x

Kolacja charytatywna na rzecz Ukrainy w restauracji Koneser Grill

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.03.2022

Szefowie kuchni lokali należących do Ferment Group przygotują 7 marca w restauracji Koneser Grill kolację, z której całkowity przychód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej zasilą też pieniądze zebrane podczas aukcji win.

Grafika: Michał Korolec, www.michalkorolec.com
Grafika: Michał Korolec, www.michalkorolec.com
Wydarzenie odbędzie się z inicjatywy Wojtka Bońkowskiego (www.winicjatywa.pl, „Ferment. Pismo o winie”, grupa restauracji skupionych w Ferment Group: Butchery&Wine, Le Braci, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Rozbrat 20). W trakcie Aperitivo odbędzie się też licytacja najlepszych etykiet z prywatnej kolekcji win Wojtka Bońkowskiego. Są to unikatowe butelki od cenionych producentów, z najlepszych roczników. Unikaty w formacie magnum przekazał również kolekcjoner Andrzej Różycki.

Szef Koneser Grilla Piotr Wójcik gościć będzie pozostałych szefów z Ferment Group i wspólnie przygotują popisowe dania każdej restauracji. Grzegorz Zięba z Kieliszków na Próżnej poda najbardziej rozpoznawalnego dla swojej kuchni tatara, Bartosz Szymczak z Rozbrat 20 postawił na aktualnie bardzo sezonowe owoce morze. Przemek Samul z Le Braci wraz z początkiem wiosny poda po mistrzowsku przygotowane warzywa, a Marek Burakowski z Butchery&Wine grillowanego rib eye’a.

Nad wszystkim będzie czuwał Piotr Wójcik, który zadba o to, aby ogień w kuchni Koneser Grill nie zgasł. O wina zatroszczy się Beata Gawęda-Pawełek, właścicielka firmy importującej wina Vini e Affini oraz sieci sklepów Wine Corner i wine baru Grono.

– Wierzymy, że również my ludzie kochający jedzenie i wino możemy realnie przyczynić się do pomocy naszym sąsiadom, robiąc to, co umiemy najlepiej. Wielu z naszych przyjaciół, kolegów i współpracowników pozostawiło na Ukrainie swoje rodziny. Część z nich, znajduje się na terenach oblężonych, z których na razie nie mogą wyjechać. Nasza akcja ma również na celu udzielenie im wsparcia, którego tak bardzo obecnie potrzebują.
Otwieramy dla was nasze drzwi, gotujemy z serca, wyciągami z piwniczek gromadzone latami perełki, bo tak trzeba – mówi Wojtek Bońkowski.

Daniel Pawełek, właściciel Ferment Group dodaje – To zaangażowanie moich pracowników, którzy w trakcie swoich dni wolnych chcą przyjść do pracy, czy przekazać na pomoc Ukrainie własne napiwki, daje mi siłę i energię to realizowania takich przedsięwzięć.

Miejsce: Koneser Grill ul. Ząbkowska 29 (Centrum Praskie Koneser)
Czas: 7 marca, 18.30 - 21.00 Aperitivo, 19.30 aukcja win
Bilety w cenie 500 zł za osobę można kupić na tej stronie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Festiwal Grilla 2021 w Czeladzi - było pysznie!

Prawie 2 tony produktów bazowych do przygotowania grillowanych potraw, blisko tysiąc gości, ponad 600 wydanych dań - to bilans Festiwalu Grilla 2021, który odbył się 19 czerwca na terenie kompleksu Pałacu Term Saturna w Czeladzi.

Veganuary - Roślinne postanowienia

Styczeń to czas podejmowania noworocznych postanowień i wprowadzania zmian w życiu. Wiele osób zapisuje się na siłownię, rozpoczyna naukę nowego języka czy też zaczyna odżywiać się w bardziej roślinny sposób. Naprzeciw tej ostatniej grupie wychodzi Veganuary.

ŚWIĘTO SERA

W dniach 15-18 września 2017 r . w Bra we Włoszech odbędzie się festiwal Cheese 2017 - święto sera wytwarzanego z surowego mleka. To międzynarodowa impreza organizowana przez Slow Food i miasto Bra poświęcona wysokiej jakości tradycyjnie wytwarzanym produktom mleczarskim.

Ajinomoto i kuchnia japońska w Polsce

W tym roku firma Ajinomoto obchodzi swoje 20-lecie działalności na rynku Polskim. Z tej okazji postanowiono również sprawdzić, co Polacy wiedzą o kuchni japońskiej i czy ją lubią.

Nie dajmy się zarazie!

W zaistniałej sytuacji chcemy wciąż działać, być z wami i dal was, informować was o najważniejszych dla branży HoReCa sprawach.

Menu Bez Glutenu - internetowy przewodnik po bezglutenowej gastronomii ma już 10 lat!

Jeszcze dekadę temu żadna z osób na ścisłej diecie bezglutenowej nie mogła nawet pomarzyć o wyjściu do kawiarni czy cukierni. Projekt Menu Bez Glutenu to zmienił. Uczestniczy w nim już 138 barów, restauracji, hoteli i przedszkoli.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej