x

Robert Makłowicz w Hotelu Bristol - podróż przez smaki dawnej i współczesnej Warszawy

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    15.02.2022

Hotel Bristol wznawia tradycję niedzielnych brunchy w Restauracji Marconi. Gospodarzem inauguracyjnej uczty 27 lutego będzie Robert Makłowicz. Menu inspirowane międzywojniem, okresem PRL oraz współczesnymi smakami to podróż w czasie przez 120 lat kulinarnej historii.

Restauracja Marconi w Hotelu Bristol. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Marconi w Hotelu Bristol. Zdjęcie: materiały prasowe
Po krótkiej przerwie do Restauracji Marconi w warszawskim Hotelu Bristol powracają niedzielne brunche. Szef kuchni Michał Tkaczyk zabierze gości w kulinarną podróż w czasie do lat 20., 30. i 50. XX wieku. Gościem specjalnym dwóch spotkań – 27 lutego i 27 marca – będzie Robert Makłowicz, jeden z najbardziej znanych historyków i krytyków kulinarnych w Polsce, który opowie o historycznej tradycji kulinarnej Warszawy.

Bufet niedzielnego brunchu w Restauracji Marconi w Hotelu Bristol. Zdjęcie: materiały prasowe
Bufet niedzielnego brunchu w Restauracji Marconi w Hotelu Bristol. Zdjęcie: materiały prasowe
Potrawy, które wejdą do brunchowego menu, zostały zainspirowane oryginalnym menu Hotelu Bristol z 1913 i 1927 roku oraz smakami dań z warszawskich restauracji dwudziestolecia międzywojennego. II Rzeczpospolita była tak wielokulturowa i otwarta na zagraniczne nowinki, że w tamtejszych książkach kucharskich łatwo znaleźć przepisy inspirowane recepturami z całego świata. Turban rakowy na sałatce warzywnej z jajkami przepiórczymi, szczupak faszerowany, supreme z pulardy z sosem rakowym, czy łącząca wszystkie epoki kaczka pieczona z jabłkami to tylko kilka propozycji, którymi będzie można się delektować podczas niedzielnych brunchy w Bristolu.

W układaniu menu wyjątkowej uczty pomogły też receptury ze słynnej książki autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej, która przez dziesięciolecia była obowiązkową lekturą każdej pani domu. Warszawskie gospodynie słynęły z łączenia niedrogich składników z wyrafinowanym smakiem. Na ich stołach pojawiały się specjały kuchni francuskiej, czy austriackiej. Szef kuchni Hotelu Bristol wczytuje się w niesamowite historie z przeszłości, aby móc tworzyć brunchowe menu pełne poszanowania dla tradycji i kultury kulinarnej.

Oferta Restauracji Marconi w Hotelu Bristol. Grafika: materiały prasowe
Oferta Restauracji Marconi w Hotelu Bristol. Grafika: materiały prasowe
Brunche z muzyką na żywo i kącikiem zabaw dla dzieci odbywać się będą w każdą niedzielę, w godzinach 13:00 – 17:00.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Foodsi, Restaurant Week i Free Now we wspólnej kampanii

Tej wiosny Foodsi kontynuuje przekaz "Tu się nie marnuje", zwracający uwagę na problem marnotrawienia jedzenia, a dodatkowo zachęca do dbania nie tylko o planetę, ale również o własne samopoczucie. Aby lepiej realizować te misję Foodsi łączy siły z Free Now i Restaurant Week.

Poznańskie restauracje dołączają do przewodnika Michelin

Poznań dołączy do miast, których restauracje opisane są w słynnym przewodniku Michelin. Znajdzie się w nim obok Warszawy i Krakowa.

Festiwal Syryjski w gdańskiej Stacji Food Hall

W dniach 23-26 marca w Stacji Food Hall trwać będzie Festiwal Syryjski. Podczas imprezy spróbować będzie można dań oraz koktajli inspirowanych kulinarnym dziedzictwem Bliskiego Wschodu.

Fundacja Taka Akcja zakupi mobilne KTG dla ukraińskich kobiet w ciąży

Wskaźnik przyrostu naturalnego w Ukrainie spada, a warunki wojenne spowodowały, że wskaźnik ciąż patologicznych przewyższa 30 proc. Problem ten schodzi na dalszy plan, kiedy kraj działa w stanie wyższej konieczności. Fundacja Taka Akcja chce to zmienić i rusza ze zbiórką charytatywną NEW HOPE.

Trzecia odsłona kolacji Grand Dinners już w maju

Kolejne kolacje z cyklu Grand Dinners odbędą się 15 i 16 maja w Restauracji Belvedere położonej w samym sercu Łazienek Królewskich. Swoje popisowe dania zaserwują tym razem Jean-Philippe Blondet, Arnaud Bignon i gospodarz wieczoru Tomasz Łagowski.

Body Chief startuje ze szkołą gotowania. Na poczatek - warsztaty z Magdą Gessler

Marka cateringu dietetycznego Body Chief wraz z otwarciem nowej siedziby pod Poznaniem uruchamia autorską szkołę gotowania. Warsztaty kulinarne będą w niej prowadzić doświadczeni kucharze i znani blogerzy kulinarni. Pierwszy cykl zajęć poprowadzi restauratorka Magda Gessler.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej