x

The World’s 50 Best Restaurants bez rosyjskich lokali. Finał nie w Moskwie, lecz w Londynie

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    08.03.2022

Wśród laureatów plebiscytów The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie restauracji i koktajlbarów z Rosji. Ponadto, zaplanowana na lato gala wręczenia nagród najlepszym lokalom zostanie przeniesiona z Moskwy do Londynu.

Na liście The World’s 50 Best 2022 zabraknie moskiewskiej restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. Zdjęcie: materiały prasowe The World’s 50 Best
Na liście The World’s 50 Best 2022 zabraknie moskiewskiej restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. Zdjęcie: materiały prasowe The World’s 50 Best
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę organizatorzy The World’s 50 Best odwołali uroczystość wręczenia tegorocznych nagród, która zaplanowana była w Moskwie. – Planujemy zorganizować ją w lipcu 2022 roku w Londynie – poinformowali za pośrednictwem Instagrama.

Kilka dni później, tym razem za pośrednictwem Facebooka świat obiegła informacja o wykluczeniu z grona tegorocznych laureatów najlepszych restauracji i barów lokali z Rosji.
– Możemy potwierdzić, że na listach The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie żadnych rosyjskich lokali. Nie obarczamy ich indywidualną odpowiedzialnością za działania rosyjskiego rządu i doceniamy wszystkich tych w Rosji, którzy odważnie potępili działania swoich przywódców. W tym czasie nasze myśli cały czas są z mieszkańcami Ukrainy – czytamy w oświadczeniu.

Decyzja organizatorów The World’s 50 Best oznacza, że w tegorocznym zestawieniu nie pojawi się m.in. moskiewski Twin Garden, zdobywca 30. miejsca na liście 50 najlepszych. Restauracja prowadzona przez braci bliźniaków Iwana i Sergeja Berezutskich została ponadto wyróżniona dwoma gwiazdkami Michelin – w październiku 2021 roku w pierwszym wydaniu moskiewskiej wersji popularnego przewodnika.

Vladimir Mukhin, szef restauracji White Rabbit dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”. Zdjęcie: materiały prasowe
Vladimir Mukhin, szef restauracji White Rabbit dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”. Zdjęcie: materiały prasowe
Na liście The World’s 50 Best zabraknie także restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. We wspomnianym przewodniku Michelin lokal ten otrzymał jedną gwiazdkę, a jego szef kuchni Vladimir Mukhin dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”.

Wśród najlepszych koktajl barów na liście The World’s 50 Best Bars 2022 nie zobaczymy na pewno El Copitas z Sankt Petersburga oraz Insider Bar z Moskwy. Lokale te w zeszłorocznym zestawieniu uplasowały się kolejno na miejscach 8. oraz 13.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Transgourmet i Selgros Cash&Carry na Eurogastro

Wszechstronność to hasło przewodnie dla tegorocznej obecności Transgourmet i Selgros podczas targów EuroGastro 2019. Obie marki słyną nie tylko z wysokiej jakości oferty produktów i usług, ale także z intensywnego wspierania rozwoju branży gastronomicznej w Polsce.

Wyzwanie dla barmanów i lokali - konkurs KINLEY Mixology Club

Marka KINLEY (The Coca-Cola Company) ogłosiła konkurs dla barmanów oraz drużyn reprezentujących lokale gastronomiczne. Zachętą do udziału są warsztaty miksologiczne oraz nagrody. Najlepszy barman wygra 15 tys. zł, a drużyna - wyjazd do Londynu.

Więcej niż konkurs

Spośród 10 tys. kandydatów do finału docierają najlepsi barmani z 55 krajów, by na oczach 2 milionów widzów zmierzyć się w 6 morderczych wyzwaniach. Cel? Miejsce w Hall of Fame World Class - najtrudniejszego konkursu barmańskiego globu. Kolejna szansa w przyszłym roku w Berlinie.

Kinga Pienińska zdobywcą Superior Taste Award

Marka naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska ponownie została nagrodzona w plebiscycie Superior Taste Award, zdobywając odznaczenia w trzech kategoriach. Uzyskała najwyższą notę - trzy złote gwiazdki - za wodę niegazowaną. Za lekko gazowaną i gazowaną odznaczono ją dwiema złotymi gwiazdkami.

Preeliminacje Bocuse d’Or Poland

Przygotowania do krajowych eliminacji Bocuse d’Or ruszyły pełną parą. Preeliminacje krajowe Bocuse d’Or Polska odbędą się 11 grudnia 2017 r. w Centrum Techniki Kulinarnej Doram w Warszawie przy ul. Racjonalizacji 5.

Smaki Podhala - Historyczny Stół Kulinarny MAKRO

2 kwietnia odbyło się w Zakopanem pierwsze wydarzenie z organizowanego przez MAKRO Polska cyklu Historyczny Stół Kulinarny. Tematem inauguracyjnego spotkania była kuchnia podhalańska. W wydarzeniu wzięło udział 85 przedstawicieli lokalnej gastronomii.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej