x

McDonald’s zakłada restaurację w wirtualnym świecie metaverse

Kategoria: Twój biznes - wiedza    15.02.2022

Josh Gerben, ekspert od amerykańskiego prawa własności przemysłowej oraz założyciel firmy Gerben Intellectual Property, która do tej pory zarejestrowała ok. 7 tys. znaków handlowych, ogłosił na Twitterze, że McDonald's zmierza do metaverse.

To nowy trend?  Burgery zamawiane w wirtualnej rzeczywistości? Zdjęcie: Shutterstock.com
To nowy trend? Burgery zamawiane w wirtualnej rzeczywistości? Zdjęcie: Shutterstock.com
Sieć fast foodów zgłosiła do rejestracji 10 znaków towarowych, co świadczy o tym, że zamierza zaproponować klientom rzeczywisty i cyfrowy asortyment z dostawą do domu oraz obsługę wirtualnej restauracji. Jak informuje portal NowyMarketing.pl, jeden ze znaków towarowych dotyczy prawdopodobnie marki McCafé.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Jeśli ktoś zgłodnieje podczas przebywania w wirtualnej rzeczywistości, nie będzie musiał z niej wychodzić, by coś przekąsić. Wystarczy, że po prostu wejdzie do cyfrowego McDonalda i zamówi zestaw, który zostanie dostarczony pod drzwi.

Sieć McDonald’s nie jest odosobniona w swoich działaniach. W metaverse działają marki odzieżowe, np. Nike, ale penetrują ten obszar także sieci handlowe. Carrefour wkracza do gry w wirtualnym świecie i chce tworzyć cyfrowy sklep. Francuski detalista kupił działkę w The Sandbox. To wirtualny świat, w którym gracze mogą zarabiać na swoich wirtualnych transakcjach.

Zatwierdzenie złożonych przez McDonald’s i inne firmy znaków towarowych chroni ich pomysł w przestrzeni metaverse, tak jak opatentowanie znaków towarowych w realu. W końcu metaverse ma świat rzeczywisty odzwierciedlać. Weryfikacja może potrwać dziewięć miesięcy.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Promocja restauracji. Sprawdzone pomysły na trudne czasy - podpowiada Rafał Lankosz, Head of Marketing w Unilever Food Solutions, North Europe

Nawet najlepsze restauracje muszą podejmować wiele czynności, aby dać się poznać i przyciągać klientów. Promocja restauracji w niełatwych czasach, kiedy goście coraz rzadziej jedzą na mieście, to zatem już nie nice-to-have, ale must-have. Jak ją zrobić skutecznie i efektywnie kosztowo?

Kawiarnia wprowadza opłaty za korzystanie z grzejników

Cafe Mombasa w Antwerpii na północy Belgii zainstalowała terminale płatnicze do grzejników, z których klienci korzystają na tarasie. Chodzi oczywiście o rekompensatę wysokich kosztów energii.

Wege ma coraz więcej miejsca na półce [ANALIZA]

Roślinna transformacja mimo inflacji i rosnących cen już się nie zatrzyma, ani nie cofnie - wieszczą producenci i analitycy. Silnie na nią oddziałują świadomi konsumenci. Głównym segmentem plant based jest zamiennik mleka. Jego sprzedaż to prawie 60% zakupów kategorii w ujęciu wartościowym.

Wigilia firmowa jak za króla Sasa (albo marszałka Piłdudskiego)

Lokalna, sezonowa, bogata w potrawy wegetariańskie, a nawet wegańskie - tak w skrócie można by opisać tradycyjną polską kuchnię wigilijną. Czy możemy zatem znaleźć lepsze źródło inspiracji niż doświadczenia naszych pradziadków?

Jak się komunikować z gośćmi restauracji w czasach kryzysu?

Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie były trudną lekcją dla biznesów gastronomicznych, również pod kątem komunikacji z gośćmi. Jak się promować w czasach kryzysu, by nie popełniać gaf i nie stracić klientów? Rozmawiamy o tym z Kati Płachecką, właścicielką agencji Płachecka PR & Marketing.

Sezonowanie (nie tylko) mięsa

Wraz z modą na steki w restauracjach i steak-house’ach pojawiły się szafy, w których dojrzewa wołowina, a proces wydobywania z mięsa jego najlepszych walorów staje się coraz popularniejszy.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej