x

Coffeedesk i polskie palarnie kawy dla Ukrainy

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    02.03.2022

W spółce Coffeedesk działa sztab kryzysowy, który wdraża projekty pomocowe dla Ukraińców. Kołobrzeski omnichannel dostarcza gorącą kawę i herbatę uchodźcom oraz wolontariuszom. 10% ze sprzedaży kawy z polskich palarni przeznaczy na organizacje pomagające Ukrainie.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Priorytetem powołanego w Coffeedesk sztabu kryzysowego jest zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom Coffeedesk ukraińskiego pochodzenia, jak i ich rodzinom. Weryfikowane są także możliwości zatrudnienia nowych osób z Ukrainy – w firmie i w środowisku branżowym. Trwają rozmowy nad wspólnymi działaniami z partnerami biznesowymi i dostawcami kawy, herbaty czy akcesoriów, takich jak kubki i pojemniki termiczne.

Do współpracy zaproszono także polskie palarnie kawy. Od 1-10 marca, 10% ze sprzedaży kawy z polskich palarni zostanie przeznaczone na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Pozyskane w ten sposób środki będą przekazywane wybranym organizacjom na bieżąco w trakcie akcji. Coffeedesk rozważa też przedłużenie projektu w miarę potrzeb. Specjalna oferta dla Ukrainy dostępna jest na stronie: https://www.coffeedesk.pl/promotion/wsparcie-dla-ukrainy/

W pomoc zaangażowały się też kawiarnie Coffeedesk i jej pracownicy. W tym tygodniu w Warszawie i Kołobrzegu, gdzie znajdują się showroomy marki, Coffeedesk rozpocznie także dostarczanie gorącej kawy i herbaty ukraińskim uchodźcom oraz pomagającym im wolontariuszom.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ankieta - chcemy poznać Twoje zdanie o OuiChef.pl i "Food Service"

Co Ci się podoba na naszym portalu i w naszym magazynie, a co chciałbyś zmienić? O czym i o kim przeczytać, kogo posłuchać, w jakiej formie? My postaramy się spełnić te życzenia, a dla każdego, kto wypełni ankietę przygotowaliśmy prezent - półroczną prenumeratę "Food Service".

Whisky Live Warsaw po raz dziewiąty w stolicy

Festiwal Whisky Live Warsaw powraca! 28 i 29 października na gości imprezy czekać będą wyjątkowe sesje degustacyjne masterclass oraz rekordowa liczba wystawców.

Mistrzowskie kolacje w Instytucie Kulinarnym Transgourmet

Od 3 października przez 6 tygodni można spróbować mistrzowskich dań Juniorów z Kadry Narodowej Polskich Kucharzy podczas kolacji degustacyjnej w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Te same potrawy zaserwują jurorom Kulinarnego Pucharu Świata, którego finał odbędzie się w listopadzie w Luksemburgu.

Owca Showroom Food najlepszym tegorocznym wystawcą na Nocnym Markecie w Warszawie

Plebiscyt Nocne Koty 2022 - na najlepszych tegorocznych wystawców street foodu na Nocnym Markecie w Warszawie - rozstrzygnięty! Finał głosowania był najważniejszym wydarzeniem ostatniego w tym sezonie weekendu na starym dworcu Warszawa Główna.

McDonald’s pomału wraca na Ukrainę

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę McDonald's otworzył swoje restauracje w Kijowie. Póki co, sieć sprzedaje jedynie posiłki na wynos we współpracy z firmami kurierskimi i za pośrednictwem aplikacji McDelivery.

Nocny Market w Warszawie - zakończenie sezonu 2022

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin - tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym - królestwo street foodu w Warszawie. Przed nami weekend zamykający tegoroczny sezon, podczas którego rozstrzygnięty zostanie plebiscyt Nocne Koty 2022.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej