x

Do Polski przyjechało wino, które ma 144 lata! To gratka dla kolekcjonerów i inwestorów

Kategoria: Wino    21.02.2022

Prawdopodobnie najstarszym winem, które można dziś kupić w Polsce, jest Leon XIII Pedro Ximénez, wyprodukowane w hiszpańskiej winiarni González Byass w 1878 r. Dwie butelki tego unikatowego trunku sprowadził Dom Wina na zamówienie kieleckich delikatesów Wehikuł Smaku.

Sherry Leon XIII Pedro Ximénez ma 144 lata! Zdjęcie: materiały prasowe
Sherry Leon XIII Pedro Ximénez ma 144 lata! Zdjęcie: materiały prasowe
Historia obu butelek wiąże się z papiestwem. Pedro Nolasco González de Soto, syn założyciela winiarni González Byass – jednej z najsłynniejszych andaluzyjskich bodeg –  zadedykował wino nowo wybranemu papieżowi Leonowi XIII (pontyfikat w latach 1878-1903). Z archiwów wynika, że trunek mógł zostać wyprodukowany przez samego założyciela winiarni, Manuela Marię Gonzaleza. Przez kolejne 144 lata 80-litrowa beczka z winem spoczywała nietknięta w ogromnych magazynach winiarni.

– Gdy robiono to wino w połowie XIX wieku, filoksera jeszcze nie dotarła do Jerez – mówi  Mauricio González Gordon, obecny prezes i członek rodziny właścicieli winiarni w piątym pokoleniu. – Jesteśmy zachwyceni, że możemy wypuścić ten klejnot jako część naszej rzadkiej Kolekcji Win Skończonych (Vinosfinitos). Na sprzedaż trafiło tylko 78 butelek. Pozostałe 20 będzie przechowywane w rodzinnym archiwum butelek Gonzálezów, El Aljibe. Wyjątkowość sherry León XIII wynika nie tylko z jego wieku, ale również z tego, że nie zostało wzmocnione, a jego naturalny poziom alkoholu wynosi 9%. Oznacza to, że technicznie rzecz biorąc, nie może być uznana za sherry – komentuje Mauricio González Gordon.

Wino za 17 tysięcy
Dwie butelki unikatowego wina zostały sprowadzone do Polski przez Dom Wina. Zamawiającym były kieleckie delikatesy Wehikuł Smaku. Koszt jednej butelki to blisko 17 tys. zł. Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina, wyjaśnia, że tak starych, dostępnych w sprzedaży, i nadal smacznych win jak Leon XIII, jest na rynku  mało.

– Wiele winiarni ma swoje archiwa z winami sprzed kilkudziesięciu, czasem 200, 300 lat, ale przeważnie nie nadają się do picia no i nie są na sprzedaż. Z winem od González Byass nie ma tego problemu, bowiem jest długowieczne. Tę cechę zawdzięcza wysokiej zawartości cukru resztkowego, bo to aż 656 g/l i dobrej kwasowości. Degustacja bardzo starego wina to jak podróż w czasie, którą przeżywamy wszystkimi zmysłami: wzroku, węchu, smaku. Zazdroszczę temu, kto otworzy tę butelkę – mówi Paweł Gąsiorek.

Sherry to ich specjalność
Firma González Byass powstała w 1835 roku. Ta hiszpańska winiarnia, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, słynie z produkcji wybitnej sherry. To w ich portoflio znajduje się  Tio Pepe, najpopularniejsza marka tego wina na świecie eksportowana do 103 krajów.
Dziś González Byass odpowiada za 15 procent całkowitej powierzchni upraw winorośli w ramach Denominación de Origen Jerez-Xérès-Sherry. Siedziba firmy znajduje się w Jerez, w Andaluzji (niedaleko Kadyksu).

O winie Leon XIII Pedro Ximénez
To słodkie wino, w ustach lekkie. Jest zaskakująco świeże i złożone. Wyczujemy w nim nuty suszonych fig, orzechów włoskich, melasy i kawy.
Zawartość alkoholu 9%
Zawartość cukru resztkowego 656g/l
Kwasowość 12,7 g/l
PH:3,25

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Regionalne zawody sommelierskie

Sommelierzy z całej Polski mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w regionalnych zawodach tematycznych. Jesienią Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zorganizuje konkursy Grand Prix w Katowicach (4 września), Gdańsku (18 września) i Szczecinie (4-5 listopada).

Piękna i pyszna Loara

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Gruzińskie wino podbija Polskę. Rozmowa z sommelierem Szymonem Milonasem

Polska jest trzecim największym odbiorcą gruzińskiego wina. W 2021 r. trafiło do nas 7 mln butelek tego trunku, co oznacza wzrost eksportu o 34% w porównaniu z 2020 r. Trafiają głównie do sprzedaży detalicznej, ale przecierają także szlaki w gastronomii.

"Wine Folly" - książkowa wersja słynnego serwisu Winefolly.com

Jesteś miłośnikiem wina? Ten praktyczny poradnik na pewno ci się przyda! Polska edycja "Wine Folly" została uhonorowana prestiżową nagrodą Best in the World Gourmand/ World cookbook Award.

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej