x

Tłusty Czwartek. Jakie są ulubione pączki Polaków?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    22.02.2022

W Tłusty Czwartek cukiernie są oblegane, a my objadamy się pączkami i innymi tłusto-słodkimi przysmakami bez wyrzutów sumienia. Na jaki rodzaj pączków decydujemy się najczęściej? Ile sztuk dostarczyli w zeszłym roku kurierzy Glovo? Gdzie mieszka największy łasuch w Polsce?

Pączki w Tłusty Czwartek - rozpusta bez wyrzutów sumienia. Zdjęcie: Shutterstock.com
Pączki w Tłusty Czwartek - rozpusta bez wyrzutów sumienia. Zdjęcie: Shutterstock.com
Można śmiało stwierdzić, że Tłusty Czwartek to najsłodszy dzień w roku, bowiem do naszych brzuchów trafia niezliczona ilość pączków i faworków. Doskonale wie o tym Glovo – miejscy kurierzy w zeszłoroczne święto dostarczyli w Polsce 13635 pączków! Najwięcej zamówili ich mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Poznania.

Tłusty Czwartek - historia w pigułce
Data tego święta jest ruchoma, wywodzi się z kalendarza chrześcijańskiego. To ostatni czwartek przed Wielkim Postem i – według tradycji – tego dnia chrześcijanie mogą się objadać przysmakami, bo potem czeka ich wstrzemięźliwość od spożywania niektórych pokarmów.

W dawnych czasach Tłusty Czwartek nie obfitował w słodkości, a... tłuste mięsa, słoninę czy boczek. Tradycja uległa jednak zmianie i teraz Polacy najchętniej objadają się pączkami. Istnieje nawet przesąd, że zjedzenie choć jednego tego słodkiego przysmaku gwarantuje powodzenie i szczęście na dalszą część roku.

Możemy być więc pewni, że mieszkaniec Warszawy, który w zeszłoroczne święto złożył zamówienie poprzez Glovo na aż 50 pączków z pewnością miał szczęśliwy rok!

Pączek królem dnia
Choć różnych wariacji słodkości mamy pod dostatkiem, ten dzień zdecydowanie należy do pączków. Według danych Glovo, w Tłusty Czwartek najczęściej decydujemy się na klasyczny pączek z powidłami pokryty cukrem pudrem lub lukrem, ale także wariant z lukrem i skórką pomarańczową oraz ten nadziany czekoladą.

Chętnie wybieramy także faworki, zwane również w niektórych regionach Polski chrustem lub chruścikami, czyli tradycyjne, chrupkie ciasteczka o charakterystycznym kształcie, smażone w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gastronomia walczy o przetrwanie! Na jaką pomoc państwa może liczyć?

Aż 67 proc. firm branży gastronomicznej oraz eventowej w Polsce całkowicie wstrzymało działalność z powodu pandemii - wynika z ankiety serwisu Briefly. 32 proc. działa w ograniczonym stopniu, oferując jedzenie na wynos lub z dowozem, a jedynie 1-2 proc. funkcjonuje normalnie.

Grafik pracy w McDonald's trafił pod lupę UODO

Plik zawierający dane osobowe pracowników McDonald's dostępny był w publicznym katalogu. Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnia sprawę.

Karta napojów w ogródkach restauracyjnych - postaw na różnorodność

Różnorodność to słowo klucz przy wyborze napojów do menu restauracyjnego ogródka. Co powinno się w nim znaleźć? Odpowiedź na to pytanie zależy nie tylko od tego, jaki typ restauracji prowadzimy.

Wegetarianie w Polsce rosną w siłę - raport Pyszne.pl

Co trzeci mieszkaniec Warszawy, Krakowa czy Wrocławia zna smak roślinnych zamienników mięsa. Liczba wegetarian w Polsce pozostaje od zeszłego roku na stałym poziomie, zwiększa się jednak odsetek osób, które rozważają wykluczenie mięsa z diety. Wpływ na to ma poszerzająca się oferta dla wegetarian.

Dezynfekcja na co dzień

W nowej rzeczywistości po lockdownie restauratorzy i hotelarze większą wagę przywiązują do stosowania środków do dezynfekcji powierzchni, ciała oraz oczyszczania powietrza. Jest wiele metod i produktów dezynfekujących, a ich wybór zależy od docelowego przeznaczenia.

Menu do ogródków. Co wybrać?

Ponowne otwarcie gastronomii wymaga od restauratorów stworzenia menu, które dobrze sprawdzi się zarówno w nowo otwartych ogródkach, jak i będzie mogło być serwowane we wnętrzu lokalu. Dania powinny nadawać się do sprawnego przygotowania i być na tyle proste, aby przyciągnąć grono nowych gości.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej