x

Przygotowania polskich juniorów do Kulinarnego Pucharu Świata

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    21.02.2022

Juniorzy z Kadry Narodowej Polskich Kucharzy przygotowują się do Kulinarnego Pucharu Świata, który odbędzie się w październiku w Luksemburgu. O medale będą rywalizowali m. in. z drużynami z całej Europy, Ameryki Południowej, a nawet Australii.

Kadra zaplanowała już cykliczne treningi, które pomogą w jak najlepszym przygotowaniu się do wyjazdu na Villeroy & Boch Culinary World Cup 2022 w Luksemburgu. Pierwsze zgrupowanie juniorów odbyło się 30 i 31 stycznia w Instytucie Kulinarnym Transgourmet.  
 
Juniorzy ćwiczyli swoje umiejętności pod czujnym okiem: Bartosza Petera – głównego trenera i eksperta Instytutu Kulinarnego Transgourmet, Sebastiana Krauzowicza – trenera & team managera, Marcina Gruszki – trenera, Michała Świerada – trenera cukiernictwa oraz Lecha Plucińskiego – konsultanta drużyny.
 
Jest o co walczyć – Kulinarny Puchar Świata to jedno z najważniejszych wydarzeń gastronomicznych organizowane od 1986 roku co 4 lata. Mistrzostwa mają na celu popularyzację idei głoszącej, że kuchnia wzbogaca życie i jest jego ważną częścią.
 
Dwie konkurencje
Zmagania finałowe będą odbywały się w dwóch konkurencjach. Pierwsze zadanie to symulacja działania restauracji. Kadra musi przygotować trzydaniowe menu dla 70 osób na sali (potrawy będą serwowane przez profesjonalnych kelnerów).
 
Następne zadanie to zaprezentowanie bardziej skomplikowanego menu, którego walory smakowe i estetyczne oceni jury, składające się z 10 osób. W odróżnieniu od pierwszej konkurencji, tym razem kucharze są odpowiedzialni również za samodzielne przyniesienie potraw do stolika jurorskiego, a także opowiedzenie o nich i udzielenie odpowiedzi  na ewentualne pytania osób oceniających.
 
Polskie akcenty w konkursowych daniach
Nasza reprezentacja stawia na potrawy z nutką polskości. Chce w ten sposób promować regionalne smaki i produkty. Przygotowywane menu uwzględnia również aktualne trendy kulinarne, takie jak kuchnia bezglutenowa, wegetariańska czy wegańska.
 
– Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy promuje Polskę i rodzimą kuchnię na arenie międzynarodowej. W swoich daniach interpretujemy polskie smaki i przedstawiamy je w nowoczesnym wydaniu, uwzględniając światowe trendy – mówi Bartosz Peter, kapitan Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy i Ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet.  
 
Nasza reprezentacja ma już wiele sukcesów na swoim koncie. Warto chociażby wspomnieć 3 srebrne medale zdobyte na Olimpiadzie w Stuttgarcie, a także 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale, którymi zawodnicy zostali nagrodzeni podczas Kulinarnego Pucharu Świata w 2018.
 
Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Krakowski TAG. na liście 100 najlepszych koktajlbarów na świecie

Na tydzień przed ogłoszeniem listy najlepszych koktajbarów The World’s 50 Best Bars 2022, poznaliśmy drugą pięćdziesiątkę lokali, które uplasowały się na pozycjach od 51 do 100. Wśród wyróżnionych na 97. lokacie znalazł się krakowski TAG.

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej