x

Hochland Polska & Wege Siostry - początek długofalowej współpracy

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    14.02.2022

Hochland Polska przejął w grudniu 2021 roku część udziałów w firmie Wege Siostry. Synergia obu biznesów - ich doświadczenia, kreatywności i możliwości ekspansji - ma zaowocować projektami rozwijającymi obie marki i ich roślinną ofertę dla konsumentów.

Twórczynie marki Wege Siostry, Zuzanna Rzymanek i Magdalena Rzymanek-Paczkowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Twórczynie marki Wege Siostry, Zuzanna Rzymanek i Magdalena Rzymanek-Paczkowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Wege Siostry to ceniona i rozpoznawalna marka tworząca szeroką i różnorodną ofertę produktów roślinnych na bazie m. in. orzechów nerkowca. Wizja rozwoju założycielek firmy doskonale koresponduje z celami i wyzwaniami, jakie stawia sobie Hochland Polska.

Hochland także bowiem dostrzegł ogromny potencjał dla segmentu roślinnego i w lutym 2021 r. wprowadził linię roślinnych alternatyw dla sera pod marką SimplyV, należącą do portfela marek grupy Hochland SE. Produkty spotkały się z pozytywnym odbiorem konsumentów, a trend żywności roślinnej zwiększa sukcesywnie swoją popularność. Dlatego też Hochland Polska widzi we współpracy z firmą Wege Siostry szerokie korzyści i możliwość realizacji różnego typu projektów.

– Decyzja Hochland Polska o rozpoczęciu długofalowej współpracy z firmą rodzinną Wege Siostry powinna przynieść synergię w rozwoju biznesu kategorii roślinnych dla obydwu firm. Rynek roślinnych alternatyw dla nabiału rozwija się w Polsce coraz bardziej dynamicznie, a konsumenci poszukują nowych produktów, które z jednej strony wspaniałym smakiem i funkcjonalnością będą przypominały ser, a z drugiej, nie mniej ważnej strony, będą miały prosty i wartościowy skład – komentuje Katarzyna Halwa, kierownik ds. rozwoju i wdrażania innowacji w Hochland Polska.

– Dla nas ta współpraca to możliwość olbrzymiego rozwoju: poszerzenie dystrybucji i dotarcie do szerszego grona klientów, a także doświadczenie specjalistów, do których bez wsparcia firmy Hochland nie mielibyśmy dostępu. Wiemy, że dzięki temu możemy lepiej odpowiadać na potrzeby, które konsumenci cały czas nam komunikują. Po pięciu latach działania dotarliśmy do momentu, w którym poczuliśmy, że musimy zrobić ogromny krok do przodu, ale jednocześnie sami możemy nie udźwignąć tak dynamicznego rozwoju. Do tej pory już czteryrazy zmieniliśmy zakład produkcyjny na większy, a przez ostatnie dwa lata liczba zatrudnianych przez nas osób wzrosła czterokrotnie. A przecież wszystko zaczęło się w kuchni naszej mamy! Przyszłość jest roślinna, a naszym marzeniem jest, by dzięki naszym produktom oferta roślinna stała się bardziej dostępna, łatwiejsza w odbiorze i pyszniejsza dla wszystkich chętnych. W Polsce i poza jej granicami – podkreślają twórczynie marki Wege Siostry, Zuzanna Rzymanek i Magdalena Rzymanek-Paczkowska.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej