x

Paweł Kazanowski autorem sukcesu Zumy w Dubaju. Restauracja zajęła 2. miejsce na liście 50 Best Restaurants

Kategoria: Ludzie    16.02.2022

Zlokalizowana w Dubaju restauracja Zuma uplasowała się na drugim miejscu ogłoszonej niedawno listy Middle East & North Africa's 50 Best Restaurants. Mało kto wie, że executive chefem w tym lokalu jest Polak, Paweł Kazanowski.

Paweł Kazanowski. executive chef w restauracji Zuma  w Dubaju. Zdjęcie: materiały prasowe
Paweł Kazanowski. executive chef w restauracji Zuma w Dubaju. Zdjęcie: materiały prasowe
Znajdująca się w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich Zuma należy do sieci rozsianych po całym świecie restauracji. Serwuje dania współczesnej kuchni japońskiej: od sushi, przez ryby i owoce morza, kończąc na mięsach z grilla i stekach z wołowiny wagyu.

– Zuma stworzyła własny kanon kuchni japońskiej. Tam, gdzie Japonia wykazuje powściągliwość, Zuma oferuje nadmiar. Zasadniczo wykorzystuje techniki związane z japońską kuchnią i łączy je z blichtrem oraz przepychem Zachodu, aby osiągnąć sukces – czytamy w opisie restauracji na stronie  50 Best Restaurants.

Spośród dań w menu uwagę autorów zestawienia 50 Best Restaurants zwrócił przede wszystkim antrykot z japońskim sosem wafu, czarny dorsz w marynacie miso i pieczony na cedrowym drewnie kurczak. Na liście 50 najlepszych restauracji Bliskiego Wschodu Zumę wyprzedził tylko jeden lokal – 3 Fils, również położony w Dubaju.

Za sukces Zumy opowiada Paweł Kazanowski i jego zespół. Polak pracuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 12 lat, a swoją przygodę z Zumą zaczynał od londyńskiego lokalu sieci. Dziś jako executive chef odpowiada za restauracje w Dubaju, Abu Dhabi, Turcji i w Austrii, a wkrótce także za otwierającą się w tym roku Zumę na Ibizie.
Jak podkreśla, praca w jednym miejscu przez tyle lat nie byłaby możliwa, gdyby nie zespół ludzi, który na co dzień mu towarzyszy.

– Gdybym nie miał ze sobą takiej ekipy, ludzi z którymi tutaj współpracuję, to bym w Dubaju nie został. Po tylu latach nadal czuję się zadowolony z pracy. Mówimy, że jesteśmy firmą rodzinną i może brzmi to dziwnie, bo mamy na świecie już chyba 14 restauracji, ale staramy się zapewniać komfortowe warunki wszystkim pracownikom. Każdy, od pomocy kuchennej po managera, traktowany jest podmiotowo, z szacunkiem – mówi Paweł Kazanowski.
Takie podejście zdaje się procentować. Dubajska Zuma jest bowiem miejscem, które szkoli kolejnych pracowników wysyłanych następnie do innych lokali sieci.

– Z tej restauracji wysyłamy kucharzy na cały świat. W naturalny sposób stworzyliśmy system treningowy. Dajemy ludziom szansę, by mogli się rozwijać. Często decydują się z nami zostać i są zadowoleni. To daje dużą satysfakcję – mówi executive chef Zumy w Dubaju.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dobro&Dobro Cafe rusza na podbój Europy i nie tylko

O początkach firmy, jej kolejnych konceptach, planach i gustach kawowych opowiadają Inna Yarova i Oleg Yarovyi, właściciele sieci Dobro&Dobro Cafe, Sushi:Sushi Cafe, Prosecco Oyster Bar.

Robert Trzópek: polska kuchnia regionów

W swojej restauracji Bez Gwiazdek postawił na odważny pomysł - serwowanie tylko dań regionalnych. Co miesiąc spróbujemy w niej menu z różnych części Polski. Z Robertem Trzópkiem rozmawiamy o kulinarnym potencjale regionów, najlepszych polskich produktach i przyszłości fine diningu.

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej