x

Witek Iwański otwiera restaurację Hub.Praga w Warszawie

Kategoria: Miejsca    25.02.2022

Autorska restauracja znanego szefa kuchni Witka Iwańskiego mieści się w zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze. Hub.Praga wystartuje 4 marca.

Restauracja Hub.Praga na warszawskiej Pradze. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Hub.Praga na warszawskiej Pradze. Zdjęcie: materiały prasowe
Były head chef restauracji w hotelu Raffles Europejski i Aruana Restaurant w hotelu Narvil Conference zamarzył o własnym lokalu. Marzenie się spełniło – jego koncept Hub.Praga powstał w niewielkim, świeżo wyremontowanym wnętrzu zabytkowej kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 22 na warszawskiej Pradze.

Witek Iwański, właściciel i szef kuchni restauracji Hub.Praga. Zdjęcie: materiały prasowe
Witek Iwański, właściciel i szef kuchni restauracji Hub.Praga. Zdjęcie: materiały prasowe
Karta dań zbudowana jest wokół niewielkich porcji potraw przygotowanych z dostępnych w danym sezonie składników. – Lokal jest dość mały i kameralny. Mamy 20 miejsc siedzących i wpływa to także na to, co możemy w nim serwować. Proponuję więc gościom koncept niedużego menu – mówi Witek Iwański.

W menu Hub.Praga znajdzie się dorsz skrei. Zdjęcie: materiały prasowe
W menu Hub.Praga znajdzie się dorsz skrei. Zdjęcie: materiały prasowe
Taka filozofia karty ma zachęcać do tego, by podczas jednej wizyty w Hub.Praga zamówić kilka różnorodnych potraw. Klienci będą mieli także możliwość wybrania menu degustacyjnego złożonego z wszystkich dań.
A czego konkretnie można będzie spróbować w praskiej restauracji?

– Na pewno w menu znajdzie się dorsz skrei. Mamy końcówkę sezonu na tę rybę i cieszę się, że zdążę ją wykorzystać. W karcie pojawi się także sporo warzyw, na przykład panierowany seler. Niektóre dania mogą wydawać się z pozoru luksusowe i drogie, ale chcę serwować je nieco inaczej, by były bardziej dostępne, jak np. surf and turf przygotowany z ostryg z kurczaka. Wśród deserów będzie na pewno rabarbar, na którego sezon dopiero się zaczyna – opowiada Witek Iwański.

Desery w Hub.Praga Witka Iwańskiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Desery w Hub.Praga Witka Iwańskiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Iwański jest zdobywcą tytułu Chef de L’Avenir przyznawanego przez Akademię Gastronomiczną w Polsce młodym obiecującym szefom kuchni. Na swoim koncie posiada także takie laury jak: Młody Talent (2015) i Szef Roku (2018) przyznane przez przewodnik Gault Millau Polska. Przed otwarciem własnej restauracji pracował m.in. jako head chef w restauracji hotelu Europejskiego Raffles oraz restauracji Aruana w hotelu Narvil Conference.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Nowe restauracje w Fabryce Norblina

Gastronomiczna oferta Fabryki Norblina poszerzyła się o nowe lokale. To Bocca Ristorante & Pizzeria z włoską kuchnią i pizzą neapolitańską, SOUL on the grill serwujący amerykański comfort food i restauracja Paradiso z kuchnią międzynarodową. Za kilka dni otworzy się legendarny tex-mex - Blue Cactus,

Aleksander Baron stawia na ziemniaczany fast food Kartoszki na warszawskim brzegu Wisły

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki - fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów: od gzika, przez tzatziki, wędzony ser z Wiżajn czy boczniaki, po kimchi.

Nowa kawiarnia Green Caffè Nero w sercu Wrocławia

Green Caffè Nero poszerzyła sieć swoich kawiarni o nowy lokal przy ul. Szewskiej 8 we Wrocławiu. Nowoczesna architektura miejsca oraz jego usytuowanie wśród ceglanych kamienic odzwierciedlają kontrasty, którymi zachwyca turystów to pełne historii miasto.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej