x

Fuego w Kołobrzegu szuka szefa kuchni i managera

Kategoria: Twój biznes - oferta    07.03.2022

Restauracja Fuego w Kołobrzegu specjalizująca się w tapasach, mięsach z grilla i w winie rekrutuje na stanowiska szefa kuchni i managera. Otwarcie lokalu planowane jest na maj 2022 roku.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Fuego zlokalizowane w gastronomicznym sercu Kołobrzegu będzie serwować kuchnię hiszpańską i obsłuży nawet 100 gości jednocześnie. Ma się specjalizować w tapasach, mięsach z grilla i w winie. Restaurację tworzą właściciele dwóch kultowych miejsc: Mammy i Tenisówki. Trzeci lokal – Fuego –  to kumulacja wszystkich doświadczeń restauratorów, zainspirowana kilkuletnim pobytem w Hiszpanii i miłością do języka, kuchni i kultury tego kraju.

Wnętrze zaprojektowane przez 370studio łączy ze sobą różne style i przełamuje stereotypy, a we wszystkim przyświeca mu idea: mas amor, por favor! Otwarcie lokalu planowane jest na maj 2022.

Aktualnie rekrutowana jest załoga restauracji, w tym na kluczowe stanowiska: szefa kuchni i managera.
– Szukamy kogoś, kto zakocha się w naszej koncepcji, doda jej skrzydeł swoim doświadczeniem, a potem razem z nami będzie pękać z dumy z tego, co tu powstało. Wiemy, że w przypadku takiej osoby nie chodzi jedynie o kilka lat doświadczenia na podobnym stanowisku. Przede wszystkim o charakter, który po prostu kliknie i będziemy inspirować się wzajemnie do działania – mówią restauratorzy.

Ogłoszenia rekrutacyjne znajdziecie pod poniższymi linkami:
Szef(owa) kuchni: https://www.olx.pl/oferta/praca/szef-szefowa-kuchni-CID4-IDO5anA.html
Manager(ka) restauracji: https://www.olx.pl/oferta/praca/manager-ka-restauracji-CID4-IDO5jIL.html

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelner - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącymi sektora Gastronomii w Polsce.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

Glovo Local dla małych i średnich biznesów. Program obejmuje pomoc w rozwoju i digitalizacji

Nowy program Glovo Local udostępnia restauracjom i sprzedawcom detalicznym zestaw narzędzi, które pomogą im przenieść działalność do internetu i dynamiczne ją rozwijać. Glovo chce wprowadzić ponad 250 tysięcy małych, lokalnych firm w świat sprzedaży online przed końcem 2023 roku.

Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican - poszukiwani franczyzobiorcy w mniejszych miastach

Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican - do tych dwóch szyldów gastronomicznych spółka Mex Polska szuka franczyzobiorców. Największy potencjał rozwojowy widzi w pierwszej marce, m.in. dzięki mniejszym wymogom lokalowym i inwestycyjnym.

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej