x

The World’s 50 Best Restaurants bez rosyjskich lokali. Finał nie w Moskwie, lecz w Londynie

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    08.03.2022

Wśród laureatów plebiscytów The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie restauracji i koktajlbarów z Rosji. Ponadto, zaplanowana na lato gala wręczenia nagród najlepszym lokalom zostanie przeniesiona z Moskwy do Londynu.

Na liście The World’s 50 Best 2022 zabraknie moskiewskiej restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. Zdjęcie: materiały prasowe The World’s 50 Best
Na liście The World’s 50 Best 2022 zabraknie moskiewskiej restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. Zdjęcie: materiały prasowe The World’s 50 Best
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę organizatorzy The World’s 50 Best odwołali uroczystość wręczenia tegorocznych nagród, która zaplanowana była w Moskwie. – Planujemy zorganizować ją w lipcu 2022 roku w Londynie – poinformowali za pośrednictwem Instagrama.

Kilka dni później, tym razem za pośrednictwem Facebooka świat obiegła informacja o wykluczeniu z grona tegorocznych laureatów najlepszych restauracji i barów lokali z Rosji.
– Możemy potwierdzić, że na listach The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie żadnych rosyjskich lokali. Nie obarczamy ich indywidualną odpowiedzialnością za działania rosyjskiego rządu i doceniamy wszystkich tych w Rosji, którzy odważnie potępili działania swoich przywódców. W tym czasie nasze myśli cały czas są z mieszkańcami Ukrainy – czytamy w oświadczeniu.

Decyzja organizatorów The World’s 50 Best oznacza, że w tegorocznym zestawieniu nie pojawi się m.in. moskiewski Twin Garden, zdobywca 30. miejsca na liście 50 najlepszych. Restauracja prowadzona przez braci bliźniaków Iwana i Sergeja Berezutskich została ponadto wyróżniona dwoma gwiazdkami Michelin – w październiku 2021 roku w pierwszym wydaniu moskiewskiej wersji popularnego przewodnika.

Vladimir Mukhin, szef restauracji White Rabbit dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”. Zdjęcie: materiały prasowe
Vladimir Mukhin, szef restauracji White Rabbit dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”. Zdjęcie: materiały prasowe
Na liście The World’s 50 Best zabraknie także restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. We wspomnianym przewodniku Michelin lokal ten otrzymał jedną gwiazdkę, a jego szef kuchni Vladimir Mukhin dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”.

Wśród najlepszych koktajl barów na liście The World’s 50 Best Bars 2022 nie zobaczymy na pewno El Copitas z Sankt Petersburga oraz Insider Bar z Moskwy. Lokale te w zeszłorocznym zestawieniu uplasowały się kolejno na miejscach 8. oraz 13.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej