x

Natalia Kwiatkowska zwyciężczynią Mistrzostw Polski Barista

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.02.2022

Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. W rozgrywanych tego samego dnia Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik i Coffee in Good Spirits na podium stanęła Agnieszka Rojewska, konsultantka branży kawiarnianej.

Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
13 lutego w Warszawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Barista. Poza tym najlepsi krajowi bariści rywalizowali także w Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik, gdzie zadaniem uczestników jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia oraz w zawodach Coffee in Good Spirits, w których należy wykazać się umiejętnością łączenia kawy z dowolnym alkoholem. We wszystkich zmaganiach na najwyższym podium stanęły kobiety.

W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod presją czasu i emocji
Najlepszą baristką została Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters.
– Naszym zadaniem było zaprezentowanie produktów, które serwujemy: czterech espresso, czterech napojów mlecznych na bazie espresso oraz czterech napojów autorskich bez użycia alkoholu – opowiada nowa Mistrzyni Barista Polski, której w zawodach towarzyszył mąż.

To on m.in. wypalał kawę. Na scenie Natalia Kwiatkowska musiała polegać na sobie i swoich umiejętnościach.
– Sami wybieramy surowiec, sami wypalamy kawę, sami się przygotowujemy. Musimy zrobić to najlepiej jak potrafimy, pod presją czasu, emocji i wielu innych czynników, które towarzyszą takiemu występowi. Jesteśmy tylko ludźmi i tak zwany czynnik ludzki zawsze może zawieść. Staramy się, żeby tak nie było. Tym razem się udało. Zdolności nie zawiodły, nie zawiodła pamięć – mówi tegoroczna mistrzyni.

Podwójny sukces
W pozostałych zawodach – Mistrzostwach Cezve/Ibrik oraz Coffee in Good Spirits – bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Rojewska, która zajęła w obu przypadkach pierwsze miejsce. Na co dzień pracuje jako konsultantka branży kawiarnianej  i jest jedną z weteranek organizowanych przez SCA Poland zawodów. Na podium staje rok rocznie od 2014 r.

W zawodach Cezve/Ibrik zadaniem jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia. Dżezwa (w zależności od kraju obowiązują też inne nazwy – cezve lub ibrik) to tradycyjny sposób zaparzania rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie, który za sprawą takich organizacji jak m.in. SCA Poland zaczyna być stosowany w specjalistycznych kawiarniach.

– Ta metoda od wieków pozostała niezmieniona. Parzenie w tygielku przy użyciu ognia czy gorącego piasku to po prostu inny sposób wyciągnięcia z kawy substancji rozpuszczalnych. W XVI wieku nie było ekspresów, filtrów czy czajników do podgrzewania wody, więc kawę robiono w jednym naczyniu, tzw. tygielku – tłumaczy Mistrzyni Cezve/Ibrik 2021 Agnieszka Rojewska.

Choć tak tradycyjna metoda zaparzania wydaje się nie mieć nic wspólnego ze światem kawy speciality, to sposób oceny zmagań zawodników nie różni się bardzo od kryteriów w innych konkurencjach.
– Chodzi o to, by wybrać odpowiednią kawę, zrozumieć jak zaparzyć ją najlepiej, a następnie przedstawić sędziom i uargumentować swój wybór oraz sposób działania – mówi Rojewska.

Przed Mistrzostwami Świata w Australii
Natalia Kwiatkowska, podobnie jak Agnieszka Rojewska, nie jest debiutantką w zawodach. W World Barista Championships w 2015 roku zajęła 32. miejsce, w 2016 roku w Dublinie uplasowała się na 7. pozycji, a rok później w Seulu na 19.

Jesienią tego roku po raz kolejny zawalczy o tytuł Mistrzyni Świata.
– To już dwunasty rok z rzędu, gdy uczestniczymy w konkursach. Polski finał się zakończył, ale to nie oznacza końca zmagań. Mamy dużo do przeanalizowania i przemyślenia przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Australii. Byliśmy na scenie mistrzostw świata cztery razy, mamy sporo doświadczenia. Kawą żyjemy na co dzień – podsumowuje Kwiatkowska.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Rozdanie nagród przewodnika Michelin krakowskim restauracjom

21 listopada w restauracji Trzy Rybki w Hotelu Stary w Krakowie odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2019 Main Cities of Europe krakowskim restauracjom.

Projekcja świetlna na katowickim Spodku z okazji Dnia Własnego Biznesu

13 października obchodzony był międzynarodowy Dzień Własnego Biznesu. Z tej okazji katowicki Spodek rozświetliło hasło symbolicznie wyrażające wsparcie dla niezależnych polskich przedsiębiorców z sektora MSP, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich roku.

The World’s 50 Best Restaurants powróci na żywo i w internecie

5 października poznamy pięćdziesiąt najlepszych restauracji na świecie. Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów gastronomicznych zawita do Antwerpii.

Wojciech Modest Amaro otrzymał Grand Prix de l’Art de la Cuisine

Rewelacyjne wieści z Paryża. Wojciech Modest Amaro otrzymał najważniejsze wyróżnienie w świecie gastronomii - Grand Prix de l’Art de la Cuisine przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną.

Przewodnik Michelin wkracza do Moskwy. Pierwsze rekomendacje poznamy w 2021 roku

Michelin Guide, najbardziej prestiżowy kulinarny przewodnik po światowych restauracjach zadebiutuje w Rosji. Pierwszym miastem, którego lokale inspektorzy Michelin wezmą pod lupę będzie Moskwa.

BOCUSE D'OR 2017 JUŻ ZA NAMI

W dniach 24-25 stycznia w Lyonie odbył się finał 30. edycji jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych na świecie. Pierwszy raz w historii złoty medal otrzymał kucharz ze Stanów Zjednoczonych Mathew Peters.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej