x

Kolacja charytatywna na rzecz Ukrainy w restauracji Koneser Grill

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.03.2022

Szefowie kuchni lokali należących do Ferment Group przygotują 7 marca w restauracji Koneser Grill kolację, z której całkowity przychód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej zasilą też pieniądze zebrane podczas aukcji win.

Grafika: Michał Korolec, www.michalkorolec.com
Grafika: Michał Korolec, www.michalkorolec.com
Wydarzenie odbędzie się z inicjatywy Wojtka Bońkowskiego (www.winicjatywa.pl, „Ferment. Pismo o winie”, grupa restauracji skupionych w Ferment Group: Butchery&Wine, Le Braci, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Rozbrat 20). W trakcie Aperitivo odbędzie się też licytacja najlepszych etykiet z prywatnej kolekcji win Wojtka Bońkowskiego. Są to unikatowe butelki od cenionych producentów, z najlepszych roczników. Unikaty w formacie magnum przekazał również kolekcjoner Andrzej Różycki.

Szef Koneser Grilla Piotr Wójcik gościć będzie pozostałych szefów z Ferment Group i wspólnie przygotują popisowe dania każdej restauracji. Grzegorz Zięba z Kieliszków na Próżnej poda najbardziej rozpoznawalnego dla swojej kuchni tatara, Bartosz Szymczak z Rozbrat 20 postawił na aktualnie bardzo sezonowe owoce morze. Przemek Samul z Le Braci wraz z początkiem wiosny poda po mistrzowsku przygotowane warzywa, a Marek Burakowski z Butchery&Wine grillowanego rib eye’a.

Nad wszystkim będzie czuwał Piotr Wójcik, który zadba o to, aby ogień w kuchni Koneser Grill nie zgasł. O wina zatroszczy się Beata Gawęda-Pawełek, właścicielka firmy importującej wina Vini e Affini oraz sieci sklepów Wine Corner i wine baru Grono.

– Wierzymy, że również my ludzie kochający jedzenie i wino możemy realnie przyczynić się do pomocy naszym sąsiadom, robiąc to, co umiemy najlepiej. Wielu z naszych przyjaciół, kolegów i współpracowników pozostawiło na Ukrainie swoje rodziny. Część z nich, znajduje się na terenach oblężonych, z których na razie nie mogą wyjechać. Nasza akcja ma również na celu udzielenie im wsparcia, którego tak bardzo obecnie potrzebują.
Otwieramy dla was nasze drzwi, gotujemy z serca, wyciągami z piwniczek gromadzone latami perełki, bo tak trzeba – mówi Wojtek Bońkowski.

Daniel Pawełek, właściciel Ferment Group dodaje – To zaangażowanie moich pracowników, którzy w trakcie swoich dni wolnych chcą przyjść do pracy, czy przekazać na pomoc Ukrainie własne napiwki, daje mi siłę i energię to realizowania takich przedsięwzięć.

Miejsce: Koneser Grill ul. Ząbkowska 29 (Centrum Praskie Koneser)
Czas: 7 marca, 18.30 - 21.00 Aperitivo, 19.30 aukcja win
Bilety w cenie 500 zł za osobę można kupić na tej stronie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej