x

Hochland Polska & Wege Siostry - początek długofalowej współpracy

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    14.02.2022

Hochland Polska przejął w grudniu 2021 roku część udziałów w firmie Wege Siostry. Synergia obu biznesów - ich doświadczenia, kreatywności i możliwości ekspansji - ma zaowocować projektami rozwijającymi obie marki i ich roślinną ofertę dla konsumentów.

Twórczynie marki Wege Siostry, Zuzanna Rzymanek i Magdalena Rzymanek-Paczkowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Twórczynie marki Wege Siostry, Zuzanna Rzymanek i Magdalena Rzymanek-Paczkowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Wege Siostry to ceniona i rozpoznawalna marka tworząca szeroką i różnorodną ofertę produktów roślinnych na bazie m. in. orzechów nerkowca. Wizja rozwoju założycielek firmy doskonale koresponduje z celami i wyzwaniami, jakie stawia sobie Hochland Polska.

Hochland także bowiem dostrzegł ogromny potencjał dla segmentu roślinnego i w lutym 2021 r. wprowadził linię roślinnych alternatyw dla sera pod marką SimplyV, należącą do portfela marek grupy Hochland SE. Produkty spotkały się z pozytywnym odbiorem konsumentów, a trend żywności roślinnej zwiększa sukcesywnie swoją popularność. Dlatego też Hochland Polska widzi we współpracy z firmą Wege Siostry szerokie korzyści i możliwość realizacji różnego typu projektów.

– Decyzja Hochland Polska o rozpoczęciu długofalowej współpracy z firmą rodzinną Wege Siostry powinna przynieść synergię w rozwoju biznesu kategorii roślinnych dla obydwu firm. Rynek roślinnych alternatyw dla nabiału rozwija się w Polsce coraz bardziej dynamicznie, a konsumenci poszukują nowych produktów, które z jednej strony wspaniałym smakiem i funkcjonalnością będą przypominały ser, a z drugiej, nie mniej ważnej strony, będą miały prosty i wartościowy skład – komentuje Katarzyna Halwa, kierownik ds. rozwoju i wdrażania innowacji w Hochland Polska.

– Dla nas ta współpraca to możliwość olbrzymiego rozwoju: poszerzenie dystrybucji i dotarcie do szerszego grona klientów, a także doświadczenie specjalistów, do których bez wsparcia firmy Hochland nie mielibyśmy dostępu. Wiemy, że dzięki temu możemy lepiej odpowiadać na potrzeby, które konsumenci cały czas nam komunikują. Po pięciu latach działania dotarliśmy do momentu, w którym poczuliśmy, że musimy zrobić ogromny krok do przodu, ale jednocześnie sami możemy nie udźwignąć tak dynamicznego rozwoju. Do tej pory już czteryrazy zmieniliśmy zakład produkcyjny na większy, a przez ostatnie dwa lata liczba zatrudnianych przez nas osób wzrosła czterokrotnie. A przecież wszystko zaczęło się w kuchni naszej mamy! Przyszłość jest roślinna, a naszym marzeniem jest, by dzięki naszym produktom oferta roślinna stała się bardziej dostępna, łatwiejsza w odbiorze i pyszniejsza dla wszystkich chętnych. W Polsce i poza jej granicami – podkreślają twórczynie marki Wege Siostry, Zuzanna Rzymanek i Magdalena Rzymanek-Paczkowska.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Jerzy Pasikowski przewodniczącym jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

Na czele jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego, które 17 listopada odbędą się podczas targów HoReCa w Krakowie, stoi Jerzy Pasikowski, guru środowiska profesjonalnych kucharzy, kreator rzeczywistości polskich konkursów kulinarnych, dla edukacji kulinarnej.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej