x

Cateringi dietetyczne łączą siły, by dostarczać posiłki uchodźcom

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.03.2022

Rusza wspólna akcja 31 firm branży cateringów dietetycznych i Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), zainicjowana przez SuperMenu by Anna Lewandowska. Jej cel to koordynacja dowozu kilku tysięcy posiłków dziennie uchodźcom na granicy.

Grafika: Facebook.com/Supermenu by Anna Lewandowska
Grafika: Facebook.com/Supermenu by Anna Lewandowska
Solidaryzując się z uchodźcami z Ukrainy i chcąc nieść im realną, skoordynowaną pomoc, SuperMenu zwróciło się do konkurencji z propozycją współpracy, inicjując akcję branży cateringów dietetycznych w Polsce. Wspólnie będą dostarczać posiłki do ośrodków recepcyjnych na granicy, wspierając tym samym przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy, których ewakuacja z kraju trwa zwykle kilkadziesiąt godzin.

W ramach akcji nawiązana została współpraca z Polską Akcją Humanitarną (PAH), która nie tylko wskazuje na bieżąco miejsca, gdzie aktualne potrzeby są największe, ale też wspiera dystrybucję posiłków.
Na apel o pomoc i dołączenie do inicjatywy odpowiedzieli: MasterLife, Dietly, GoodSpeed (odpowiedzialny za logistykę akcji), Caterings, Gastro Paczka, Love Catering, Eatfit catering, Nice To Fit You, Republika Smakoszy, Dietific, Pomidor&Rukola-catering dietetyczny, Fit Micha, Goodie Foodie, Cymes Catering, Be Fit Catering, Fit Food Catering, Charlie Food and Friends catering, cooKING, KraftBox catering dietetyczny, Fit Point, Bee Healthy, Slim Way, Deli Vege, Smak&Fit, Fit Dieta Catering, Tytka FIT, Prl-box.pl, Smooth Catering, CHEFBOX, BOMBA CATERING, Zdrowe Smaki, Kuroniowie Diety, Fit My Day Catering, Burak Dieta.

Zdjęcie:  Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Inną akcję – Pomocne Pudełko UKRAINA– organizuje Stowarzyszenie Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego wraz firmą InPost.
– Chcemy pomóc uchodźcom poprzez transport posiłków przygotowanych przez firmy cateringowe do miejsc, w których zostali tymczasowo rozlokowani przez organizacje pomocowe. Zachęcamy firmy z branży cateringu dietetycznego, a także inne podmioty do dołączenia do naszej akcji, a my przewieziemy posiłki do potrzebujących naszym transportem chłodniczym  – mówi Jerzy Bonalski z InPost, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego.

Firmy cateringowe mogą zgłaszać swój akces do akcji na adres: kontakt@cateringi.com.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

W USA zabrakło... keczupu. Winny Covid-19

Na skutek pandemicznych obostrzeń w Stanach Zjednoczonych brakuje keczupu, a popyt na jednorazowe saszetki z tym dodatkiem sprawił, że ich cena rośnie.

Chef’s Table w Water & Wine

Chef's Table to nowa propozycja wyjątkowego konceptu restauracyjnego dla pasjonatów fine diningu. W specjalnie zaaranżowanym nowym miejscu, w małych (maksymalnie 8-osobowych) grupach goście spotkają się przy stole, który sąsiaduje z otwartą kuchnią.

Jubileuszowa edycja Restaurant Week już 20 października

W dniach 20 - 31 października szefowie kuchni ponad 400. restauracji w kraju zaproszą do stołu mieszkańców 30. polskich miast. Zgodnie z ideą Festiwalu będzie to prawdziwa "Okazja do świętowania". Rezerwacje w festiwalowej cenie 49 zł są już dostępne na www.RestaurantWeek.pl

Powrót festiwalu Fine Dining Week

Festiwal organizowany pod hasłem #NowyFineDining poszuka odpowiedzi na pytanie, jaka jest tożsamość autorskiej sztuki restauracyjnej po pandemicznych doświadczeniach. Najwybitniejsi szefowie kuchni z największych polskich miast (i nie tylko) zapraszają od 17 listopada do 5 grudnia.

#WiwatGoście! Ruszyły rezerwacje na Restaurant Week

Wraz z powrotem życia restauracyjnego startuje także Restaurant Week. Nowa edycja festiwalu potrwa od 17 do 5 lipca. Weźmie w niej udział ponad 300 restauracji z czternastu regionów.

Noc Restauracji 2018 - Smaki Polski

Od 6 do 8 lipca w 43 restauracjach w 12 regionach kraju odbyła się impreza mająca na celu prezentację najwyższej jakości polskich smaków. W tym roku wydarzenie przybrało charakter kolacji z menu degustacyjnym, w którym szef kuchni ukazuje swoją interpretację smaków Polski.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej