x

Natalia Kwiatkowska zwyciężczynią Mistrzostw Polski Barista

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.02.2022

Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. W rozgrywanych tego samego dnia Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik i Coffee in Good Spirits na podium stanęła Agnieszka Rojewska, konsultantka branży kawiarnianej.

Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
13 lutego w Warszawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Barista. Poza tym najlepsi krajowi bariści rywalizowali także w Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik, gdzie zadaniem uczestników jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia oraz w zawodach Coffee in Good Spirits, w których należy wykazać się umiejętnością łączenia kawy z dowolnym alkoholem. We wszystkich zmaganiach na najwyższym podium stanęły kobiety.

W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod presją czasu i emocji
Najlepszą baristką została Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters.
– Naszym zadaniem było zaprezentowanie produktów, które serwujemy: czterech espresso, czterech napojów mlecznych na bazie espresso oraz czterech napojów autorskich bez użycia alkoholu – opowiada nowa Mistrzyni Barista Polski, której w zawodach towarzyszył mąż.

To on m.in. wypalał kawę. Na scenie Natalia Kwiatkowska musiała polegać na sobie i swoich umiejętnościach.
– Sami wybieramy surowiec, sami wypalamy kawę, sami się przygotowujemy. Musimy zrobić to najlepiej jak potrafimy, pod presją czasu, emocji i wielu innych czynników, które towarzyszą takiemu występowi. Jesteśmy tylko ludźmi i tak zwany czynnik ludzki zawsze może zawieść. Staramy się, żeby tak nie było. Tym razem się udało. Zdolności nie zawiodły, nie zawiodła pamięć – mówi tegoroczna mistrzyni.

Podwójny sukces
W pozostałych zawodach – Mistrzostwach Cezve/Ibrik oraz Coffee in Good Spirits – bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Rojewska, która zajęła w obu przypadkach pierwsze miejsce. Na co dzień pracuje jako konsultantka branży kawiarnianej  i jest jedną z weteranek organizowanych przez SCA Poland zawodów. Na podium staje rok rocznie od 2014 r.

W zawodach Cezve/Ibrik zadaniem jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia. Dżezwa (w zależności od kraju obowiązują też inne nazwy – cezve lub ibrik) to tradycyjny sposób zaparzania rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie, który za sprawą takich organizacji jak m.in. SCA Poland zaczyna być stosowany w specjalistycznych kawiarniach.

– Ta metoda od wieków pozostała niezmieniona. Parzenie w tygielku przy użyciu ognia czy gorącego piasku to po prostu inny sposób wyciągnięcia z kawy substancji rozpuszczalnych. W XVI wieku nie było ekspresów, filtrów czy czajników do podgrzewania wody, więc kawę robiono w jednym naczyniu, tzw. tygielku – tłumaczy Mistrzyni Cezve/Ibrik 2021 Agnieszka Rojewska.

Choć tak tradycyjna metoda zaparzania wydaje się nie mieć nic wspólnego ze światem kawy speciality, to sposób oceny zmagań zawodników nie różni się bardzo od kryteriów w innych konkurencjach.
– Chodzi o to, by wybrać odpowiednią kawę, zrozumieć jak zaparzyć ją najlepiej, a następnie przedstawić sędziom i uargumentować swój wybór oraz sposób działania – mówi Rojewska.

Przed Mistrzostwami Świata w Australii
Natalia Kwiatkowska, podobnie jak Agnieszka Rojewska, nie jest debiutantką w zawodach. W World Barista Championships w 2015 roku zajęła 32. miejsce, w 2016 roku w Dublinie uplasowała się na 7. pozycji, a rok później w Seulu na 19.

Jesienią tego roku po raz kolejny zawalczy o tytuł Mistrzyni Świata.
– To już dwunasty rok z rzędu, gdy uczestniczymy w konkursach. Polski finał się zakończył, ale to nie oznacza końca zmagań. Mamy dużo do przeanalizowania i przemyślenia przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Australii. Byliśmy na scenie mistrzostw świata cztery razy, mamy sporo doświadczenia. Kawą żyjemy na co dzień – podsumowuje Kwiatkowska.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Czysty sukces! Winterhalter Polska podsumowuje SMAKKi Gastrotargi

SMAKKi to przestrzeń wymiany doświadczeń i sprawdzonych praktyk, pełna pomysłów i wiedzy, wydarzenie stworzone przez ludzi branży dla branży. Jednym z wystawców, którzy wysoko oceniają udział w targach, jest Winterhalterr, producent profesjonalnych zmywarek gastronomicznych.

Heinz Selection: poznaliśmy najlepsze polskie burgerownie

Finały konkursu Heinz Selection już za nami. Poznaliśmy dziesiątkę najlepszych burgerowni, które objęte zostaną globalnym programem partnerskim.

MAKRO Polska zrealizowało założenia strategii odpowiedzialnego biznesu na rok 2022

Realizacja założeń strategii odpowiedzialnego biznesu jest istotnym elementem działalności MAKRO Polska. W 2022 roku firma skupiła się między innymi na: rozwoju kultury bezpieczeństwa żywności, minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko oraz wdrożeniu programów wspierających pracowników.

Selgros Cash & Carry sponsorem Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego dla uczniów szkół gastronomicznych

16 uczestników z 8 szkół walczyło o tytuł najlepszego młodego kucharza podczas finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego. Sponsorem wydarzenia był Selgros Cash & Carry.

Foodsi, Restaurant Week i Free Now we wspólnej kampanii

Tej wiosny Foodsi kontynuuje przekaz "Tu się nie marnuje", zwracający uwagę na problem marnotrawienia jedzenia, a dodatkowo zachęca do dbania nie tylko o planetę, ale również o własne samopoczucie. Aby lepiej realizować te misję Foodsi łączy siły z Free Now i Restaurant Week.

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej