x

Ograniczaj zużycie plastiku z PURENĄ

Kategoria: Lifestyle - ekologia    15.02.2022

Co minutę na świecie sprzedawanych jest około milion plastikowych butelek. Dystrybucja żywności na rynku HoReCa i detalicznym jest silnie związana z przemysłem opakowaniowym. Ma to niebanalny wpływ na środowisko, zmiany klimatyczne oraz wymieranie gatunków flory i fauny. Co możemy zrobić?

Każdy z nas na co dzień ma wpływ na to, co wydarzy się z Ziemią i z nami w kolejnych dziesięcioleciach. Purena świadomie ogranicza zużycie plastiku, materiałów opakowaniowych oraz konsumpcję energii. Wybierając nasze produkty, możesz w tym realnie pomóc i korzystnie wpływać na środowisko.

Ciemna strona plastiku
Plastik jest obecny wszędzie: w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a nawet w naszych organizmach. Na przestrzeni ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z 2 mln do 348 mln ton rocznie. Przez swoją trwałość w środowisku oraz skalę występowania, zanieczyszczenie plastikiem zostało przez ONZ nazwane jednym z największych wyzwań XXI wieku. Nic więc dziwnego, że co rusz pojawiają się nowe dyrektywy prawne oraz kampanie społeczne mające na celu zwiększanie świadomości w zakresie konieczności ograniczenia zużycia plastiku.

Odpowiedzialność społeczna w tym zakresie zobowiązuje nie tylko konsumentów, ale i przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę z wagi sytuacji i wprowadzamy liczne rozwiązania technologiczne oraz w sposobie dystrybucji naszych produktów, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć zużycie plastiku.
Stosowanie zagęszczonych soków PURENA zamiast produktów gotowych w kartonach czy butelkach redukuje aż 11-krotnie zużycie plastiku dla takiej samej ilości soku.

Stosowanie zagęszczonych soków PURENA zamiast produktów gotowych w kartonach czy butelkach redukuje aż 11-krotnie zużycie plastiku dla takiej samej ilości soku.
Stosowanie zagęszczonych soków PURENA zamiast produktów gotowych w kartonach czy butelkach redukuje aż 11-krotnie zużycie plastiku dla takiej samej ilości soku.
Nasza kontrybucja w bilansie globalnym
Dostęp do żywności to również opakowania, bez których nie byłaby możliwa jej dystrybucja. PURENA stosuje nowoczesne opakowania wielowarstwowe, które wprawdzie są również „plastikiem”, ale dzięki swojej unikatowej formie w postaci saszetki typu Doypack w efekcie stanowią najlżejsze opakowanie na rynku przypadające na 1 litr konsumowanego soku! Ponadto dzięki zagęszczonej formie, nasze produkty są dystrybuowane w mniejszych opakowaniach niż w przypadku gotowych soków i napojów. Wynika to z faktu, że z 1 kg zagęszczonego produktu PURENA można uzyskać kilka litrów gotowego do spożycia napoju.

Dodatkowym elementem jest redukcja kosztów i efektów logistyki dla środowiska: dostarczenie 1 kg soku zagęszczonego na dystansie 500 km w stosunku do 1 kg soku gotowego to 5-krotnie mniejsza emisja CO2 do atmosfery na 1 litr skonsumowanego produktu!

Zużycie surowców i materiałów
Aby odpowiedzialnie gospodarować zasobami staramy się także minimalizować ich ubytki. Od wielu miesięcy prowadzimy intensywne działania zmierzające do redukcji strat produkcyjnych: materiałowych i surowcowych do poziomu poniżej 0,5 %. Służy temu realizowany projekt automatyzacji i rejestracji wszelkich ubytków czy niedoborów.

Ograniczamy zużycie energii
Nasza technologia wykorzystuje energię elektryczną w sposób umiarkowany. Staramy się stosować takie rozwiązania, aby w miarę możliwości ograniczać jej zużycie. Czynimy to poprzez właściwe decyzje zakupowe, takie jak dobór adekwatnych energetycznie rozwiązań technicznych czy chociażby montaż nowoczesnego oświetlenia LED.

Woda to życie – szanujemy ją
Woda używana jest głównie do prowadzenia procesów pasteryzacji i mycia zakładu. Woda obiegowa do pasteryzacji krąży w układzie zamkniętym, dzięki czemu jej ubytki są nieznaczne. Natomiast woda używana do mycia zakładu przeobraża się w ścieki przemysłowe, które po podczyszczeniu w przyzakładowej stacji kierowane są dalej do lokalnej oczyszczalni ścieków, która odzyskuje wodę przywracając środowisku jej pełnowartościową jakość.

Emisja do atmosfery
Proces produkcji zagęszczonych soków, koncentratów i napojów charakteryzuje się ciepłochłonnością z uwagi na technologię pasteryzacji. Ciepło w formie pary wodnej generowane jest w nowoczesnej kotłowni zużywającej ciekły gaz LPG. Stosując jedno z najczystszych paliw – gaz LPG – nie używamy oleju ani węgla, a przez to emisja pyłów czy szkodliwych NOx jest zminimalizowana.

Pochodzenie surowców
...nie jest nam obojętne. Wszystkie owoce naszej strefy klimatycznej użyte do produkcji soków zagęszczonych takie jak: jabłka, wiśnie, truskawki, śliwki, czarne porzeczki czy rabarbar pochodzą z krajowych, polskich sadów. Wiemy również skąd pochodzą nasze pomarańcze czy cytryny, gdyż systematycznie raz w roku odwiedzamy te miejsca kontrolując stan sadów oraz proces produkcyjny.

Zarówno jako konsumenci, jak i producenci w ramach dostępnych rozwiązań i opcji, zobowiązani jesteśmy do kierowania się najlepszymi wyborami ograniczającymi emisję, produkcję odpadów czy nieadekwatne zużycie wody i energii. PURENA aktywnie uczestniczy w tym procesie, bowiem leży nam na sercu czystość naszego regionu, a także los przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w celu jej omówienia.
www.purena.pl
https://www.facebook.com/PurenaPolska
https://www.youtube.com/channel/UCEZ4lBqOfw4p1eYfbYx88RQ


Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

IKEA: koniec z frytkami w restauracji?

Operator lokalnej restauracji IKEA za naszą zachodnią granicą postanowił, że z jego menu znikną... frytki. Uzasadnienie? Przygotowanie jednej ich porcji powoduje wytworzenie ponad czterokrotnie więcej CO2 niż proces gotowania ziemniaków.

Pyszne.pl wprowadza biodegradowalne opakowania bez syntetycznych dodatków

Restauracje współpracujące z Pyszne.pl otrzymają możliwość zaoferowania swoim klientom nowego rodzaju opakowań. Pudełka te nie zawierają syntetycznych dodatków, są odporne na tłuszcz, a także w pełni biodegradowalne.

Biura nieprzyjazne środowisku są źródłem frustracji i rozczarowania pracowników

Wraz z powrotem pracowników do biur, widoczna jest zmiana ich oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju - 43% pracowników uważa, że biura są nieprzyjazne dla środowiska, a prawie połowa ankietowanych jest zawiedziona, że pracodawca nie poprawił niczego w tej kwestii w czasie trwania pandemii.

#makeitplant - globalna kampania Upfield Professional zachęca szefów kuchni do wprowadzania dań roślinnych

Globalna kampania Upfield Professional pod hasłem #makeitplant zachęca do wprowadzania do menu dań roślinnych. Akcję zapoczątkowano na przełomie maja i czerwca podczas Worldchefs Congress 2022 w Abu Dhabi, jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń dla branży gastronomicznej.

Polska fabryka McCain pod Wrocławiem w 100% zasilana zieloną energią

Kanadyjska firma rodzinna McCain otworzyła Farmę Solarną przy swojej fabryce w Chociwelu pod Wrocławiem. To punkt zwrotny w zrównoważonej transformacji firmy McCain i jej dążeniu do korzystania z odnawialnej energii elektrycznej.

Pstrąg z hodowli - ratunek dla ekosystemu. Odwiedzamy gospodarstwo Pustelnia na Lubelszczyźnie

W świecie idealnym żywilibyśmy się rybami pochodzącymi wyłącznie z naturalnych zbiorników wodnych. Niestety, niezrównoważone zarządzanie rybołówstwem zaburzyło ekosystem wodny. Dlatego warto kupować ryby, które pochodzą z akwakultur, takiej jak np. gospodarstwo Pstrąg Pustelnia na Lubelszczyźnie.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej