x

Najlepsze restauracje w Polsce według użytkowników Pyszne.pl

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    21.02.2022

Znamy 24 tegorocznych zwycięzców Pyszne.pl Awards. Najwięcej głosów, nagrodę główną i tytuł Restauracji Roku zdobyła łódzka Susharnia. Wyłoniono również najlepsze restauracje z kuchnią polską, włoską, amerykańską, azjatycką, bliskowschodnią i wegańską.

Łódzka restauracja Susharnia zwyciężyła  w 3 kategoriach Pyszne Awards 2022 - Restauracja Roku, Orient Express i Najlepsza Restauracja Województwa Łódzkiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Łódzka restauracja Susharnia zwyciężyła w 3 kategoriach Pyszne Awards 2022 - Restauracja Roku, Orient Express i Najlepsza Restauracja Województwa Łódzkiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Rozstrzygnięta właśnie siódma edycja plebiscytu popularnej platformy do zamawiania posiłków objęła 27 ogólnopolskich i lokalnych kategorii, w tym nowe – doceniające szczególne zaangażowanie restauracji na polu ekologii i kontaktu z klientami. Wyłoniono także najlepszą restaurację w każdym województwie oraz Sieć Roku, Debiut Roku i Social Media Ninję.

– Restauracje pracują na swój sukces codziennie. Ich pasja i pozytywna energia widoczna jest w opiniach użytkowników zamieszczanych w serwisie. Najlepsi z najlepszych mogli liczyć na swoich klientów także w głosowaniu rozstrzygającym o tegorocznych nagrodach – mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Hattrick łódzkiej Susharni
W tegorocznym konkursie najwyższe uznanie zyskała łódzka restauracja Susharnia, zwyciężając aż w 3 kategoriach: Restauracja Roku, Orient Express i Najlepsza Restauracja Województwa Łódzkiego. Oprócz tytułu, otrzyma zestaw narzędzi promocyjnych i pakiet opłaconych kuponów rabatowych dla swoich klientów.

– To bardzo duże wyróżnienie, zważywszy na to, że o wyniku nie decydowało małe jury, tylko głosy gości. Ten dowód docenienia ze strony klientów to najważniejsza nagroda z możliwych. Myślę, że podstawą naszego sukcesu jest dbałość o szczegóły, staranne wyjaśnianie każdej sytuacji i szybka reakcja na ewentualne niedociągnięcia. Dbałość o zadowolenie gości to podstawa dobrej reputacji. Klient który jest zadowolony – wraca. A klient, który jest zachwycony – nie tylko wraca, ale też opowiada o nas znajomym – mówi Mateusz Francew, właściciel Susharni.

Najlepsza kuchnia, social media i ekologia
Zupa pomidorowa i kotlet schabowy z warszawskiej restauracji Kucharek Sześć podbiły serca i zadowoliły podniebienia gości, zapewniając lokalowi pierwsze miejsce w kategorii Kuchnia Polska i tytuł Najlepszej Restauracji Województwa Mazowieckiego.

Zwycięzcą przebojowej kategorii Wege Fenomen okazał się krakowski Vegab, umiejętnie wydobywający pełnię smaku z sycącej kuchni roślinnej.

Laureatem nagrody Social Media Ninja została restauracja Ram Ram Ji z Gdyni, której chicken tikka masala nie tylko urzeka smakiem, ale też świetnie wygląda na zdjęciach i wzbudza żywe zainteresowanie w mediach społecznościowych.

Zwycięzcą w kategorii o wyjątkowym znaczeniu – Inicjatywy Proekologiczne – okazała się restauracja Komu hummus? z Gliwic, której działania na rzecz ograniczenia zużycia plastiku i wybór ekologicznych produktów od lokalnych rolników zasłużyły zdaniem klientów na najwyższe uznanie.

Zwycięzcy
• Restauracja Roku - Susharnia, Łódź
• Inicjatywy Proekologiczne - Komu hummus?, Gliwice
• Social Media Ninja - Ram Ram JI, Gdynia
• Debiut Roku - Scena Pierogowa Grabiszyńska, Wrocław
• Sieć Roku – Pasibus (Wrocław i 12 innych miast)
• Wege Fenomen    - Vegab, Kraków
• Orient Express  - Susharnia, Łódź
• Amerykański Sen - Głodzilla, Pińczów
• Włoska Uczta - Podgrzany Talerz, Szczecin
• Bliskowschodnie Odkrycie - Kebaby - Retail Park Mieszka, Szczecin    
• Kuchnia Polska - Kucharek Sześć, Warszawa
• Najlepsza Restauracja - Pomorskie - Dziana Dana, Gdynia
• Najlepsza Restauracja - Warmińsko-Mazurskie - Pizzeria Boska, Olsztyn
• Najlepsza Restauracja - Małopolskie - Bigger Burger, Kraków
• Najlepsza Restauracja - Kujawsko-pomorskie - Burger Patrol, Bydgoszcz
• Najlepsza Restauracja - Lubelskie - Eat&Go, Lublin
• Najlepsza Restauracja - Łódzkie - Susharnia, Łódź
• Najlepsza Restauracja - Podkarpackie - Dersim Kebab, Rzeszów
• Najlepsza Restauracja - Świętokrzyskie - Aroi Thai Restaurant, Kielce
• Najlepsza Restauracja - Śląskie - Ośrodek nad Dokawą, Pszczyna
• Najlepsza Restauracja - Wielkopolskie - Wehikuł Czasu, Zbąszyń    
• Najlepsza Restauracja - Lubuskie - Heey Pizza, Gorzów Wielkopolski
• Najlepsza Restauracja - Zachodniopomorskie - Heat's Pizza, Szczecin
• Najlepsza Restauracja - Mazowieckie - Kucharek Sześć, Warszawa
• Najlepsza Restauracja - Podlaskie - Toni Peperoni, Augustów
• Najlepsza Restauracja - Dolnośląskie - Mango Mama Rynek, Wrocław
• Najlepsza Restauracja - Opolskie - Dlaczego Nie, Opole    


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Marcin Przybysz i gościnnie Michał Kuter zapraszają na urodziny Epoki

Swoje pierwsze urodziny restauracja Epoka uczci wyjątkowymi kolacjami na cztery ręce, przygotowanymi przez szefów Marcina Przybysza (Epoka) i Michał Kutera z poznańskiego A nóż widelec. Z okazji jubileuszu stworzyli 15-przepisowe menu degustacyjne, które będzie serwowane tylko przez 4 dni.

Lubisz pizzę? Musisz spróbować tej!

Nie uwierzycie, jaką pizzę od dziś można zjeść w Warszawie.

Wielkie otwarcie Hali Gwardii, nowego miejsca na zakupowej i kulinarnej mapie Warszawy: 29 września - 1 października

Firma CBR Events, nowy operator Hali Gwardii po 125 latach od momentu pierwszego otwarcia obiektu przywraca warszawiakom historyczne miejsce zakupów i rodzinnych spotkań.

Restaurant Week Polska: Festiwalowe debiuty 2019

Od pięciu lat Restaurant Week Polska pokazuje Polakom nowoczesne dania restauracyjne we wszystkich zakątkach kraju. Podczas jesiennej edycji nie zabrakło debiutantów, zarówno jeśli chodzi o restauracje, jak i wyjątkowe produkty w nich serwowane.

KUKBUK POLECA PO RAZ TRZECI

"Kukbuk Poleca" to certyfikat jakości przyznawany przez magazyn kulturalno-kulinarny Kukbuk godnym zaufania producentom za rzetelność, zaangażowanie i pasję, dzięki którym powstają wyjątkowe produkty i miejsca.

Dania infuzowane dymem CBD na święto konopi w FoodX

Restauracje sieci FoodX czyli Mr.Pancake, PIZZA BOYZ, Ghost Burger i Vegan Pizza Club to jedne z niewielu, które co roku konsekwentnie celebrują 420, czyli 20 kwietnia - słynne święto miłośników konopi. Z tej okazji przygotowały dania infuzowane dymem CBD. Będą dostępne w menu do odwołania.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej