x

Paweł Kazanowski autorem sukcesu Zumy w Dubaju. Restauracja zajęła 2. miejsce na liście 50 Best Restaurants

Kategoria: Ludzie    16.02.2022

Zlokalizowana w Dubaju restauracja Zuma uplasowała się na drugim miejscu ogłoszonej niedawno listy Middle East & North Africa's 50 Best Restaurants. Mało kto wie, że executive chefem w tym lokalu jest Polak, Paweł Kazanowski.

Paweł Kazanowski. executive chef w restauracji Zuma  w Dubaju. Zdjęcie: materiały prasowe
Paweł Kazanowski. executive chef w restauracji Zuma w Dubaju. Zdjęcie: materiały prasowe
Znajdująca się w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich Zuma należy do sieci rozsianych po całym świecie restauracji. Serwuje dania współczesnej kuchni japońskiej: od sushi, przez ryby i owoce morza, kończąc na mięsach z grilla i stekach z wołowiny wagyu.

– Zuma stworzyła własny kanon kuchni japońskiej. Tam, gdzie Japonia wykazuje powściągliwość, Zuma oferuje nadmiar. Zasadniczo wykorzystuje techniki związane z japońską kuchnią i łączy je z blichtrem oraz przepychem Zachodu, aby osiągnąć sukces – czytamy w opisie restauracji na stronie  50 Best Restaurants.

Spośród dań w menu uwagę autorów zestawienia 50 Best Restaurants zwrócił przede wszystkim antrykot z japońskim sosem wafu, czarny dorsz w marynacie miso i pieczony na cedrowym drewnie kurczak. Na liście 50 najlepszych restauracji Bliskiego Wschodu Zumę wyprzedził tylko jeden lokal – 3 Fils, również położony w Dubaju.

Za sukces Zumy opowiada Paweł Kazanowski i jego zespół. Polak pracuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 12 lat, a swoją przygodę z Zumą zaczynał od londyńskiego lokalu sieci. Dziś jako executive chef odpowiada za restauracje w Dubaju, Abu Dhabi, Turcji i w Austrii, a wkrótce także za otwierającą się w tym roku Zumę na Ibizie.
Jak podkreśla, praca w jednym miejscu przez tyle lat nie byłaby możliwa, gdyby nie zespół ludzi, który na co dzień mu towarzyszy.

– Gdybym nie miał ze sobą takiej ekipy, ludzi z którymi tutaj współpracuję, to bym w Dubaju nie został. Po tylu latach nadal czuję się zadowolony z pracy. Mówimy, że jesteśmy firmą rodzinną i może brzmi to dziwnie, bo mamy na świecie już chyba 14 restauracji, ale staramy się zapewniać komfortowe warunki wszystkim pracownikom. Każdy, od pomocy kuchennej po managera, traktowany jest podmiotowo, z szacunkiem – mówi Paweł Kazanowski.
Takie podejście zdaje się procentować. Dubajska Zuma jest bowiem miejscem, które szkoli kolejnych pracowników wysyłanych następnie do innych lokali sieci.

– Z tej restauracji wysyłamy kucharzy na cały świat. W naturalny sposób stworzyliśmy system treningowy. Dajemy ludziom szansę, by mogli się rozwijać. Często decydują się z nami zostać i są zadowoleni. To daje dużą satysfakcję – mówi executive chef Zumy w Dubaju.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej