x

Cateringi dietetyczne łączą siły, by dostarczać posiłki uchodźcom

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.03.2022

Rusza wspólna akcja 31 firm branży cateringów dietetycznych i Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), zainicjowana przez SuperMenu by Anna Lewandowska. Jej cel to koordynacja dowozu kilku tysięcy posiłków dziennie uchodźcom na granicy.

Grafika: Facebook.com/Supermenu by Anna Lewandowska
Grafika: Facebook.com/Supermenu by Anna Lewandowska
Solidaryzując się z uchodźcami z Ukrainy i chcąc nieść im realną, skoordynowaną pomoc, SuperMenu zwróciło się do konkurencji z propozycją współpracy, inicjując akcję branży cateringów dietetycznych w Polsce. Wspólnie będą dostarczać posiłki do ośrodków recepcyjnych na granicy, wspierając tym samym przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy, których ewakuacja z kraju trwa zwykle kilkadziesiąt godzin.

W ramach akcji nawiązana została współpraca z Polską Akcją Humanitarną (PAH), która nie tylko wskazuje na bieżąco miejsca, gdzie aktualne potrzeby są największe, ale też wspiera dystrybucję posiłków.
Na apel o pomoc i dołączenie do inicjatywy odpowiedzieli: MasterLife, Dietly, GoodSpeed (odpowiedzialny za logistykę akcji), Caterings, Gastro Paczka, Love Catering, Eatfit catering, Nice To Fit You, Republika Smakoszy, Dietific, Pomidor&Rukola-catering dietetyczny, Fit Micha, Goodie Foodie, Cymes Catering, Be Fit Catering, Fit Food Catering, Charlie Food and Friends catering, cooKING, KraftBox catering dietetyczny, Fit Point, Bee Healthy, Slim Way, Deli Vege, Smak&Fit, Fit Dieta Catering, Tytka FIT, Prl-box.pl, Smooth Catering, CHEFBOX, BOMBA CATERING, Zdrowe Smaki, Kuroniowie Diety, Fit My Day Catering, Burak Dieta.

Zdjęcie:  Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Inną akcję – Pomocne Pudełko UKRAINA– organizuje Stowarzyszenie Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego wraz firmą InPost.
– Chcemy pomóc uchodźcom poprzez transport posiłków przygotowanych przez firmy cateringowe do miejsc, w których zostali tymczasowo rozlokowani przez organizacje pomocowe. Zachęcamy firmy z branży cateringu dietetycznego, a także inne podmioty do dołączenia do naszej akcji, a my przewieziemy posiłki do potrzebujących naszym transportem chłodniczym  – mówi Jerzy Bonalski z InPost, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego.

Firmy cateringowe mogą zgłaszać swój akces do akcji na adres: kontakt@cateringi.com.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mistrzowskie kolacje w Instytucie Kulinarnym Transgourmet

Od 3 października przez 6 tygodni można spróbować mistrzowskich dań Juniorów z Kadry Narodowej Polskich Kucharzy podczas kolacji degustacyjnej w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Te same potrawy zaserwują jurorom Kulinarnego Pucharu Świata, którego finał odbędzie się w listopadzie w Luksemburgu.

Owca Showroom Food najlepszym tegorocznym wystawcą na Nocnym Markecie w Warszawie

Plebiscyt Nocne Koty 2022 - na najlepszych tegorocznych wystawców street foodu na Nocnym Markecie w Warszawie - rozstrzygnięty! Finał głosowania był najważniejszym wydarzeniem ostatniego w tym sezonie weekendu na starym dworcu Warszawa Główna.

McDonald’s pomału wraca na Ukrainę

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę McDonald's otworzył swoje restauracje w Kijowie. Póki co, sieć sprzedaje jedynie posiłki na wynos we współpracy z firmami kurierskimi i za pośrednictwem aplikacji McDelivery.

Nocny Market w Warszawie - zakończenie sezonu 2022

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin - tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym - królestwo street foodu w Warszawie. Przed nami weekend zamykający tegoroczny sezon, podczas którego rozstrzygnięty zostanie plebiscyt Nocne Koty 2022.

#FoodLooksGood! Ruszyły rezerwacje na Restaurant Week

Restaurant Week powraca pod hasłem #FoodLooksGood! Ma ono zachęcać gości restauracji do robienia zdjęć dań i dzielenia się nimi w social mediach. Od 12 października do 13 listopada trzy pięknie podane potrawy i koktajl dostępne będą w cenie 69 zł w ponad 400 lokalach.

Bocuse d’Or on Tour w jesiennej odsłonie

16 września w krakowskiej restauracji Biała Róża odbędzie się druga z cyklu kolacja Bocuse d’Or Poland on Tour. Jej gospodarzem będzie szef kuchni Łukasz Cichy. Dzień później Bocuse d’Or Poland on Tour zawita do Restauracji Patio w Rzeszowie, gdzie za ucztę odpowiedzialny będzie Kamil Tłuczek.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej