x

Tradycje kulinarne Zamojszczyzny w restauracji Akademia

Kategoria: Miejsca    23.02.2022

Przez najbliższy miesiąc w restauracji Akademia na warszawskim Mokotowie będzie można skosztować przysmaków z Zamojszczyzny. - To zdrowa kuchnia pełna kasz, ziemniaków i ciekawych połączeń - mówi szef kuchni Michał Zygmunt, który sam pochodzi z tego regionu.

Z menu \"zamojskiego" restauracji Akademia - sałatka z wędzoną kaczką. Zdjęcie: materiały prasowe
Z menu \"zamojskiego" restauracji Akademia - sałatka z wędzoną kaczką. Zdjęcie: materiały prasowe
Polskie potrawy regionalne wciąż pozostają na marginesie gastronomicznych trendów. Dlatego restauracja Akademia chce zaprezentować swoim gościom zwyczaje kulinarne Zamojszczyzny. Wybór jest nieprzypadkowy, bo szef kuchni Akademii Michał Zygmunt pochodzi z tego regionu.

W Akademii cyklicznie do karty dań dołączane jest oddzielne menu „Paleta Smaków”, w którym polecane są regionalne potrawy ze świata. Od 23 lutego przez miesiąc w „Palecie Smaków” znajdą się zamojskie dania.

– Kuchnia Zamojszczyzny to kuchnia mojego dzieciństwa. Kojarzy mi się z domem rodzinnym, z moją mamą i babcią, które uczyły mnie gotować i przekazały mi tajniki naszych regionalnych smaków – mówi Michał Zygmunt. – Jest mieszanką wpływów wielu kultur, dzięki czemu zyskała unikalne walory smakowe. To bardzo skromna, ale zdrowa kuchnia pełna kasz, ziemniaków i ciekawych połączeń – dodaje.

Goście restauracji będą mogli skosztować pieróga biłgorajskiego (pieczeń z kaszy gryczanej, białego sera i ziemniaków, konsystencją przypominająca pasztet), który w Akademii będzie podawany ze zsiadłym mlekiem, a także pierogów z kaszą i białym serem oraz flaków po zamojsku. W menu znajduje się również sałatka z wędzoną kaczką, filety z pstrąga z pieczonym ziemniakiem i sosem z ogórków kiszonych oraz zrazy
z dzika z kaszą gryczaną i buraczkami.
Nie zabraknie słodkości. Na deser serwowane będą  racuchy z jabłkiem, podane z sosem z czarnej porzeczki i jogurtowymi lodami.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej