x

The World’s 50 Best Restaurants bez rosyjskich lokali. Finał nie w Moskwie, lecz w Londynie

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    08.03.2022

Wśród laureatów plebiscytów The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie restauracji i koktajlbarów z Rosji. Ponadto, zaplanowana na lato gala wręczenia nagród najlepszym lokalom zostanie przeniesiona z Moskwy do Londynu.

Na liście The World’s 50 Best 2022 zabraknie moskiewskiej restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. Zdjęcie: materiały prasowe The World’s 50 Best
Na liście The World’s 50 Best 2022 zabraknie moskiewskiej restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. Zdjęcie: materiały prasowe The World’s 50 Best
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę organizatorzy The World’s 50 Best odwołali uroczystość wręczenia tegorocznych nagród, która zaplanowana była w Moskwie. – Planujemy zorganizować ją w lipcu 2022 roku w Londynie – poinformowali za pośrednictwem Instagrama.

Kilka dni później, tym razem za pośrednictwem Facebooka świat obiegła informacja o wykluczeniu z grona tegorocznych laureatów najlepszych restauracji i barów lokali z Rosji.
– Możemy potwierdzić, że na listach The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie żadnych rosyjskich lokali. Nie obarczamy ich indywidualną odpowiedzialnością za działania rosyjskiego rządu i doceniamy wszystkich tych w Rosji, którzy odważnie potępili działania swoich przywódców. W tym czasie nasze myśli cały czas są z mieszkańcami Ukrainy – czytamy w oświadczeniu.

Decyzja organizatorów The World’s 50 Best oznacza, że w tegorocznym zestawieniu nie pojawi się m.in. moskiewski Twin Garden, zdobywca 30. miejsca na liście 50 najlepszych. Restauracja prowadzona przez braci bliźniaków Iwana i Sergeja Berezutskich została ponadto wyróżniona dwoma gwiazdkami Michelin – w październiku 2021 roku w pierwszym wydaniu moskiewskiej wersji popularnego przewodnika.

Vladimir Mukhin, szef restauracji White Rabbit dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”. Zdjęcie: materiały prasowe
Vladimir Mukhin, szef restauracji White Rabbit dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”. Zdjęcie: materiały prasowe
Na liście The World’s 50 Best zabraknie także restauracji White Rabbit, która zdobyła 25. pozycję w zeszłorocznego zestawieniu. We wspomnianym przewodniku Michelin lokal ten otrzymał jedną gwiazdkę, a jego szef kuchni Vladimir Mukhin dał się poznać szerszej publiczności m.in. jako bohater emitowanej na Netfliksie serii dokumentalnej „Chef’s Table”.

Wśród najlepszych koktajl barów na liście The World’s 50 Best Bars 2022 nie zobaczymy na pewno El Copitas z Sankt Petersburga oraz Insider Bar z Moskwy. Lokale te w zeszłorocznym zestawieniu uplasowały się kolejno na miejscach 8. oraz 13.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Tork po raz trzeci z rzędu otrzymuje statuetkę Superbrands

Superbrands Polska po raz 16. nagrodziło najsilniejsze marki na krajowym rynku. Tork, marka firmy Essity, trzeci raz z rzędu znalazła się w gronie laureatów.

Kontrowersje wokół Kulinarnego Pucharu Polski 2022 - Kamil Tłuczek podejrzewa jury konkursu o stronniczość

Nie milkną kontrowersje wokół tegorocznego finału Kulinarnego Pucharu Polski. Dwa dni po ogłoszeniu zwycięzców, organizatorzy konkursu ponownie przeliczyli głosy jurorów i wskazali nowych laureatów. Decyzję tę kwestionuje Kamil Tłuczek, zawodnik pierwotnie sklasyfikowany na pierwszym miejscu.

Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski ostatecznymi zwycięzcami Kulinarnego Pucharu Polski

Poznaliśmy prawdziwych laureatów 20. edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Konkursowi towarzyszyły kontrowersje związane ze sposobem naliczania punktów. Ostatecznie na szczycie podium stanął duet Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski.

Kreatywne projekty w branży gastro poszukiwane

Kreatura to ogólnopolski konkurs dla twórców, firm oraz podmiotów, które na zlecenie lub w ramach promocji własnej przeprowadziły kampanię marketingową lub uczestniczyły w jej realizacji. Konkurs skierowany jest także do przedstawicieli branży gastronomicznej, firm z sektora HoReCa oraz restauracji.

Krakowski TAG. na liście 100 najlepszych koktajlbarów na świecie

Na tydzień przed ogłoszeniem listy najlepszych koktajbarów The World’s 50 Best Bars 2022, poznaliśmy drugą pięćdziesiątkę lokali, które uplasowały się na pozycjach od 51 do 100. Wśród wyróżnionych na 97. lokacie znalazł się krakowski TAG.

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej