x

Natalia Kwiatkowska zwyciężczynią Mistrzostw Polski Barista

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.02.2022

Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. W rozgrywanych tego samego dnia Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik i Coffee in Good Spirits na podium stanęła Agnieszka Rojewska, konsultantka branży kawiarnianej.

Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
13 lutego w Warszawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Barista. Poza tym najlepsi krajowi bariści rywalizowali także w Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik, gdzie zadaniem uczestników jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia oraz w zawodach Coffee in Good Spirits, w których należy wykazać się umiejętnością łączenia kawy z dowolnym alkoholem. We wszystkich zmaganiach na najwyższym podium stanęły kobiety.

W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod presją czasu i emocji
Najlepszą baristką została Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters.
– Naszym zadaniem było zaprezentowanie produktów, które serwujemy: czterech espresso, czterech napojów mlecznych na bazie espresso oraz czterech napojów autorskich bez użycia alkoholu – opowiada nowa Mistrzyni Barista Polski, której w zawodach towarzyszył mąż.

To on m.in. wypalał kawę. Na scenie Natalia Kwiatkowska musiała polegać na sobie i swoich umiejętnościach.
– Sami wybieramy surowiec, sami wypalamy kawę, sami się przygotowujemy. Musimy zrobić to najlepiej jak potrafimy, pod presją czasu, emocji i wielu innych czynników, które towarzyszą takiemu występowi. Jesteśmy tylko ludźmi i tak zwany czynnik ludzki zawsze może zawieść. Staramy się, żeby tak nie było. Tym razem się udało. Zdolności nie zawiodły, nie zawiodła pamięć – mówi tegoroczna mistrzyni.

Podwójny sukces
W pozostałych zawodach – Mistrzostwach Cezve/Ibrik oraz Coffee in Good Spirits – bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Rojewska, która zajęła w obu przypadkach pierwsze miejsce. Na co dzień pracuje jako konsultantka branży kawiarnianej  i jest jedną z weteranek organizowanych przez SCA Poland zawodów. Na podium staje rok rocznie od 2014 r.

W zawodach Cezve/Ibrik zadaniem jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia. Dżezwa (w zależności od kraju obowiązują też inne nazwy – cezve lub ibrik) to tradycyjny sposób zaparzania rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie, który za sprawą takich organizacji jak m.in. SCA Poland zaczyna być stosowany w specjalistycznych kawiarniach.

– Ta metoda od wieków pozostała niezmieniona. Parzenie w tygielku przy użyciu ognia czy gorącego piasku to po prostu inny sposób wyciągnięcia z kawy substancji rozpuszczalnych. W XVI wieku nie było ekspresów, filtrów czy czajników do podgrzewania wody, więc kawę robiono w jednym naczyniu, tzw. tygielku – tłumaczy Mistrzyni Cezve/Ibrik 2021 Agnieszka Rojewska.

Choć tak tradycyjna metoda zaparzania wydaje się nie mieć nic wspólnego ze światem kawy speciality, to sposób oceny zmagań zawodników nie różni się bardzo od kryteriów w innych konkurencjach.
– Chodzi o to, by wybrać odpowiednią kawę, zrozumieć jak zaparzyć ją najlepiej, a następnie przedstawić sędziom i uargumentować swój wybór oraz sposób działania – mówi Rojewska.

Przed Mistrzostwami Świata w Australii
Natalia Kwiatkowska, podobnie jak Agnieszka Rojewska, nie jest debiutantką w zawodach. W World Barista Championships w 2015 roku zajęła 32. miejsce, w 2016 roku w Dublinie uplasowała się na 7. pozycji, a rok później w Seulu na 19.

Jesienią tego roku po raz kolejny zawalczy o tytuł Mistrzyni Świata.
– To już dwunasty rok z rzędu, gdy uczestniczymy w konkursach. Polski finał się zakończył, ale to nie oznacza końca zmagań. Mamy dużo do przeanalizowania i przemyślenia przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Australii. Byliśmy na scenie mistrzostw świata cztery razy, mamy sporo doświadczenia. Kawą żyjemy na co dzień – podsumowuje Kwiatkowska.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Tork po raz trzeci z rzędu otrzymuje statuetkę Superbrands

Superbrands Polska po raz 16. nagrodziło najsilniejsze marki na krajowym rynku. Tork, marka firmy Essity, trzeci raz z rzędu znalazła się w gronie laureatów.

Kontrowersje wokół Kulinarnego Pucharu Polski 2022 - Kamil Tłuczek podejrzewa jury konkursu o stronniczość

Nie milkną kontrowersje wokół tegorocznego finału Kulinarnego Pucharu Polski. Dwa dni po ogłoszeniu zwycięzców, organizatorzy konkursu ponownie przeliczyli głosy jurorów i wskazali nowych laureatów. Decyzję tę kwestionuje Kamil Tłuczek, zawodnik pierwotnie sklasyfikowany na pierwszym miejscu.

Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski ostatecznymi zwycięzcami Kulinarnego Pucharu Polski

Poznaliśmy prawdziwych laureatów 20. edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Konkursowi towarzyszyły kontrowersje związane ze sposobem naliczania punktów. Ostatecznie na szczycie podium stanął duet Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski.

Kreatywne projekty w branży gastro poszukiwane

Kreatura to ogólnopolski konkurs dla twórców, firm oraz podmiotów, które na zlecenie lub w ramach promocji własnej przeprowadziły kampanię marketingową lub uczestniczyły w jej realizacji. Konkurs skierowany jest także do przedstawicieli branży gastronomicznej, firm z sektora HoReCa oraz restauracji.

Krakowski TAG. na liście 100 najlepszych koktajlbarów na świecie

Na tydzień przed ogłoszeniem listy najlepszych koktajbarów The World’s 50 Best Bars 2022, poznaliśmy drugą pięćdziesiątkę lokali, które uplasowały się na pozycjach od 51 do 100. Wśród wyróżnionych na 97. lokacie znalazł się krakowski TAG.

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej