x

Wielkopolski Kucharz Roku 2022

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium    18.02.2022

Po dwuletniej pandemicznej przerwie wystartuje VII edycja konkursu kulinarnego Wielkopolski Kucharz Roku im. Rafała Jelewskiego. Odbędzie się 8 czerwca w malowniczym majątku Ostoja Chobienice k. Zbąszyna.

Celem konkursu jest odkrywanie, poznanie i zaprezentowanie kulinarnych tradycji Wielkopolski w jej współczesnej aranżacji, zgodnej z obowiązującymi światowymi trendami, jak również stworzenie okazji do spotkania kucharzy, wymiany poglądów i porównania profesjonalnych umiejętności. Zwycięzca Konkursu otrzyma nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2022.
Organizatorami wydarzenia są Kapituła Konkursu w składzie Joanna Ochniak, Dominik Brodziak, Barbara Surma i Tomasz Purol oraz firma FPMS – Doradztwo Unijne Joanna Ochniak.

Warunki konkursu
W konkursie mogą uczestniczyć kucharze z dowolnych zakładów gastronomicznych, zarówno hotelarskich jak i pojedynczych restauracji z całej Wielkopolski oraz kucharze urodzeni w Wielkopolsce, a pracujący w zakładach gastronomicznych w kraju i za granicą.

Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie dania głównego (7 porcji o gramaturze w przedziale 160-180 g) oraz sałatki (4 porcje). Obowiązkowym składnikiem dania głównego są pstrąg patroszony oraz jesiotr filet z Gospodarstwa Rybackiego Zielenica, olej z Manufaktury Łagowski (do wyboru smak: porowy, wędzone warzywa, suszone pomidory lub czosnek i szpinak). Do sałatki należy użyć: jabłka oraz Pepitki z czerwonej soczewicy i marchewki marki Bonduelle. Pozostałe składniki w gestii uczestnika.

Informacje dla zainteresowanych startem w konkursie
Kontakt : wkr_konkurs@wp.pl
TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ - 29 kwietnia 2022!
Zgłoszenie należy wysłać pocztą elektroniczną na adres: zgloszenie@konkursykulinarne.pl  
Decyduje data wpłynięcia zgłoszenia do organizatora konkursu. Ogłoszenie o zakwalifikowaniu się do konkursu najpóźniej 5 maja 2022.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie www.konkursykulinarne.pl

Nagrody
Prace konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury, które w ramach nagrody „GRA O STAŻ” zaproszą  wybranego przez siebie zawodnika na staż do swojej kuchni.
Na zawodników czekać będzie jeszcze wiele atrakcyjnych nagród finansowych i rzeczowych ufundowanych przez sponsorów oraz dwutygodniowy staż w kuchni pięciogwiazdkowego hotelu Heron Live w Gródku nad Dunajcem.

Wydarzenie
Poprowadzi je niezawodny duet: Marta Klepka i Tomasz Purol. Pełen emocji i przepełniony historią kuchni i smakami dzień zakończy gala, podczas której poznamy laureatów konkursu oraz przystąpimy do degustacji potraw przygotowanych przez zespół szefów kuchni z poznania pod egidą Dominika Brodziaka.
i mediach branżowych


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Riesling Weeks 2022 - degustacje w Katowicach i w Krakowie!

11 i 12 lipca w Katowicach i w Krakowie odbędą się degustacje win niemieckich organizowane przez Niemiecki Instytut Wina. To działania w ramach trwającej akcji Riesling Weeks 2022.

Polskie Wina po raz 9. w Poznaniu

11 czerwca do poznańskiego SPOT. zawitają winiarze z całej Polski, by zaprezentować swoje produkty w ramach 9. edycji festiwalu Polskie Wina. Dzień wcześniej odbędzie się konkurs winiarski Polskie Korki.

Ginweek - festiwal ginu

Moda na gin rozkwita w polskich barach! Od 1 do 19 czerwca w pięciu największych polskich miastach odbędzie się premierowa edycja festiwalu promocji kultury ginu - GinWeek. W ponad 60 topowych barach można skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 39 zł.

Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze

8 edycja Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze odbędzie się 26 i 27 sierpnia. Degustacje, warsztaty, prelekcje i muzyka na żywo to tylko część atrakcji, które po raz kolejny będą czekać na gości imprezy.

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2022

Najlepsi sommelierzy wystartują 4-5 czerwca w 21. Mistrzostwach Polski Sommelierów. Konkurs odbędzie się w salach hotelu Regent w Warszawie. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

World of Coffee Milan 2022

World of Coffee 2022, targi które miały odbyć się w Warszawie zostały przeniesione do Mediolanu. Dochód z biletów wstępu na impreze zostanie przekazany ukraińskim firmom z branży kawowej.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej