrafię dziękuję dotychczasowemu, wieloletniemu prezydentowi Piotrowi Kameckiemu, za okazane wsparcie i chęć łączenia ról wiceprezydentów zarówno w SSP,  jak i Światowym Stowarzyszeniu Sommelierów ASI. Piotr obiecuję zrobić wszystko co będę mógł, by nie zmarnować pracy twojej i wszystkich dotychczasowych Zarządów – czytamy w oświadczeniu.

Oprócz Tomasza Koleckiego i Piotra Kameckiego do zarządu SPP zostali wybrani także:
• Grzegorz Jach – wiceprezydent ds. marketingu, skarbnik
• Dawid Dave Sojka – członek zarządu, szef komisji organizacyjnej
• Andrzej Strzelczyk– członek zarządu, szef komisji dydaktycznej
• Andrzej Śmigielski – koordynator ds. statutowych i finansowych
• Wiesław Wysokiński – koordynator ds. technicznych
• Andrzej Różycki – szef komisji etyki

Tomasz Kolecki wcześniej pełnił funkcję wiceprezydenta SPP. Kilkukrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski Sommelierów (2007, 2008, 2009 i 2010), jest jurorem Międzynarodowych Mistrzostwach Młodych Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI, IWSC, Wino na Medal i innych. Zajmuje się także hydrosommlierstwem.


Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Adam Chrząstowski dołączył do Belvedere Catering jako executive chef

Adam Chrząstowski - head chef Akademii Bocuse d'Or Polska, były dyrektor kulinarny hotelu Arłamów i nasz felietonista - zasilił zespół Belvedere Catering. Jako executive chef odpowiada m.in. za część wyjazdową.

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej